Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3-letnich
pt. "Zabawa w kotka i myszkę”- zabawy ortofoniczne
Opracownie Agnieszka Szkiłądź
Temat kompleksowy: ”Kot i jego zwyczaje”.
Cel ogólny: Ćwiczenia narządów mowy.
Cele szczegółowe:
- rozwijanie uwagi i dokładności podczas wykonywania ćwiczeń,
- ćwiczenia w rozpoznawaniu i naśladowaniu dźwięków,
- podejmowanie prób poprawnej wypowiedzi głosek i zgłosek,
- rozwijanie umiejętności naśladowania gestów n-la,
- ćwiczenia reakcji na sygnał,
- ćwiczenia języka i warg.
Metody:
- słowna,
- oglądowa,
- czynna.
Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna.
Środki: obrazki kotków, miseczki z jogurtem, lusterka, waciki kosmetyczne.
Przebieg:
1. Wprowadzenie do tematu – „Niegrzeczna myszka” zabawa gesto – naśladowcza do wiersza.
Pewna mała myszka biała
Ciągle dzieciom przeszkadzała
Przeszkadzała, przedrzeźniała
W wyliczanki z dziećmi grała.
entlik pętlik,rypcium pypcium,
kukuryku na ręczniku
eus deus kosmateus
i morele baks!
Dzieci kota zawołały
Małą myszkę im oddały.
Myszka liczyć nie przestała
I na kocich wąsach grała.
2. Rozmowa z dziećmi o zwyczajach i wyglądzie kota na podstawie wiersza, ilustracji i doświadczeń własnych.
3. „Kot jest kota nie ma”- zabawa orientacyjno – porządkowa – dzieci – myszki poruszają się po sali; na dźwięk głosu kota (z płyty cd) zatrzymują się i chowają przed kotem zwijając kulkę.
4. „Drzemka kotka” – zabawa relaksacyjna – dzieci – kotki naśladują nauczyciela:
- kotki myją się – chlap, chlap, chlap...
- kotki ziewają – aaa, ooo,
- chrapią – chr....
- zasypiają – mrr...
- kotki budzą się i wstają
- gimnastykują się – unoszenie rąk do góry i wdech, wydech z wypowiedzeniem głoski „s”.
5. „Śniadanko kotka” – ćwiczenie mięśni języka i warg
Dzieci – kotki spacerują między rozłożonymi tarczami, na których znajdują się miseczki z mlekiem; na zawołanie: kici, kici – dzieci przyklękają przy miseczkach i piją mleko tak, jak kotek.