X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 1635
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Scenariusz lekcji języka francuskiego - "Kelner, poproszę o rachunek!" - układamy dialogi w restauracji

Cel główny:
- powtórzenie i utrwalenie słownictwa z zakresu kultury gastronomicznej,
- utrwalenie form rodzajników cząstkowych,
- kształcenie umiejętności formułowania poprawnych zwrotów, - kształcenie umiejętności rozumienia ze słuchu,
- doskonalenie umiejętności komunikacyjnych w języku obcym,
- zamawianie posiłków w restauracji,
- ćwiczenie poprawnej wymowy i pisania w języku obcym,
- doskonalenie umiejętności pracy w grupie.

Metody i formy pracy:
- „burza mózgów”,
- ćwiczebna,- twórcza,
- techniki parateatralne - drama,
- praca w grupach, indywidualna,
- audiolingwalna.

Środki dydaktyczne:
- podręcznik „Extra 2”,
- nagranie ćwiczenia na kasecie magnetofonowej (podręcznik Extra2, str.22/ćw.1b),
- słowniki dwujęzyczne (francusko-polski, polsko-francuski),
- arkusz szarego papieru lub brystol, mazak.

Przebieg lekcji:
1. Nauczyciel przedstawia cele i temat lekcji.

2. Rozgrzewka językowa:- „Burza mózgów” - uczniowie podają wszystkie skojarzenia myślowe ze słowem „kuchnia” (la cuisine) – zapisanie propozycji na arkuszu papieru.

3. Praca w grupach 3 –4 osobowych. Nauczyciel przedstawia przykładową scenkę w restauracji; uczniowie na zaprezentowanym przykładzie układają dialogi – zamawiają stolik w restauracji i posiłki, proszą o rachunek. Praca z wykorzystaniem słowników. Prowadzący zajęcia nadzoruje pracę poszczególnych grup, służy pomocą.

4. Prezentacja scenek na forum klasy. Uczniowie wcielają się odpowiednio w rolę kelnera oraz 2-3 osób spożywających posiłek w restauracji (np. rodzina dzieckiem, para znajomych).

5. Utrwalenie słownictwa związanego z produktami spożywczymi oraz zastosowaniem rodzajników cząstkowych (de+le, la, l’, les) – ćwiczenie ze słuchu odtworzone z kasety magnetofonowej (podręcznik Extra2, str.22/ćw.1b) –uczniowie wysłuchują trzech dialogów i wskazują, które nakrycie odpowiada wysłuchanej rozmowie.

6. Objaśnienie zadania domowego (podręcznik Extra2, str.22/ćw.1a) – dopasowanie produktów spożywczych do ilustracji.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.