SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI EKOLOGICZNEJ DLA DZIECI 5-6 LETNICH
Temat: Zabawy i doświadczenia z wodą przedstawiające rolę i znaczenie wody w przyrodzie
Treści programowe:
- Wyjaśnianie roli wody w życiu ludzi i zwierząt
- uczestniczenie w zabawach badawczych związanych z wodą
- szanowanie wody, niemarnowanie jej
Prowadząca: Marta Dyląg
Grupa wiekowa: 5-6 latki
Cel główny: rozwijanie rozumienia znaczenia wody w przyrodzie
Cele operacyjne :
Dziecko:
- jest aktywne i otwarte na nowe doświadczenia
- doskonali swoją postawę i wiedzę proekologiczną
- wie jakie znaczenie ma woda w życiu człowieka
- twórczo podchodzi do problemów pojawiających się w zabawach
- poszukuje odpowiedzi na nurtujące je pytania,problemy
- obserwuje doświadczenia i wyciąga wnioski
- zna sposoby oszczędzania wody w życiu codziennym i wdraża się do oszczędnego gospodarowania wodą;
- podejmuje działania zmierzające do oszczędzania wody;
Metody pracy:
- słowne
- oglądowe
- czynne – odkrywanie, przeżywanie, działanie
- metoda pedagogiki zabawy
- techniki parateatralne(drama)
- metoda kinezjologi edukacyjnej P.Dennisona
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne:
Chusta animacyjna, książeczka z płytą Kraina relaksacji, płyta CD kinezjologia w zabawie, płyta CD mamo tato wolę wodę, pusta butelka, miska z wodą, metryczki z napisami, woda ,ołówek, kostki lodu, gorąca woda ,wata, probówka, drobny piasek, ziemia ogrodowa, żwirek.
Przebieg zajęć:
1. Oglądanie wystawy plakatów w holu przedszkola (wykonanych dzień wcześniej przez dzieci z pomocą rodziców) ,,Znaczenie wody w przyrodzie”.
2. Przesłanie plakatów skierowane jest do wszystkich członków społeczności przedszkolnej.
Zaproszenie 3-4 latków do obserwacji zajęć. Wszystkie dzieci mają na sobie niebieskie koszulki( z garderoby przedszkolnej)
Metoda kinezjologi edukacyjnej
Ćwiczenia gimnastyki mózgu
Słuchanie muzyki odprężąjącej z płyty kinezjologia w zabawie i wykonywanie kolejno podanych ćwiczeń
• picie wody
• punkty na myślenie
• ruchy naprzemienne
• pozycje Dennisona
3. Oglądanie zabaw i doświadczeń związanych z wodą zgodnie z załącznikiem nr 1. Umieszczenie odpowiednich metryczek z napisem chmura, wodospad, fale.
4. Prezentacja efektów przeprowadzonych doświadczeń i zabaw.
5. Układanie haseł związanych z oszczędzaniem wody i włożenie ich do butelki.
6. Zabawa z chustą animacyjną – dzieci trzymają naprężoną chustę .Na niej stoi miska z wodą .Zadanie grupy polega na przeniesieniu chusty na wcześniej wyznaczone miejsce. Dodatkowym zadaniem jest ostrożne poruszanie się tak, żeby z miski nie wylała się woda, każda kropelka jest drogocenna.
7. Wspólne odśpiewanie Pląsu kropelek wody – na melodię My jestesmy krasnoludki.
My jesteśmy krople wody – dzieci pokazuja na siebie
Zmieniamy się od pogody – dzieci pokazują na siebie
Gdy jest zimno drogie dzieci – ręce złożone na krzyż
Zamiast wody to śnieg leci- ręce uniesione do góry naśladuja wirujące śniezynki
Wnet stajemy się śnieżkami – dzieci udają że lepią śnieżki
Lub dużymi bałwanami- pokazują lepienie bałwana z trzech kul
Kiedy słońce mocniej grzeje – ręcę rozłożone
Co ze sniegu wnet stopnieje – dzieci udaja topnijacego bałwana
I powstana stawy rzeki – zakreślamy staw w kształcie koła
Popłyniemy w świat daleki udajemy wiosłowanie na łódce
8. Zaprezentowanie scenek dramowych przygotowanych przez grupy (podlewanie kwiatków, mycie rąk, kąpiel, pranie ubranek dla lalek, pływanie,)
9. Wspólne śpiewanie piosenki Mamo tato wolę wodę
10. Kraina relaksacji – na tle muzyki odprężającej słuchanie bajki relaksacyjnej ,,Magia jeziora". Dzieci integruja się z naturą, wyciszają.
11. Zabawy z bańkami mydlanymi, kto zrobi największą bańkę?
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach. Zachęcanie dzieci do picia wody mineralnej.
Opracowała: Marta Dyląg