Numer: 16384
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć "Papierowe gwiazdki"

Cele ogólne:
-rozwijanie umiejętności liczenia
-rozwijanie sprawności manualnej
-zapoznanie z nazwami dni tygodnia

Cele operacyjne:
dziecko:
-liczy w zakresie siedmiu
-prawidłowo trzyma nozyczki
-umie wycinać, tworzyć kompozycje z gotowych elementów
-umie podać dni tygodnia w kolejności ich wystepowania

Środki dydaktyczne:
-wiersz A. galicy :Tydzień ma siedem dni", metalowa puszka. nożyczki, klej, kartki z bloku technicznego z narysowanymi gwiazdkami, niebieski karton

Podstawa programowa:
-umie wypowiadać sie w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych srodków wyrazu w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych
-Liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego
-Wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych

Przebieg dnia

I. Utrwalanie nazw dni tygodnia i kolejnosci, w jakiej wystepuja, z wykorzystaniem wiersza A. Galicy "Tydziń ma siedem dni"

Tydzień ma siedem dni,
zna je mama, znasz je ty,
Poniedziałek, wtorek, środa
czwartek, piatek i sobota.
A w niedzielę razem z mamą powtórzymy znów to samo.

II. Zabawa gwiazdkami

-Przygotowanie materiału do ćwiczeń:
Dzieci dostają kartki z bloku technicznego z narysowanymi konturami 7 gwiazdek. Wycinają je, sprzątają miejsce pracy i siadają w kole.

-Zabawa "Posłuchaj i policz"
Nauczyciel odwraca się tyłem do dzieci i wrzuca do puszki określona liczbę monet.
Dzieci liczą po cichu wpadające kolejno monety do puszki i układają przed sobą tyle samo gwiazdek. w celu sprawdzenia, nauczyciel wysypuje z puszki monety i liczy razem z dziećmi

-Układanie gwiazdek wg liczby podanej przez nauczyciela
Nauczyciel podaje kolejno liczby od 1 do 7, a dzieci układają przed sobą odpowiednią liczbe gwiazdek.

-Układanie gwiazdek - o jedna mniej - o jedną więcej od liczby, jaką podał nauczyciel
Nauczyciel podaje liczbę w zakresie sześciu a dzieci układają o jedna gwiazdkę więcej od podanej liczby. Potem nauczyciel podaje liczbe, a dzieci układają o jedną gwiazdkę mniej od podanej przez nauczyciela.

-Przygotowanie do dodawania
nauczyciel podaje krótkie zdania o gwiazdkach, a dzieci ilustruja je za pomocą gwiazdek.
1. Mamy 5 gwiazdek i dostaliśmy jeszcze 2 gwiazdki. Ile gwiazdek mamy?
2. Masz 4 gwiazdki z nieba spadły jeszcze 3 gwiazdki. Ile jest?

III.Naklejanie gwiazdek na niebieski karton - tworzenie kompozycji "Zimowe niebo" - praca w grupach
Nauczyciel rozdaje kartony i proponuje dzieciom stworzenie własnego gwiazdozbioru i nadanie mu nazwy
Wyjasnienie pojęcia Gwiazdozbiór.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.