X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 16276
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Matematyka, jakie to proste. Scenariusz zajęcia otwartego w oparciu o program "Klucz do uczenia się"

Scenariusz zajęcia otwartego w oparciu o program „Klucz do uczenia się” moduł Matematyka
Oddział: 5,6-latki
Literatura: Program „Klucz do uczenia się” moduł Matematyka 2
Temat: „Matematyka, jakie to proste”.

Cele operacyjne:
- dziecko rozumie stałą różnicę między liczbami sąsiadującymi ze sobą w szeregu,
- dziecko poprawnie dopasowuje karty kropkowe do kart liczbowych z cyframi,
- dziecko ma świadomość relacji między liczbami sąsiadującymi ze sobą,
- dziecko samodzielnie wykonuje polecenia,
- dziecko pracuje bez przeszkadzania innym
Pomoce:
zestawy kart z cyframi 0-10 dla każdego dziecka,
zestaw kart kropkowych dla liczb 0-10,
flamaster suchościeralny,
karty pracy dla każdego dziecka,
„maszyna matematyczna” wykonana z pudełka z zasłonką
zestaw celów operacyjnych dla każdego rodzica

1. Wstęp przed zajęciem
- wyjaśnienie rodzicom celu naszego spotkania,
- prezentacja celów operacyjnych,
- wyjaśnienie sposobu zaznaczania poziomu opanowania poszczególnych celów operacyjnych,

2. Przebieg:
Zadanie 1: „Liczby w szeregu zbiórka” – każde dziecko otrzymuje kartonik z cyfrą, dzieci są podzielone na 2 zespoły, biegają w rozsypce, na hasło ustawiają się w szeregach wg liczby wzrastającej a następnie malejącej.
Zadanie 2: „Znajdź parę” – dzieci podzielone jak wyżej na dwa zespoły, jedna grupa dzieci ma kartoniki z kropkami, dzieci biegają w rozsypce, na hasło zespoły ustawiają się naprzeciwko siebie i łączą się w pary: cyfra i odpowiednia liczba kropek.
Zadanie 3: Dzieci siedząc w kole przed tablicą pracują w grupie. Ustawiają we właściwej kolejności cyfry od 0 do 10.
Zadanie 4: Wybranych dwoje dzieci otrzymuje kartoniki z cyframi2 i 4, i prowadzą „Rozmowę liczb”: „Jestem liczba 2 i jestem od ciebie mniejsza”, „Ja jestem liczba 4 i jestem od ciebie większa”. Kartoniki zostają przypięte do tablicy i wpisany między liczby odpowiedni znak. Zabawa trwa do czasu aż wszystkie dzieci wezmą w niej udział.
Zadanie 5: Wszystkie dzieci usadzone są na sali w „szachownicę”, otrzymują zestaw kartoników z cyframi 0-10. Po wysłuchaniu polecenia muszą podnieść właściwy kartonik do góry, pokazać go mnie, a następnie rodzicom.
a) liczenie ilości klaśnięć,
b) podnieś cyfry, które pokazują liczby większe od 5,
c) podnieś cyfry, które pokazują liczby mniejsze od 5,
d) podnieś cyfry, które pokazują liczby o 1 mniejsze i o1 większe od 6,
polecenia tylko dla 6-latków i chętnych 5-latków:
a) Ile lat ma chłopiec, jeżeli jego siostra ma 5 lat, a on jest starszy od niej o1 rok?
b) Ile lat ma dziewczynka, jeżeli jej brat ma 5 lat, a ona jest od niego młodsza o 1 rok?
c) Oblicz, ile lat ma chłopiec, jeżeli w zeszłym roku miał 9 lat.
Zadanie 6: Dzieci otrzymują karty pracy i ołówki, rozwiązują zadania:
Dla 5-latków:
3 + 1 =
3 – 1=
7 – 1=
7 + 1 =
Dla 6-latków:
Wstaw odpowiedni znak: >,<,=
6 4
3 5
8 8
4 6
Dzieci z wypełnioną kartą podchodzą do „maszyny matematycznej” i jeśli zadanie jest wykonane prawidłowo dostają nagrodę, jeśli jest błąd poprawiają go wspólnie z rodzicami i jeszcze raz „maszyna to sprawdza”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.