Przedszkole
Scenariusz zajęcia z wychowania umysłowego
Opracowała : Renata Piotrowska
Wiek dzieci : 4, 5 i 6-latki
Temat: Teatr cieni „Kot w butach” - wprowadzenie litery k na wyrazie podstawowym kot.
Cele ogólne :
- zapoznanie dzieci z obrazem graficznym litery k, K
- kształcenie mowy pod względem gramatycznym poprzez prawidłową odmianę rzeczowników i czasowników , poprzez prawidłowe budowanie zdań oraz pod względem artykulacji : miau – miau,
- kształcenie myślenia poprzez analizę i syntezę słuchowo- wzrokową na podstawie wyrazu – kot
- uświadomienie dzieciom ,że należy opiekować się zwierzętami domowymi
Metody :
- słowne – rozmowa , pokaz
- czynne – zadań stawianych do wykonania
- ćwiczeń
Pomoce:
- obrazki dla dzieci młodszych do wyklejania ,klej , ściereczki opaska dla dziecka – pies , obrazki z przedmiotami na głoskę „k” , kontury litery małej i wielkiej dla każdego dziecka , sylaby ka , ko, ki, ku, ky, ok., uk, ek, karty pracy dla dzieci
Przebieg :
A1.Rozwiązywanie zagadki:
Choć go nikt nie uczył
Bardzo ładnie mruczy
Pośród nocnej ciszy
Poluje na myszy ? ( kot)
Na tablicy przyczepione są różne rasy kotów :
- Jak wy opiekujecie się swoimi zwierzętami ?
- Zwracam uwagę na to jak należy się opiekować : wychodzić na spacer , kąpać , karmić i nie dokuczać zarówno zwierzętom swoim jak i innym , które się błąkają jeśli takie widzimy trzeba zadzwonić do schroniska .
Zabawa ruchowa „ Kot i pies”
B1.Teatrzyk cieni „Kot w butach ”
- Co otrzymał najmłodszy syn po śmierci młynarza?
- Co zrobił młynarz ?
- Jak kot pomógł młynarzowi?
- Gdzie udał się kot , gdy młynarczyk był z królem ? Po co ?
- Kim został kot w zamku ? ( nadwornym ministrem)
Zabawa ruchowa „Woźnica i konie ”
Dzieci ustawione w trójki - dwoje dzieci to konie a jedno z tyłu to woźnica.
2. Dzieci 4i 5 –letnie praca przy stolikach wyklejanie sylwety kota z kolorowego papieru .
3.Dzieci 6 –letnie praca przy tablicy .
- Co jest na obrazku? ( kot)
- Co słyszysz na początku wyrazu - kot
Dzieci otrzymują obrazki
- wstaną te dzieci , których nazwa przedmiotu na obrazku rozpoczyna się głoską K
- ( krzesło , król , krowa , koło , kasztan , kredka , kubek )
(dzieci przypinają obrazki na tablicy i wszyscy razem sprawdzamy czy dobrze dzieci wybrały)
Wszystkie wyrazy rozpoczynają się głoską K a wygląda ona tak
- Pokaz małej litery „k”( pisanej i drukowanej )
- Do czego ona jest podobna ?
- Co wam przypomina ?
- Czym się różni od innych liter ?
- Poszukiwanie litery „k” w napisach w sali
- Poszukiwanie litery „k” wśród innych liter ( jedno dziecko wybiera litere którą poznaliśmy)
- Pokaz pisowni litery „k”- każde dziecko ma przed sobą literę i prowadzi palec po śladzie
- Układamy schemat wyrazu k- o- t
- Układamy model wyrazu – ile jest samogłosek
– ile jest spółgłosek
Zabawa ruchowa „Kotki”
Pokaz wielkiej litery K ( pisanej i drukowanej )
- do czego jest podobna , czym się różni ?
- pokaz pisowni litery wielkiej
- każde dziecko ma literę K przed sobą i pokazuje pisownię po śladzie .
- znalezienie imienia kota na literę K np.: Kamyk
-
4.Odczytujemy sylaby ka, ko, ki, ku, ky , ke, ok , ak , ik, ek,
Wyszukiwanie litery k w tekście ( tekst o dużych literach )
Pisanie litery po śladzie na kartach pracy .
Kolorowanie litery .
Dzieci które maja większe trudności z zapamiętaniem litery poznanej to piszą literę na piasku,
w powietrzu , na dywanie.
C1.Na koniec omówienie obrazków zrobionych przez dzieci młodsze
- przypomnienie zadania , omówienie która praca jest ładna, a która mniej jednak wszystkie prace są chwalone i wspólna wystawka .
Po zajęciu wszystkie dzieci biorą udział w sprzątaniu .
Opracowała: Renata Piotrowska