SCENARIUSZ ZAJĘĆ WARSZTATOWYCH
Temat zajęć: Stop Cyberprzemocy.
Cele edukacyjne:
- Uwrażliwienie młodzieży na zjawisko cyberprzemocy, poznanie jakie ponosi ofiara i sprawca;
- Wspieranie u młodzieży rozwoju empatii;
- Rozwinięcie u młodzieży aktywnej postawy wobec zagrożeń związanych z cyberprzemocą;
- Nabycia odwagi u młodzieży mówienia na forum grupy o zaistniałym problemie;
- Zaprezentowanie oferty pomocowej dla młodzieży ze strony Helpline.org.pl.
Czas: ok. 45 min.
Materiały:
- Laptop;
- Kartki A4;
- Mazaki;
- Małe karteczki;
- Arkusz szarego papieru.
Miejsce: sala telewizyjna.
Metody: praca w małych grupach, projekcja filmu, dyskusja, analiza historii.
Przebieg zajęć:
I. Wychowawca informuje wychowanków, że zajęcia poświęcone są bezpieczeństwu w sieci. Tłumaczymy, że mówiąc o sieci mamy na myśli nie tylko Internet, ale również telefony komórkowe. Prowadzący pyta młodzież o to, do jakich celów używają Internetu oraz telefonów komórkowych. Wychowankowie spontanicznie odpowiadają lub wypisują odpowiedzi na małych karteczkach. Wychowawca przyporządkowuje odpowiedzi do trzech podstawowych zastosowań Internetu: KOMUNIKACJI, ZDOBYWANIA INFORMACJI I TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (na arkuszu szarego papieru). Prowadzący zwraca uwagę na fakt, iż oprócz zalet korzystania z elektronicznych mediów wiążą się z nimi również zagrożenia. Zapowiada, że przedmiotem zajęć będzie dyskusja na temat przemocy rówieśniczej w sieci, czyli przemocy przy użyciu Internetu i telefonów komórkowych - (10 min.)
II. Prezentacja i analiza filmu: (15 min.)
Prowadzący prosi wychowanków o uważne obejrzenie filmu. Zwraca uwagę, że film powstał na podstawie prawdziwych historii, które zdarzają się w szkołach. Filmie zobaczą wydarzenia oraz usłyszą wypowiedzi swoich rówieśników, do których będzie odnosić się dalsza część zajęć. (film do przeprowadzenia zajęć znajduje się na stronie
www.dzieckowsieci.pl). Po obejrzeniu filmu wychowawca zaprasza wychowanków do dyskusji, która celem jest ukazanie specyfiki cyberprzemocy i jej konsekwencje dla ofiary. Młodzież ustala, jakich form przemocy doświadczyła bohaterka filmu i zastanawiają się, jak mogą się czuć w takich sytuacjach ofiar cyberprzemocy oraz czy doświadczyli, byli świadkami lub słyszeli o podobnych historiach.
III. Analiza historii: (10 min.)
Prowadzący dzieli młodzież na 4 grupy. Każdej grupie przekazuje z kartkę z opisaną historia przypadku cyberprzemocy. Każda historia jest inna.
HISTORIA KASI
Zbyszek nagrał kamerą w telefonie Kasię – swoją koleżankę z klasy – jak całuje się z chłopakiem.. Następnie rozesłał MMSem film do swoich kolegów z klasy. Niektórzy z nich wysyłali go dalej. Jeszcze tego samego dnia ktoś opublikował film w Internecie. Film cieszył się duża popularnością. Na stronie z filmem zaczęły się pojawiać przykre dla dziewczyny komentarze.
HISTORIA AGNIESZKI
Agnieszka po powrocie do domu ze szkoły usiadła przed komputerem. Chciała sprawdzić pocztę, ale nie mogła zalogować się do swojego konta. Jej hasło nie działało. Następnego dnia w szkole okazało się, że ktoś się włamał na konto Agnieszki i podając się za nią wysłał kilku kolegom z jej klasy upokarzające, wulgarne maile. Adresaci tych wiadomości obrazili się na Agnieszkę i nie chcieli z nią rozmawiać. Od kilku z nich Agnieszka dostała bardzo nieprzyjemne, SMSy. Wiele osób z klasy miało do Agnieszki pretensje za jej zachowanie wobec kolegów.
HISTORIA TOMKA
Tomek bardzo często rozmawia na GG ze swoimi znajomymi ze szkoły i osobami, które zna tylko z Internetu.. Od jakiegoś czasu dostaje od kogoś, kto ukrywa się pod różnymi nieznanymi Tomkowi „nikami” nieprzyjemne, ośmieszające go wiadomości. Odpisywał żeby go nie obrażać i starał się ustalić, kto do niego pisze, jednak bezskutecznie. W końcu Tomek sam zaczął odpowiadać w nieprzyjemny sposób anonimowemu nadawcy. Wiadomości przychodziło jednak coraz więcej i ktoś Tomkowi nawet groził śmiercią.
HISTORIA KRZYSKA
Krzysiek od kilku miesięcy ma w sieci bloga, w którym często zamieszcza zdjęcia. W zeszłym tygodniu dodał kilka fotek ze swoich urodzin. Kilka dni później dostał w mailu od nieznajomej osoby jedno ze zdjęć urodzinowych zmontowanych tak, że przedstawiało Krzyśka w wulgarny i poniżający sposób. W mailu była też wiadomość, że to samo zdjęcie niedługo zawiśnie w ulubionym serwisie społecznościowym Krzyśka.
Wychowawca prosi wybrane osoby z każdej kolejnej grupy o przeczytanie historii. Następnie cała grupa odpowiada na pytania:
• Jak się czuł/a bohater/ka prezentowanej historii i co mogło się z nim/nią dalej dziać?
• Jak powinna się zachować ofiara prezentowanej sytuacji?
IV. Prowadzący wraz z młodzieżą na dużym arkuszu papieru wypisuje jakie mogą być zasady postępowania w przypadkach cyberprzemocy. Wychowawca informuje młodzież o ofercie pomocowej Helpline.org.pl. (10 min.)
V. Zakończenie zajęć i pożegnanie grupy.
........................................