SCENARIUSZ ZAJĘCIA
z kształcenia pojęć matematycznych
dla dzieci 3 letnich
TEMAT: ,,Jeden, dwa... z Misiem Pysiem bawię się ja ‘’
CELE :
- dziecko liczy posługując się liczebnikami porządkowymi
- dziecko aktywnie uczestniczy w zajęciu , naśladuje ruchy n –la
- dziecko zna schemat swojego ciała
- dziecko zna kolory
- dziecko czerpie radość z zabawy
METODY:
metoda E. Gruszczyk – Kolczyńskiej,
metoda czynna
- metoda zadań stawianych do wykonania
- metoda samodzielnych doświadczeń
- metoda ćwiczeń
metody oglądowe
- obserwacja i pokaz
metody słowne
- objaśnienia i instrukcje
POMOCE :
maskotka Misia Pysia, sylwety kwiatów 2, 3,4- płatkowych i wiaderka kolorowe kartoniki kolorowe w różnym odcieniu koloru: zielonego, żółtego, niebieskiego, czerwonego, pomarańczowego, kolorowanki: pomarańcza, słonko, chmurka, truskawka, winogrono, żabka, karty pracy- kwiatuszki i biedronki , kredki, cukierki.
PRZEBIEG :
1.Wprowadzenie
Powitanie gości i Misia Pysia , który przyszedł pobawić się z dziećmi
-Dzień- do- bry dzie – ci
- Dzień – do- bry Mi - siu Py- siu
2.Zabawa ,,Kolory’’- dziecko otrzymuje kolorowy kartonik , nazwa kolor i dopasowuje do przedmiotu, zwierzątka....
Żabka - różne odcienie koloru zielonego
Słoneczko - różne odcienie koloru żółtego
Chmurka - różne odcienie koloru niebieskiego
Truskawka - różne odcienie koloru czerwonego
Pomarańcza - różne odcienie koloru pomarańczowego
Winogrono - różne odcienie koloru fioletowego
Następnie Misio przelicza kartoniki błędnie , dzieci poprawiają
3.Zabawa ruchowo- naśladowcza do piosenki ,,Cztery krasnoludki’’
I. Były sobie cztery krasnoludki
jeden duży, a drugi malutki.
Trzeci leciutki, jak skrzydła motylka,
czwarty chudy, jak szpilka.
II. Poszły do lasu cztery krasnoludki
jeden duży, a drugi malutki.
Trzeci leciutki, jak skrzydła motylka,
czwarty chudy, jak szpilka.
III. Zobaczyły wilka cztery krasnoludki
jeden duży, a drugi malutki.
Trzeci leciutki, jak skrzydła motylka,
czwarty chudy , jak szpilka.
IV. Uciekają z lasu cztery krasnoludki
jeden duży, a drugi malutki.
Trzeci leciutki, jak skrzydła motylka,
czwarty chudy, jak szpilka.
V. Są już w domku cztery krasnoludki
Jeden duży ,a drugi malutki
Trzeci leciutki, jak skrzydła motylka
Czwarty chudy, jak szpilka
VI. Idą spać cztery krasnoludki
Jeden mały ,a drugi malutki
Trzeci leciutki, jak skrzydła motylka
Czwarty chudy, jak szpilka
4.Zabawa matematyczna,, Pachnące kwiatki’’- wąchanie kwiatków , przeliczanie płatków i wkładanie do odpowiednich wazoników
- z 3 , 4, 5 kropkami
5.Rymowanka - pokazywanka ,,Jedna głowa i dwie nogi’’- dziecko pokazuje wymieniane części ciała
I. Jedną głowę ,jeden nosek, jedną buzię mam
I dwie ręce i dwie nogi, maszeruję sam
Tup- 3 x
II. Mam dwa oczka i dwa uszka, dwa kolanka mam
Jedną szyję ,jeden brzuszek i na brzuszku gram
Bam- 3x
III. Jedno czoło , jedną brodę, jedne plecki mam
Dużo włosów , dużo zębów
I języczek mam
La- 3x
6.Karta pracy ,,Kwiatki i biedronka’’- dziecko koloruje kwiatka i wkleja biedronkę mającą tyle samo kropek co jest płatków
7.Ewaluacja – ocena zajęcia – dzieci uśmiechają się do Misia Pysia jeśli zabawy im się podobały. Miś częstuje 3 cukierkami- dziecko samo sobie odlicza.