KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
DATA:
PROWADZĄCY:
GRUPA: Uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym.
RODZAJ ZAJĘĆ: Kształcenie zintegrowane.
TEMAT: “Dokarmiamy ptaki w zimie.”
CEL GŁÓWNY: Kształtowanie postaw opiekuńczych w stosunku do ptaków żyjących w środowisku ucznia oraz zachęcanie do dokarmiania ptaków w okresie zimy.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
•Rozwijanie wiadomości dotyczących konieczności dokarmiania ptaków w zimie.
•Ćwiczenie umiejętności rozróżniania wyglądu ptaków: sikorki, gila, wróbla, dzięcioła i gołębia.
•Ćwiczenie umiejętności rozróżniania odgłosów ptaków.
•Ćwiczenie umiejętności rozróżniania wybranych ptaków według nazwy.
•Ćwiczenie znajomości koloru żółtego i czerwonego.
Ćwiczenie umiejętności rozumienia pojęć przestrzennych.
•Ćwiczenie spostrzegawczości i logicznego myślenia.
•Rozwijanie pamięci ruchowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej.
•Ćwiczenie umiejętności współdziałania w grupie.
•Ćwiczenie umiejętności czekania na swoją kolej.
•Ćwiczenie koncentracji uwagi.
•Ćwiczenie umiejętności zakładania i zdejmowania odzieży wierzchniej i butów.
METODY: słowna, oglądowa, praktyczne działanie, Affolter.
FORMY PRACY: zbiorowa zindywidualizowana.
POMOCE: zdjęcie karmnika z ptakami, duże obrazki ptaków, szablon karmnika na brystolu, małe szablony ptaków, zagadki o ptakach (załącznik nr1), ziarno dla ptaków, karmnik.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
•Dzieci siedzą w kole na dywanie, nauczycielka prowadzi rozmowę kierowaną na temat dokarmiania ptaków w zimie, demonstrując obrazek z karmnikiem i ptakami. Uczniowie zapoznają się z wyglądem ptaków, oglądając je na obrazkach, określają ich kolor, jakie odgłosy wydają, następnie mają za zadanie wskazać ptaszka według nazwy.
•Następnie nauczycielka prezentuje obrazki z dużymi ptakami - po dwa takie same, następnie uczniowie mają za zadanie poszukać takiego samego ptaka.
•Następnie uczniowie oglądają zdjęcia z różnymi karmnikami, potem wklejają małe szablony ptaszków na brystol z sylwetą karmnika w miejscu, które określi nauczycielka np. „przyklej ptaszka na karmnik” lub „przyklej ptaszka obok karmnika” itp.
•W dalszej części zajęć jeden z uczniów ma za zadanie odgadnąć zagadki dotyczące poznanych ptaków - nazwać je i wskazać odpowiedź na obrazku.(Próby odgadywania bez obrazków).
•Następnie nauczycielka prezentuje pokarm dla ptaków, który dzieci oglądają i dotykają.
•Następnie uczniowie ubierają odzież wierzchnią i buty, zabierają ziarno dla ptaków i udają się na dwór aby wsypać je do karmnika.
•Podziękowanie za zajęcia i pochwalenie za udział w dokarmianiu ptaków.
Załącznik nr 1
ZAGADKI O PTAKACH
- Pukają do okienka
i proszą o ziarenka.
O ziarenka, okruszynki,
bo są głodne, podczas zimy. ( ptaki)
- To ptak z zimowej krainy
zjada korale jarzębiny,
a jego głodny brzuszek
okrywa czerwony puszek. (gil)
- Po drzewach te ptaszki z żółtym brzuszkiem fruwają
na skórce słoninki,
pięknie się bujają. (sikorka)
- Mały szary ptaszek
puka do okienka
i prosi o ziarenka. (wróbel)
- Ptaszek ten od zawsze,
leczy chore drzewa.
I dlatego właśnie,
stuka zamiast śpiewać. (dzięcioł)
Tekst opowiadania L. Krzemienieckiej - „Przyjaciel zza okna”
-Puk! Puk! –
-Kto tam? –
Otwórz, to ja, wróbel –
A, dzień dobry, co słychać?
- Bardzo źle. Śniegi takie grube i do tego zawieja. Jeszczem dzisiaj nic nie jadł. Rano żona moja była w lesie. Myślałem, że coś przyniesie. Potem synkowie byli w ogródku – też bez skutku. O sobie już nie mówię; byłem i za górką, i za tymi topolami dwiema – nigdzie nic nie ma. Myślałem już, że zginę, bo wszystko dziś śnieg zaściela... ale przypomniałem sobie, że mam jeszcze ciebie, przyjaciela.