X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 16362
Przesłano:

Konspekt zajęć rewalidacyjno-wychowawczych: Jesienne stymulacje

DATA:
PROWADZĄCY:
GRUPA: uczestnicy zajęć rewalidacyjno – wychowawczych z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim
RODZAJ ZAJĘĆ: Polisensoryczne poznawanie świata
TEMAT: “Jesienne stymulacje”

CEL GŁÓWNY: Stymulacja zmysłu dotyku, wzroku, słuchu, węchu, smaku.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- eliminowanie nadwrażliwości dotykowej,
- uwrażliwianie na dotyk,
- ćwiczenie umiejętności rozluźniania dłoni,
- rozwijanie zdolności chwytnych,
- uwrażliwianie na zapach,
- stymulowanie zmysłu smaku,
- rozwijanie aktywności poznawczej,
- doskonalenie komunikacji i porozumiewania się,
- ćwiczenie reagowania na polecenia: „weź”, „daj”,
- wyzwalanie aktywności własnej wychowanków,
- rozwijanie umiejętności samoobsługowych,
- ćwiczenie umiejętności poddawania się masażowi rąk i pleców,
- tworzenie pozytywnej atmosfery podczas zajęć,
- budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa.

METODY: stymulacja wielozmysłowa, Affolter.

FORMY PRACY: zbiorowa zindywidualizowana.

POMOCE:. oliwka do masażu, olejek lawendowy, liście, kasztany, orzechy, jabłka i gruszki (całe owoce, pokrojone na cząstki i starte na tarce), tekst wiersza Bolesława Kołodziejskiego z książki pt.: „Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki” w opracowaniu M. Bogdanowicz.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie uczestników zajęć rewalidacyjnych poprzez masaż rąk oliwką z olejkiem lawendowym (zapach jesieni) z jednoczesnym wymówieniem wierszyka „Olejek, olejek pachnący mam. Olejek, olejek krąży tu i tam. O jak przyjemnie, o jak miło w rękach...(imię) się zrobiło.” Zbliżamy ręce wychowanków do nosa aby powąchali oliwkę.

2. Zabawa materiałami przyrodniczymi: liście, kasztany, orzechy.
Stymulujemy zmysł dotyku poprzez kontakt wychowanków z różnym rodzajem materiałów przyrodniczych (uwzględniamy reakcje indywidualne w trakcie kontaktu z przedstawionymi fakturami – od najbardziej akceptowanej do najmniej). W czasie zabawy pocieramy materiałami po zewnętrznej i wewnętrznej części dłoni, staramy się by wychowanek potrzymał w rękach choć przez krótką chwilę materiał o danej fakturze (metodą Affolter), lekko uderzamy rękami wychowanka w materiały o różnej fakturze, dostarczając różnorodnych wrażeń dotykowych i słuchowych.

3. Demonstrujemy wychowankom owoce: jabłko i gruszkę. Pokazujemy jabłko i mówimy „to jest jabłko”. Pozwalamy je dotknąć, obracać w dłoniach, powąchać i posmakować – niektórych wychowanków karmimy przygotowanymi wcześniej kawałkami owocu lub utartym owocem. Jeden z wychowanków ma za zadanie samodzielnie sięgać po kawałki owoców i wkładać je do ust – zachęcamy ją słowami „(imię dzicka), weź jabłko (gruszkę)”. Tak samo postępujemy z gruszką. Zachęcamy wychowanków aby wskazali jabłko i gruszkę gdy wymawiamy nazwy tych owoców (metodą Affolter). Wybranego wychowanka zachęcamy aby podał owoc do ręki terapeuty, mówiąc „(imię dziecka), daj mi jabłko (gruszkę)”.

4. Na zakończenie zajęć kładziemy wychowanków w odpowiednich pozycjach i wykonujemy masażyk relaksacyjny z jednoczesnym deklamowaniem wierszyka pt.: „Jesień” : dmuchanie we włosy wychowanka, delikatne opukiwanie pleców, głaskanie po włosach i ramieniu, wodzenie opuszkami palców po plecach, naciskanie w jednym miejscu, wędrowanie opuszkami palców po plecach, szybkie stukanie palcami po plecach, głaskanie po plecach.


tekst wiersza Bolesława Kołodziejskiego:
„Jesień”
Drzewom we włosy dmucha wiatr a deszczyk kapie kap, kap ,kap.
Kapią krople równiuteńko szepcą „cicho mój maleńki, śpij już, śpij już, śpij".
Leci listek, leci przez Świat. Gdzieś tam na ziemię cichutko spadł.
Leci drugi, leci trzeci. Biegną zbierać liście dzieci.
No a potem wszystkie liście układają w piękne kiście.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.