Numer: 16425
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W Krainie Świętego Mikołaja - scenariusz zajęć

TEMAT ZAJĘĆ: W KRAINIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA.
Grupa – 4 latki
Cele ogólne:
- Stwarzanie sytuacji do wypowiedzi na określony temat,
- Wdrażanie do uważnego słuchania,
- Rozwijanie myślenia logicznego,
- Doskonalenie umiejętności opisywania postaci,
- Kształtowanie wyobraźni przestrzennej,
- Rozwijanie sprawności manualnych.
Cele operacyjne ( dziecko):
- Uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach.
- Potrafi uważnie słuchać czytanego tekstu.
- Potrafi opisać postać Świętego Mikołaja, nazywając poszczególne elementy stroju.
- Umie złożyć sylwetę Świętego Mikołaja z kart pracy.
- Potrafi dostosować się do tempa pracy reszty grupy.
Formy pracy:
- Indywidualna,
- Grupowa.
Metody pracy:
- Aktywizujące: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń utrwalających.
Pomoce dydaktyczne:
Sylweta Świętego Mikołaja, koperta z listem, sylweta choinki, globus, karta pracy.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci. Dzieci siedzą w półkolu przed tablicą, na której umieszczona jest postać Świętego Mikołaja zasłonięta dużą choinką wyciętą z zielonego papieru. Nauczycielka wstaje, mówi: witam Was i wykonuje dowolny gest. Następnie każde dziecko kolejno robi to samo, pokazując wymyślony przez siebie gest.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć. Nauczycielka zachęca do wysłuchania i odgadnięcia zagadki:
MIKOŁAJ
Co to za gość Święty
Co przynosi dzieciom prezenty?
Gdy dzieci odgadną zagadkę, nauczycielka odsłania na tablicy sylwetę Świętego Mikołaja.

3. List od Świętego Mikołaja. Nauczycielka zwraca uwagę dzieciom na to, że Mikołaj trzyma coś w ręku. Dzieci mówią co to może być. Gdy padnie odpowiedź, że jest to list od Świętego Mikołaja do dzieci, N. otwiera kopertę i czyta:
Kochane dzieci!
Już niedługo zagoszczę w waszym przedszkolu . Chyba łatwo mnie rozpoznacie, bo ubrany jestem w długi, czerwony płaszcz i mam czerwoną czapkę na głowie. Na pewno wiecie też, że mam długą białą brodę.
Mieszkam bardzo daleko- w Laponii. Jest to mroźna kraina leżąca na północy Europy. W Laponii żyje mało ludzi, ale jest dużo reniferów, które mi pomagają. Ciągną sanie pełne worków z prezentami. Na pewno mnie usłyszycie, kiedy będę zbliżał się do waszego przedszkola, ponieważ renifery mają zawieszone na szyjach wesoło brzęczące dzwoneczki.
Obiecuję, że niedługo spotkam się z Wami. Bądźcie grzeczni!
Do zobaczenia!
Święty Mikołaj

4. N. rozmawia z dziećmi na temat treści listu. Pokazuje dzieciom globus i wyjaśnia, że jest to nasza planeta Ziemia, tylko bardzo pomniejszona. Zaznaczone są na niej lądy i oceany. N. odszukuje i wskazuje na globusie Polskę, mówiąc, że jest to kraj, w którym my żyjemy. Następnie pokazuję krainę Świętego Mikołaja- Laponię. Zadaje dzieciom pytania dotyczące wyglądu Mikołaja, np.:
- W co ubrany jest Mikołaj?
- Jakiego koloru ma brodę?
- Gdzie mieszka Św. Mikołaj?
- Jak wygląda ta kraina?
- Jak myślicie? Po czym poznamy, że Mikołaj zbliża się do naszego przedszkola?

5. Zabawa ruchowo- umuzykalniająca” Taniec dla Świętego Mikołaja”.
Dzieci stoją w kółeczku i odpowiednio do słów piosenki wykonują ruchy. Po czym zabierają maskotkę- Mikołaja do pociągu i jadą oglądać z Mikołajem całe nasze przedszkole.

6. N. zaprasza dzieci do złożenia postaci Św. Mikołaja . pokazuję kartę pracy i wyjaśnia w jaki sposób wykonać pracę:
- Ostrożne wyjęcie sylwety wzdłuż nacięć,
- Zgięcie jej zgodnie z wgłębieniem,
- Połączenie boków pomponem czapki w miejscach nacięć,
- Przełożenie zabawki przez nacięcie w worku,
- Postawienie składanki.
7. Przy stolikach dzieci z pomocą N. wykonują pracę.
8. Dzieci ustawiają swoje składanki w kąciku tematycznym.
9. Zakończenie. Nauczycielka dziękuje dzieciom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.