Numer: 16139
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Krajobrazy Polski - scenariusz zajęcia

Scenariusz zajęcia dla 5-6-latków
Temat zajęcia: Krajobrazy Polski

Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowania pięknem naszego kraju
- budzenie uczuć patriotycznych
- utrwalenie znajomości mapy Polski, symboli narodowych: hymnu, flagi, godła
- wyrabianie umiejętności swobodnego wypowiadania się na podany temat
Cele operacyjne:
- zna mapę, hymn, flagę i godło Polski
- swobodnie wypowiada się na podany temat
- wie, co oznaczają kolory na mapie
- zna charakterystyczne cechy każdego krajobrazu
- umie dopasować widokówki do podpisów
- próbuje odczytać napisy
- pobudza swoją wyobraźnię

Środki dydaktyczne:
mapa Polski, nagranie hymnu, flaga, godło, ilustracje krajobrazów, widokówki, nagrania muzyki, kartki z narysowanymi elementami, napisy

Przebieg:

1. Na tablicy zawieszona mapa Polski.
Jakiego państwa to mapa? Jakie na niej są kolory? Co one oznaczają?
2. Jakie są inne oznaki naszej państwowości?
3. Wysłuchanie hymnu w pozycji stojącej. Dlaczego stoimy podczas słuchania hymnu? Kiedy słyszymy hymn?
4. Rozmowa przy mapie - dzieci próbują wskazać na mapie góry, morze, jeziora, miasta. Omówienie tych miejsc, określenie roślinności i zwierząt, które znajdują się na tym terenie. Wykorzystanie ilustracji z różnych regionów Polski.
5. Zabawa dydaktyczna – dopasowanie widokówek z różnych regionów Polski do napisów. Dzieci podzielone są na zespoły. Nauczyciel czyta napisy: góry, morze, jeziora.
6. Zabawa ruchowa przy muzyce – dzieci poruszają się zgodnie z muzyką. Na przerwę w muzyce zatrzymują się i naśladują czynności najbardziej charakterystyczne dla danego regionu Polski: nad jeziorem – pływają łódką, łowią ryby, w górach – wędrują szlakami, nad morzem - opalają się, pływają, grają w piłkę, w lesie – zbierają grzyby lub jagody.
7. Zgaduj - zgadula – dzieci losują kartkę z napisanym hasłem (odczytuje je nauczyciel lub dziecko umiejące czytać), próbują przekazać jego treść. Mogą to zrobić przy pomocy zagadki słownej lub ruchowej. Hasła związane są z regionami Polski, np. tańczę krakowiaka, lubię kwiaty, pływam łódką.
8. Przy stolikach – każde dziecko dostaje kartkę z narysowanym elementem, np.: łódka, pomnik, dom, drzewo. Dziecko tworzy rysunek, w który wkomponowuje ten element.

Opracowała:
M. Zdanowicz
Przedszkole nr 22, Koszalin

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.