Konspekt zajęć w grupie dzieci 6-letnich
Temat: Dbamy o zabawki.
Cele
Uczeń:
• potrafi odpowiedzieć na pytania nauczyciela dotyczące ulubionej zabawki, samodzielnie opowiedzieć o swojej ulubionej zabawce
• słucha uważnie recytacji wiersza
• wie, że należy dbać o zabawki
• potrafi samodzielnie naprawić zabawkę
• umie przedstawić treść wiersza w zabawie dramowej
• umie wykonać pracę plastyczną z włóczki
• potrafi określić kilkoma wyrazami przedmiot
Środki dydaktyczne: wiersz Cz. Janczarskiego „Naprawimy misia”, zajączek z naderwaną łapką, miś z oberwanym uchem, kontur misia, skrawki materiałów, koraliki, płyta z nagraniem piosenki „Pluszowy miś”.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Metody pracy: słowna, zadań praktycznych, aktywne: zabawa dramowa,
Przebieg
1. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat zabawek przyniesionych z domu.
- Jak nazywasz swoją ulubioną zabawkę, czy ma jakieś imię?
- Dlaczego właśnie ta zabawka jest dla Ciebie taka ważna?
- Opowiedz z czego jest wykonana, jaki ma kształt, kolor?
2. Nauczycielka recytuje wiersz „Naprawimy misia”, następnie prowadzi rozmowę:
- Co się przytrafiło misiowi?
- Kto naprawił misia?
- Co to znaczy dbać o zabawki?
3. Naprawiamy zabawki. Nauczycielka pokazuje dzieciom uszkodzonego zajączka z naderwaną łapką.
- Spójrzcie, ten króliczek jest bardzo smutny, jak myślicie, dlaczego?
- Czy chcecie się dowiedzieć co mu się przydarzyło?
- Co moglibyście zrobić wspólnie z kolegami?
Dzieci wraz z nauczycielem oglądają kąciki w sali. Zastanawiają się, czy ich zabawki są zadbane i uporządkowane. W razie potrzeby starają się je poukładać i – o ile to możliwe naprawić.
4. Zabawa dramowa – inscenizacja wiersza „Naprawimy misia”
Dziecko znajduje misia z oberwanym uchem. Zastanawia się głośno, kto to mógł zrobić. Postanawia naprawić zabawkę.
5. Zabawa rozwijająca twórcze myślenie „Określenia”
- Wymień trzy określenia, jaki może być miś.
Miś: miękki, puszysty, brązowy, kochany ...
6. Praca plastyczna „Miś”
Dzieci otrzymują kartki z narysowanymi konturami misia. Wypełniają kontur skrawkami włóczki, dolepiają oczy i nos z koralików.
7. Porządkowanie stolików, omówienie prac i estetyki wykonania.
8. Zabawa taneczna przy piosence „Pluszowy miś” ze swoją zabawką.