Scenariusz zajęć dla dzieci 3 -4 letnich, 08.03.2012r.
Temat tygodnia : Poznajemy zawody.
Temat dnia : Kwiaty dla pań.
Cele ogólne:
- Swobodne wypowiedzi związane z zawodami wykonywanymi prze kobiety.
Cele operacyjne:
- odgaduje zagadki słowne związane z tematem zajęć,
- wypowiada się na temat zawodów wykonywanych przez kobiety,
- opowiada o swojej mamie i jej pracy zawodowej,
- śpiewa piosenkę ,,Marcowy kwiatek”,
- wykonanie kwiatek dla mamy w ,,płaskorzeźba z masy solnej”,
- dba o porządek na stanowisku pracy,
- zgodnie się bawi i pracuje.
Metody:
- słowna: rozmowa, zagadki, objaśnienia, piosenka,
- czynna: zadań stawianych do ,,wykonania”, samodzielnych doświadczeń,
- oglądowa: obserwacja, pokaz.
Formy:
-praca z całą grupą,
-praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- zagadki, ilustracje przedstawiające różne zawody wykonywane przez kobiety, piosenka: Marcowy kwiatek, papierowy grosik, kwiatek, miska, składniki na masę solną: mąka, sól, woda, materiał przyrodniczy (różne nasiona).
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna, zainicjowana śpiewem N. na melodię Panie Janie z jednoczesnym wykonywaniem określonych gestów.
Witaj Kasiu pośród nas, /2x machanie do witanej osoby
Jak sie masz, /2x machanie do witanej osoby
Wszyscy Cię lubimy, /2x obejmowanie się ramionami z kołysaniem
Bądź wśród nas. /2x wskazywanie na wszystkich stojących w kole
2. Wprowadzenie w temat zajęć. Rozwiązywanie zagadek:
Zrobi fryzurę, ładnie ostrzyże.
Czy już wiesz kto? (fryzjer)
W dzień i w nocy pracuje,
chorym leki przepisuje. (lekarz)
Noszę biały czepek i biały fartuszek,
żebyś buł zdrowy, czasem ukłuć muszę. (pielęgniarka)
Choć to nie rolnik, lecz rolę ma,
często w teatrze lub filmie gra. (aktor)
Chodzi z dużą torbą i z tego go znamy,
że nosi przekazy, listy, telegramy. (listonosz)
Kto na skrzyżowaniu bez obawy staje,
bo ręką zatrzyma auta i tramwaje? (policjant)
Za ladą sklepową sprzeda to i owo. (sprzedawca)
Igła, nici i nożyce to jej dzielne pomocnice.
Najpierw kroi, potem zszywa,
czy już wiesz, jak się nazywa? (krawcowa)
3. Rozmowa kierowana przy obrazkach przedstawiających kobiety wykonujące różne zawody.
- Kto przedstawiony jest na ilustracji?
- Jak mają na imię wasze mamy i jaki zawód wykonują?
- Jakie święto niedługo obchodzimy? (8 marca)
4. Zapoznanie dzieci z piosenką Marcowy kwiatek.
5. Rozmowa na temat treści piosenki.
6. Nauka piosenki metodą ze słuchu w czasie zabawy ruchowej.
Ustawienie po kole. W środku stoi dziecko – Marzec
Dzieci idąc po kole śpiewają za N.
Marzec, marzec pięknie się wystroił, / wskazywanie na dziecko w środku
W kole, w kole między dziećmi stoi,
I gromadę uśmiechniętą pyta : /dzieci się zatrzymują
- ,,jakie dzisiaj święto ’’? / pyta dziecko ze środka
Zapamiętaj sobie, dzisiaj jest Dzień Kobiet. / bis / grożenie paluszkiem
Marzec, marzec wyjął grosik srebrny, /dziecko podnosi do góry grosik
Teraz, teraz będzie mu potrzebny,
Do kwiaciarni marzec pobiegł,
kupić kwiat na święto kobiet. / naśladuje bieg na palcach podnosi kwiat z podłogi by
po zakończonym śpiewie wręczyć wybranej osobie, która zajmie jego miejsce.
Zapamiętaj sobie dzisiaj jest Dzień Kobiet! bis/ grożenie paluszkiem
7. Burza mózgów: Jaki prezent można podarować mamie z okazji Dnia Kobiet
Spontaniczne wypowiedzi dzieci.
8. Praca plastyczna ,,Kwiatek dla mamy”
Wspólne wykonanie masy solnej.
Uformowanie z masy wałka – łodygi oraz kulek – środek i listki kwiatka. Przyklejenie przygotowanych elementów do wcześniej naszkicowane kwiatka na tekturce. Wciskanie w środek z masy nasion jesionu – płatki. Ozdabianie łodygi i listków nasionami według własnego pomysłu.
9. Podsumowanie zajęć - pochwała dzieci za pracę.