Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3-letnich
pt. ”Imieniny Świętego Mikołaja”.
Opracowanie: Agnieszka Szkiłądź
Temat kompleksowy: „Imieniny Świętego Mikołaja”- ćwiczenia artykulacyjne.
Cel ogólny: Rozwijanie aktywności i sprawności werbalnej dzieci młodszych.
Cele szczegółowe:
- ćwiczenia narządów artykulacyjnych z wykorzystaniem sylab i samogłosek;
- ćwiczenia w różnicowaniu i naśladowaniu głosów;
- nabywanie koordynacji wzrokowo – ruchowej poprzez powtarzanie prostych ruchów i gestów innej osoby;
- rozwijanie wyobraźni poprzez uczestnictwo w twórczych zabawach ruchowych;
- rozwijanie poczucia rytmu,
Metody:
- słowna,
- oglądowa,
- czynna.
Formy:
- zbiorowa,
Środki: świąteczna gazetka, list od Elfów, chusteczki z materiału, bębenek, czapki Elfów, płyta cd z dowolną skoczną muzyką., płyta cd Wychowanie przez sztukę (utwór Dixi), pałeczki.
Przebieg:
1. „List od Elfów” - odczytanie listu przyniesionego przez nauczyciela.
Kochane Dzieci!
Dziś - 6 grudnia są imieniny Św. Mikołaja. My Elfy Jego pomocnicy jesteśmy zajęci pakowaniem prezentów dla Was kochane dzieci na Święta Bożego Narodzenia .Nie mieliśmy więc czasu przygotować prezentu dla Św. Mikołaja. Musimy więc prosić Was o pomoc. Przygotujcie dla Niego niespodziankę i przywieźcie ją do nas do Laponii.
Przysyłamy Wam zaczarowaną różyczkę dzięki której podróż będzie możliwa.
Pozdrawiamy Elfy
2. Rozmowa z dziećmi na temat treści listu:
- Od kogo jest list?
- Jaki kłopot mają Elfy?
- Jak możemy im pomóc?
- Gdzie mieszka Mikołaj ze swoimi Elfami?
3. Propozycja podróży „na niby” do krainy Św. Mikołaja i pomoc Elfom:
a) zaczarowanie dzieci przez nauczyciela,
b) pisanie życzeń do Św. Mikołaja (na wyciągniętej dłoni palcem każde dziecko pisze):
„ Kochany św. Mikołaju życzę Ci....
c) Zabawa ortofoniczna (opowiadanie nauczyciela – naśladowanie go przez dzieci gestem, ruchem i dźwiękiem):
- pakowanie walizki na niby i listu z życzeniami;
- podróż samochodem – dzieci udają, że trzymają kierownicę, zapinają pasy i naśladują głosem samochód – wrr...,
- podróż samolotem – dzieci idą z walizką do samolotu, rozkładają ręce i lecą naśladując samolot – żżż...,
- po wylądowaniu – dzieci ciepło ubierają się,
- podróż saniami z konikami – klepanie po kolanach połączone z kląskaniem i z przeszkodami (hop,hop...);
- jazda na nartach (zapinanie nart, kasku)– szu, szu, szu.....;
- „Powitanie Elfów” –zabawa ruchowa orien. – porz. - podskoki do muzyki, na przerwę w muzyce dzieci witają się różnymi częściami ciała;
- „Sprzątanie śniegu” – zabawa ruchowa - pomoc Elfom w odśnieżaniu podwórka dla św. Mikołaja – dzieci dostają czapki i chusteczki – gdy gra bębenek dzieci sprzątają machając chusteczkami i mówią: szur, szur, szu, na przerwę w grze odpoczywają - kucając i przykrywają głowę chusteczką;
d) przekazanie listów z życzeniami i pożegnanie
- śpiew dowolnej piosenki o Św. Mikołaju;
- granie na pałeczkach do utworu Dixi (z płyty pt.” Wychowanie przez sztukę” ) lub do innej marszowej, rytmicznej melodii;
- podróż powrotna (można powtórzyć elementy z początku zabawy zmieniając jedynie ich kolejność).