X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 16448
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć ruchowych w ogrodzie

Temat: Sport to zdrowie, każdy Ci to powie.

Cele ogólne:
-troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną
-wdrażanie do uczestniczenia we wspólnych zabawach i grach ruchowych
-zapoznanie z zasadami obowiązującymi w grach i zabawach
Cele szczegółowe:
-Jest sprawne ruchowo ( na miarę swoich możliwości)
-utrzymuje prawidłową postawę ciała podczas wykonywania ćwiczeń,
-chętnie uczestniczy w zabawach, grach i zajęciach ruchowych
przestrzega zasad obowiązujących w zabawach i grach ruchowych
Metody: zadaniowe, aktywizujące
Formy pracy: indywidualna, zespołowa
Środki wspomagające działanie: chusta, pałeczki, piłki, szarfy, woreczki, krążki zielony, czerwony, niebieski.
Czas trwania: ok. 30 minut

Literatura:
R. Trześniowski "Zabawy i gry ruchowe".
M. i J. Kołodziejowie "Wybrane zagadnienia wychowania fizycznego w nauczaniu początkowym".
K. Wlaźnik „Wychowanie fizyczne w przedszkolu”

Przebieg zajęć:

1. Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe. - Zbiórka przez ustawienie w kole, sprawdzenie gotowości do zajęć. Rozdanie szarf. Czas trwania 2 min ; przybory: szarfy
2. Zabawa orientacyjno-porządkowa -„Kolory"
Ustawienie: luźna gromadka.
Dzieci biegają w różnych kierunkach, na podniesienie przez nauczyciela zielonego krążka - podskoki, czerwonego - marsz w miejscu z wysokim unoszeniem kolan, niebieskiego - klaskanie w dłonie. Czas trwania 3 min.; krążki zielony, czerwony, niebieski.
3. Ćwiczenia uruchamiające duże grupy mięśniowe, ćwiczenia tułowia - skłony boczne, skłony w przód. - Ustawienie: luźna gromadka.
3.1. Przechodzenie na stojąco przez szarfę od głowy do nóg
3.2. Siad skrzyżny, trzymanie szarfy za końce, wzniesie rąk w górę, skłony w bok - rysowanie tęczy.
3.3, przewlekanie się przez szarfę w pozycji stojącej zaczynając od nóg do głowy.
Czas trwania 3 min
4. Zabawa z elementem czworakowania.
Ustawienie: podział na dwie grupy.
Czworakowanie z szarfą na karku wg wyznaczonego slalomu. Czas trwania 4 min
5. Nauka zabawy bieżnej "Jaskółki"
Opis zabawy: Szarfy rozłożone w gniazda.
Dzieci "Jaskółki" wylatują z gniazd, krążą w różnych kierunkach, tak, by nie dotknąć innego dziecka. Na hasło "burza" - wracają szybko do najbliższego gniazda. Nauczycielka „podbiera” szarfy. "Jaskółka", która przyleci za późno musi lecieć dalej. Czas trwania 6 min
6. Zabawa z chustą – ustawienie: podział na dwie grupy . Każda grupa ma trzy szanse do wrzucenia piłki w otwór na środku. Grupa odpoczywająca dopinguje pozostałych. Czas trwania 3 min.
7. Ćw. z elementem równowagi i przeciw płaskostopiu. Ustawienie: luźna gromadka. Zamiana szarf na woreczki.
7.1. Dowolny spacer z woreczkiem na głowie.
7.2. Następnie dziecko kładzie woreczek na stopie i stara się utrzymać go przez chwilę. Zmiana stopy. Ćwiczenie powtarzamy 3-4 razy.
7.3. W siadzie przekładanie woreczka ze stopy do stopy bez pomocy rąk.
Czas trwania 5 min.
8.Zabawy z piłką. Ustawienie w 2 rzędy.
Podawanie piłki oburącz nad głową, ostatni biegnie do przodu z piłką. Zabawa trwa do czasu aż pierwsze dziecko w rzędzie znowu wróci na swoje miejsce. Wprowadzenie elementu rywalizacji – który rząd nie tylko szybciej, ale i dokładniej wykona podanie piłki z rąk do rąk. Czas tr. 4 min
9. Ćwiczenia rytmiczne. - Marsz po obwodzie koła z wysokim unoszeniem kolan, chód na palcach, na krawędziach stóp, na piętach. Czas trwania 2 min
10. Ćwiczenia organizacyjno - porządkowe. - zebranie pomocy do kosza. Zbiórka przez ustawienie w dwuszeregu- zakończenie zajęć. Podsumowanie, ocena ćwiczących.
Wydanie okrzyku na zakończenie „ jak było – kaczo; jak było byczo; jak było – kaczo, byczo i indyczo......... marsz do przedszkola, sprawne przygotowanie się do obiadu .
Czas trwania ok. 10 min.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.