SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW W SALI SENSORYCZNEJ
GRUPA III 5- LATKI
Temat zajęcia: Wyprawa w kosmos
Cele ogólne:
* doskonalenie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej,
* rozwijanie wrażliwości słuchowej,
* kształtowanie koordynacji wzrokowo – ruchowej, równowagi,
* rozbudzanie aktywności poznawczej,
* rozwijanie mowy i wzbogacanie słownictwa dzieci o wyrazy związane z kosmosem.
Cele szczegółowe (dziecko):
* zapamiętuje i odtwarza z pamięci szeregi kolorowych świateł,
* lokalizuje źródło dźwięku,
* rozwija zmysł równowagi, koordynację ruchową kręcąc się na platformie „Topek”,
* utrwala podstawowe kierunki: z przodu, z tyłu, z lewej, z prawej strony,
* rozszerza zasób wiadomości o otaczającym świecie,
*
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie
Zapraszam wszystkie dzieci w podróż. Odbędziemy wszyscy pierwszy w dziejach naszej przedszkolnej grupy lot kosmiczny.
2.Zdobywanie sprawności kosmonauty.
- Czy chcecie zostać małymi kosmonautami?
- Aby zostać małym kosmonautą musicie przejść kilka prób, w których będziecie musieli wykazać się dobrym wzrokiem, słuchem, bystrym umysłem i orientacją przestrzenną.
PRÓBA I- dobrej kondycji
TAK JAK KOSMONAUCI ĆWICZĘ
BO CHCE DOBRĄ MIEĆ KONDYCJĘ
ABY W NOGACH WZMOCNIĆ STAWY
WYKONAJMY 3 PRZYSIADY
SKRĘTY CIAŁA W PRAWO W LEWO
BARDZO DOBRZE MÓJ KOLEGO
TERAZ ZŁAPMY SIĘ POD BOKI
NO I W GÓRĘ CZTERY SKOKI
KSIĘŻYC ŚLE NAM SWE UKŁONY
ZRÓBMY JESZCZE 4 SKŁONY
KTO CHCE DOTKNĄĆ GWIAZDKI USZKA
NIECH SIĘ WSPINA NA PALUSZKACH
NA TYM KOŃCZĄ SIĘ ĆWICZENIA
W KOSMOSIE DO ZOBACZENIA!!!
PRÓBA II – bystrego wzroku
Każde dziecko ma trzy razy złapać „ogon komety” - światełko na tablicy interaktywnej.
PRÓBA III – dobrego wzroku i pamięci
Każde dziecko ma zapamiętać kolejność zapalonych światełek i ułożyć kolejność z kolorowych kółek – światełka na tablicy świetlno – dźwiękowej.
PRÓBA IV – dobrej równowagi
Dzieci po kolei kręcą się na platformie „Topek”.
PRÓBA V – orientacji przestrzennej
Zadaniem dzieci jest z zamkniętymi oczami wskazać i nazwać kierunek skąd woła go rodzic.
3.Podróż kosmiczna
Przeszliście pozytywnie wszystkie próby więc zapraszam was w podróż kosmiczną.
Dzieci zamieniają się w rakiety
a) odliczają głośno : 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0, start
b) klaszczą w ręce, początkowo wolno, potem szybko
c) uderzają szybko rękoma o uda z jednoczesnym tupaniem nogami
d) syczą „Zzzzz...” naśladując lot rakiety
e) z okrzykiem „Hurra” wznoszą ramiona w górę
Przy muzyce kosmicznej lecą w kosmos. Następnie wygodnie rozsiadają się w fotelach (rodzice) i obserwują wszechświat - projektor Solar 250 „przestrzeń kosmiczna”. Nauczycielka opowiada o kosmosie, dzieci wypowiadają się na temat oglądanych obrazów dzieląc się z kolegami swoją wiedzą na temat kosmosu.
Centralnym ciałem kosmosu jest Słońce. Jest ono ogromną kulą gazu. Powierzchnia słońca przypomina skórkę gigantycznego grejfruta, który jest w ciągłym ruchu i jak smok wyrzuca płomienie. Wokół niego krążą po orbitach inne planety tworząc układ słoneczny. W kolejności występowania od Słońca są to: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton.
Nasza planeta to Ziemia. Ziemię otacza atmosfera – ochronna powłoka- składająca się z mieszaniny gazów, zwanych – powietrzem. Powyżej atmosfery znajduje się kosmos, czyli przestrzeń z księżycem, słońcem, gwiazdami i innymi ciałami niebieskimi. Człowiek odbywający podróże w kosmosie to kosmonauta. Ma on specjalny kombinezon, który pozwala na utrzymanie stałej temperatury ciała i ciśnienia. W kosmosie nie ma bowiem stabilnej temperatury, w słońcu jest tam goręcej niż w piecu, a w cieniu zimniej niż w zamrażarce. Kosmonauta ma też własny zapas tlenu potrzebny mu do oddychania. Do lotu służy mu rakieta, albo inaczej statek kosmiczny. Ludzie, którzy chcą lecieć w kosmos muszą być niezwykle sprawni, zdrowi i odpowiednio przeszkoleni.
4.Zakończenie
Nauczyciel:
- Pięknie zaliczyliście wszystkie próby, odbyliście pierwszy swój lot w kosmos – zasłużyliście w pełni na nagrodę.
Nauczyciel rozdaje dzieciom odznaki – „Małego kosmonauty”.
Zajęcie przeprowadziła: Marzena Rybak