Numer: 16259
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenne czarowanie - swobodne wypowiadanie się w różnych technikach plastycznych na temat wysłuchanego utworu A. Vivaldiego "Cztery pory roku - Wiosna"

Scenariusz zajęcia hospitowanego w dn. 20.03.2012r.
W grupie „Krasnali” dzieci 5-6 letnich

Cel hospitacji
Organizacja sytuacji edukacyjnych wyzwalających w dzieciach nieskrępowaną postawę twórczą.

Temat zajęcia: „Wiosenne czarowanie” – swobodne wypowiadanie się w różnych technikach plastycznych na temat wysłuchanego utworu A. Vivaldiego „Cztery pory roku – Wiosna”.

Podstawa programowa:
3. Wspomaganie rozwoju mowy – dziecko:
3/2 mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując głos do sytuacji
3/4 w zrozumiały sposób mówi o swoich potrzebach i decyzjach
5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej
5/4 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach
7. Wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem
7/2 odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mimiką, gestem i ruchem
8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy, taniec
dziecko:
8/1 śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie
8/2 dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego
8/4 w skupieniu słucha muzyki, w tym także muzyki poważnej
9. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne
dziecko:
9/2 umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych
12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt
dziecko:
12/3 potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku
14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
dziecko:
14/3 dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową do rysowania, wycinania i nauki pisania
14/7 rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych oraz symboli

Cele ogólne:
- wspomaganie rozwoju mowy
- obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie wiosną
- doskonalenie sprawności ruchowej
- rozwijanie aktywności twórczej

Cele szczegółowe:
- wie, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie wiosną
- rozwija sprawność ruchową
- interpretuje muzykę za pomocą form ruchowych i plastycznych
- wyzwala swobodną ekspresję poprzez wykorzystanie dowolnej techniki

Metody: słowna, oglądowa, czynna

Formy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: płyta CD piosenka „Maszeruje wiosna”, chusta animacyjna, „Marzanna”, płyta CD A. Vivaldi „Cztery pory roku – Wiosna”, farby plakatowe, kolorowe kartki, kredki woskowe, papier ścierny, pastele, duże kartki, pędzle, „słodka woda”.

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie
2. Śpiew piosenki „Maszeruje wiosna” z wykorzystaniem chusty animacyjnej
3. Zabawa z chustą animacyjną
• „Krasnale” trzymają chustę za brzegi i unoszą ją wysoko. Powstaje „parasol”, pod którym będą przebiegać
• rozpoczęcie zabawy – nauczycielka podaje polecenia
- „Niech zamienią się te dzieci miejscami, które były wczoraj na spacerze”.
- „Teraz zamienią się miejscami chłopcy (potem dziewczynki), które uważają, że się zbliża wiosna”.
- „Niech zamienią miejsca ci, którzy idąc do przedszkola zaobserwowali kwitnące kwiaty”.
- „Proszę o zmianę miejsc „Krasnali” tych, którzy mają dziś radosny, wiosenny nastrój”.
-„A teraz zamienią się miejscami ci, którzy jeszcze nie zmieniali swojego miejsca”.
4. Praca z narzędziem TOC „Gałązka” – Jeżeli przyjdzie wiosna to:
5. Dzieci siadają w kręgu – układanie opowiadania do słuchanej muzyki
„Bajka”? – „Nie bajka”? – nauczycielka oznajmia dzieciom. Znalazłam wczoraj płytę z
Zachwycającym opowiadaniem o wiośnie, o słońcu, ptakach, chmurach i drzewach.
Przyniosłam ją dzisiaj do przedszkola, żebyście posłuchali ją wspólnie. Z płyty słychać
Dźwięki koncertu A. Vivaldiego „Cztery pory roku – Wiosny”. Nauczycielka nie
Reaguje na pierwsze oznaki zdumienia dzieci.
Gdy dzieci już głośno komentują, że słychać tylko muzykę a nie opowiadanie –
nauczycielka pyta: Jak to? Nie słyszycie? A ja – tak.
- Propozycje dzieci do opowiadania. Nauczycielka „I co dalej”?
6. „Wiosenne czarowanie” – wypowiedź plastyczna w różnych technikach. Wszystkie
Przybory i materiały są przykryte. Dzieci samodzielnie dokonują wyboru techniki
plastycznej:
- malowanie farbą plakatową na kolorowym kartonie
- malowanie „mokre w mokrym” (słodka woda + farby plakatowe)
- malowanie kredkami woskowymi na papierze ściernym
- malowanie pastelami na dużych powierzchniach kartki
Dzieci przenoszą swoje wrażenia na papier. Mają całkowitą swobodę wypowiedzi zarówno ruchowej jak i plastycznej.
W trakcie pracy mogą nadawać własne tytuły wysłuchanego utworu muzycznego.
Na zakończenie nauczycielka podaje nazwisko kompozytora i tytuł utworu. Wszystkie formy wypowiedzi dzieci uznajemy jako właściwą odpowiedź. Nauczycielka zachęca do wypowiedzi na temat prac.
7. Wystawa prac.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.