SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
1. Prowadząca: Halina Czepczar
2. Grupa: 5,6-latki Przedszkole Publiczne Nr 2 w Radlinie
3. Czas trwania zajęcia: 30 minut
4. Program: Program nauczania języka angielskiego, jako zajęcia dodatkowego. Opracowanie: Halina Czepczar
5. Obszar podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci
1. zwraca się bezpośrednio do mówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym
2. mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji
8. Wychowanie przez sztukę –muzyka i śpiew, pląsy i taniec
1. śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie.
6. Temat: „Old McDonald had a cow” – nauka piosenki
7. Cele ogólne:
Nauka słów piosenki „Old McDonald”.
Utrwalenie nazw zwierząt hodowlanych.
8. Cele operacyjne:
Dziecko:
aktywnie uczestniczy w zabawach i zajęciach,
nazywa po angielsku zwierzęta hodowlane (a cow – krowa, a horse – koń, a pig – świnia, a duck – kaczka, a sheep – owca, a rabbit - królik),
potrafi zaśpiewać piosenkę „Old McDonald”,
potrafi zaśpiewać piosenkę „Jungle animals”,
potrafi naśladować ruchem zwierzęta.
9. Metody:
Metoda naturalna
Metoda reagowania całym ciałem (Total Physical Responses)
10. Formy:
Zbiorowa
Indywidualna
11. Pomoce dydaktyczne:
Karty z obrazkami (flashcards)
Płyta CD z piosenką „Old McDonald”, „Hello song”, „Jungle animals”
Odtwarzacz płyt CD
12. Przebieg zajęć:
A. Powitanie: Śpiewanie piosenki „Hello song”, T: „Good afternoon”, „How are you?” (dzieci odpowiadają: Good afternoon, Fine, thank you” T: “Sit down, please”
B. Prezentacja flashcards – obrazków zwierząt hodowlanych. T: „What’s this? Yes, it’s a horse” etc.
C. Nauka piosenki „Old McDonald”. T: Let’s listen a song”. Dzieci słuchają piosenki. Po wysłuchaniu piosenki nauczyciel powtarza słowa i tłumaczy je na język polski. Niektóre słowa dopowiadają dzieci, gdy nauczyciel pokazuje odpowiedni obrazek.
T: „Listen and repeat”. Nauczyciel mówi fragmenty piosenki (najpierw krótsze, a później dłuższe) a dzieci powtarzają za nim:
„Old McDonald / had a farm.
E-I-E-I-O
And on that farm / he had a cow
E-I-E-I-O
And a MOO, MOO here
And a MOO,MOO there.
Here a MOO,
There a MOO,
Everywhere a MOO, MOO!
Old McDonald had a farm,
E-I-E-I-O!”
Śpiewanie piosenki w zwolnionym tempie oraz w szybkim ( na siedząco oraz stojąco).
D. Zabawa naśladowanie zwierząt. T: „Let’s play, I’m a fairy and I can do magic. You are horses, cows, tigers etc.(Zabawmy się, jestem bajkową wróżką I potrafię czarować. Jesteście krowami, tygrysami itp.)
Dzieci biegają po sali i naśladują zwierzęta (hodowlane oraz egzotyczne) wymienione przez nauczyciela. T: „You are children again. Please, make a big circle”.
E. Śpiewanie piosenki „Jungle animals”. T: “„Please sing a song about jungle animals”.
F. Zabawa “Kalambury” T: “Let’s play in “Kalambury”. Nauczyciel woła jedno dziecko i pokazuje mu obrazek. Dziecko ma za zadanie przedstawić dane zwierzę za pomocą gestów i ruchu ciała, reszta dzieci odgaduje.
G. Pożegnanie.T:“Thank you, good-bye. See you later.