X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 16199
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Czerwony Kapturek" - ćwiczenia słuchu fonematycznego w oparciu o bajkę w grupie dzieci 6-letnich

Scenariusz sytuacji edukacyjnej odbytej w grupie dzieci 6-letnich

Temat:
„Czerwony Kapturek – ćwiczenia słuchu fonematycznego w oparciu o bajkę w grupie dzieci 6-letnich.”

Cele ogólne:
- Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania;
- Doskonalenie słuchu fonematycznego

Cele szczegółowe:
- dziecko słucha opowiadań, bajek;
- dziecko układa krótkie zdania;
- dziecko dzieli zdania na wyrazy;
- dziecko dzieli wyrazy na sylaby, głoski;
- dziecko współdziała w grupie;

Podstawa programowa:
1/1 obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują;
1/2 przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych);
3/1 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym i składniowym;
4/2 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje)
8/1 śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie
uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
8/2 dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraŜa
je, pląsając lub tańcząc;
14/4 interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania;
14/6 układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej;

METODY STOSOWANE:
- aktywizujące;
- oparte na słowie;
- oparte na praktycznej działalności dziecka.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Powitanie – dzieci siedzą w kole.
Witajcie!
Chciałabym opowiedzieć wam bajkę. Tytuł jej to:
Oj coś chyba zgubiłam. Pomóżcie mi ją nazwać.

„..............wony ...........turek”

2. „Bajka”
Czerwony Kapturek był wesołą dziewczynką, która miała wielu przyjaciół. Były to dzieci
o imieniu zaczynającym się na głoskę:
- B – powiedzcie kto to mógł być?
- K - .............
- P - ..............

3. Piosenka „Aluette” – wspólny śpiew
Dziewczynka miała też ulubioną przyjaciółkę Aluette. Tak ją lubiła, że często śpiewała o niej piosenkę.

4. Zabawa muzyczno – ruchowa „Na łące” – podział na grupy
Czerwony Kapturek razem z Aluette często chodziły na spacery po pobliskim lesie. Podczas przechadzki zbierały różnokolorowe kwiatki. Zapraszam was na taki spacer, nie zapomnijcie przynieść ze spaceru po jednym kwiatku.
(muzyka z płyty CD w tle, dzieci spacerują po sali, zbierają kwiatki – na odwrocie sylaby)

Dziewczynki gdy wracały do domku dzieliły kwiatki wg kolorów – spróbujcie wy również podzielić się wg kolorów kwiatków. (podział na grupy – dzieci siadają w wyznaczonych miejscach)

5. Zabawa „Dokończ wyraz”
Odwróćcie teraz swoje kwiatki i odczytajcie sylabę. Ona podpowie wam, co Czerwony Kapturek widział podczas spacerów z Aluette.

(dzieci wymieniają słowa rozpoczynające się daną sylabą)

6. Zabawa „Dary dla babci”
Często też mama Czerwonego Kapturka wysyłała go do babci z koszyczkiem pełnym darów. A co było w tym koszyczku zobaczcie sami.

(wyjęcie z koszyczka obrazków do klasyfikacji i nazwanie obrazków – praca w grupach)

7. Zabawa „Podziel i policz”
Dziewczynka lubiła zadawać swojej przyjaciółce różne zadania. Jednym z nich było podzielenie smakołyków z koszyczka wg liczby sylab. Spróbujcie uporządkować nazwy wg liczby sylab i przyklejcie je na tablicy.
(praca w grupach – naklejanie na tablicy)

8. Zabawa „Strumyk”
Idąc przez las dziewczynki miały do pokonania strumyk. Zapraszam was do kolejnej zabawy.

(zabawa przy muzyce)

9. Zabawa „Przygody Czerwonego Kapturka”
Dziewczynki spacerując po lesie miały wiele ciekawych przygód, jakie to były przygody spróbujcie opowiedzieć sami. Macie do wyboru obrazki z pomocą których ułożycie zdania
o przygodach dziewczynek. Ułóżcie zdanie, zapamiętajcie i zapiszcie za pomocą kartoników. Jeden wyraz to jeden kartonik.

(praca w grupach – układanie zdań)

10. Zabawa „Wyścigi”
Zapraszam, pokażę wam jeszcze inną zabawę dziewczynek „Wyścigi”. Należy podać słowo rozpoczynające się lub kończące daną głoską, następnie przejść tyle pól ile jest głosek.

(jedna osoba rzuca kostką, – gracz: wymyśla słowo, – inna osoba głoskuje)

11. Zabawa „Echo”
Podczas drogi do babci Czerwonego Kapturka towarzyszył im stukot dzięcioła. One nasłuchiwały go i nieśmiało odpowiadały takim samym rytmem.

(jedno dziecko podaje rytm – pozostali powtarzają)

12. Zabawa „Polowanie na głoski”
Dziewczynki lubiły odwiedzać babcię, ponieważ ona zawsze czekała z niespodzianką. Właśnie tego dnia bawiły się w „Polowanie na głoski”. Zapraszam was do zabawy.
Jeżeli powiem słowo w którym słychać głoskę „o” – wy również głośno krzyczycie „O”.

(nauczyciel wymienia słowa: lis, domek, las, polana, wilk, gajowy, itp.)

13. Zabawa „Niespodzianka”
Na koniec babcia zawsze częstowała smakołykami. Takie smakołyki czekają też na was, a co to jest dowiecie się odczytując wszystkie pierwsze głoski nazw obrazków.

S – er O – wce K – wiaty (SOK)

Dziękuję wam za udział w dzisiejszej zabawie, zapraszam was teraz na poczęstunek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.