Numer: 16339
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć muzycznych w przedszkolu: Nauka I zwrotki i refrenu piosenki "Babcia od bajek, Dziadek od zagadek". Zabawy muzyczno-ruchowe przy piosence

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNEGO

Data: 18. 01. 2012r.
Prowadzący nauczyciel: Jurkowska Ewa
Grupa wiekowa: 4 – 5 latki
I Temat:
Nauka I zwrotki i refrenu piosenki „Babcia od bajek Dziadek od zagadek” Zabawy muzyczno-ruchowe przy piosence.

II Cele ogólne:
-rozwijanie wyobraźni muzycznej,
-rozwijanie inwencji twórczej
-kształtowanie reakcji ruchowych na s
-rozwijanie poczucia rytmu i słuchu muzycznego w trakcie zabaw przy piosence
III Cele szczegółowe:
Dziecko
- potrafi zaśpiewać w grupie I zwrotkę piosenki „Babcia od bajek..”
- uczestniczy aktywnie w zabawach ruchowych oraz w czasie śpiewu
-reaguje prawidłowo ruchem na zmiany metrum
-improwizuje śpiewaną odpowiedź na zadane pytanie,
-rozumie kierowane do niego polecenia i wykonuje je;
aktywnie uczestniczy w zajęciach.
-rozpoznawanie kierunków od lewej od prawej, góra, dół,
IV Obszar podstawy programowej:
Obszar 8/1,2,3
Obszar ½
V Treści
VI Metody
słowna: rozmowa, objaśnienie
oglądowa: pokaz
problemowo – odtwórcza (zabawa)
problemowo – analityczna (słuchanie muzyki)
problemowo – twórcza (angażowanie myślenia i inwencji twórczej)
organizowanie i rozwijanie działalności muzycznej (śpiew)
elementy Metody Dobrego Startu M. Bogdanowicz,

VII Formy aktywności
- śpiew zbiorowy i indywidualny
- słuchanie muzyki
- ruch przy muzyce

VIII Pomoce dydaktyczne
odtwarzacz CD, płyta „Wesołe przedszkole i przyjaciele cz.2”, tabliczki ze wzorem do rysowania dla każdego dziecka, tamburyn,

IX Przebieg

1. Zabawa ruchowo – muzyczna „Taniec powitalny” (do melodii Kurki trzy)
- dzieci stoją w kole
- powtarzanie czynności za nauczycielem

Powitania nadszedł czas, - 4 kroki do środka koła, na 4. klaśnięcie w ręce
Miło dzisiaj widzieć Was. – 4 kroki do tyłu, na 4. krok uderzenie dłońmi o uda
Unieś ręce, skoczek mały, teraz obrót zrób wspaniały. – podniesienie wyprostowanych rąk ponad głowę, skok obunóż w miejscu, obrót 4 krokami z powolnym opuszczaniem rąk
Powitalny taniec znasz – 4 kroki do środka koła, na 4. kroki klaśnięcie w ręce
I kolegów fajnych masz. – 4 kroki do tyłu, na 4. uderzenie dłońmi o uda

2. Ćwiczenie emisyjne
Śpiewanie na sylabie la coraz wyższych, a potem coraz niższych dźwięków.

3. Słuchanie piosenki „Babcia od bajek dziadek od zagadek.

1. Moja Babcia i mój Dziadek
to wspaniali są dziadkowie,
Dziadek mnóstwo zna zagadek,
Babcia bajkę nam opowie!

Ref. Bo na świecie nie znajdziecie
takich bajek i zagadek,
jakie wnukom opowiada
moja Babcia i mój Dziadek!

4. Rytmiczne wyklaskiwanie tekstu piosenki.
- próby śpiewania piosenki

5. Swobodne improwizacje melodyczne dzieci na temat życzeń dla babci i dziadka.

6. Ćwiczenie rytmiczne z piosenką „Babcia od bajek...”
- rysowanie po śladzie z równoczesnym śpiewaniem piosenki (wzór kwadratu)

7. Zabawa rytmiczno – ruchowa przy piosence;
Podczas zwrotek dzieci maszerują po całej sali , w czasie refrenów zatrzymują się i śpiewając rytmicznie klaszczą na przemian w dłonie oraz w kolana.

8. Zabawa rytmiczna „Dziadkowie i wnuki”
Podział dzieci na dwie grupy: wnuki i babcie, ponownie: wnuczki oraz dziadkowie.
Dzieci siedzą w kole. Wnuki wywoływane są akompaniamentem żywszym (rytm ósemek), Dziadkowie spokojnym rytm ćwierćnut). Dziadkowie chodzą w gromadce lub parami, a wnuczęta biegają lekko na palcach.

9. Śpiewanie indywidualne, grupowe i zespołowe piosenki „Babcia od bajek...”
10. Zabawa „Prąd”
Dzieci stoją w kręgu, nauczyciel ściska dłoń jednego dziecka, dając tzw. "prąd", każde z dzieci przesyła "prąd", który musi dojść do prowadzącego.

10. Podziękowanie za udział w zajęciach.

X Ewaluacja zajęć
arkusz obserwacyjny

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.