Scenariusz zajęcia dla dzieci 5-6-letnich
„Na łące”
Cele ogólne:
- rozwijanie logicznego myślenia
- dowiadywanie się o wpływie negatywnej i pozytywnej działalności człowieka
- zachęcenie do dbania o czystość środowiska
- kształcenie umiejętności odczytywania globalnie prostych wyrazów
- doskonalenie umiejętności rozpoznawania figur geometrycznych oraz układania ich w określonym rytmie
Cele operacyjne:
- potrafi wypowiadać się na dany temat
- buduje wypowiedzi poprawne pod względem gramatycznym i składniowym
- potrafi globalnie odczytać wyrazy
- rozpoznaje i nazywa figury geometryczne
- wie, jak należy zachować się na łące
- zna zasady segregowania odpadów
- umie naśladować poruszanie się różnych mieszkańców łąki
Pomoce:
Ilustracja łąki, elementy przebrania do przedstawienia, emblematy zwierząt i owadów, wyrazy do globalnego czytania: chodzi, fruwa, obrazki zwierząt na tablicę, stonoga z figurami geometrycznymi, kartki z kwiatami do kolorowania dla każdego dziecka, pojemniki do segregowania śmieci, butelki plastikowe, nakrętki, papier , puszki, zapałki, nagrania z odgłosami łąki.
Przebieg:
1.Dzieci biorą udział w przedstawieniu pt. „Na łące”(zaczerpnięte z książki B. Formy „Dziecko widzem i aktorem”).
2.Rozsypane śmieci na dywanie. Dzieci odpowiadają na pytania.
Czy podoba wam się taki wygląd łąki?
W jaki sposób utrzymać czystość na łące?
Dzieci sugerują uporządkowanie i posegregowanie śmieci do pojemników. Wspólnie ustalają sposób wykonania tego zadania. Zwracają uwagę na materiał z jakiego wykonane są przedmioty. Wystawione pojemniki z podpisami (szkło, papier, plastik, metal), szybko zapełniają się przedmiotami. Zostają zapałki.
3.Rozmowa na temat palenia łąk i niszczenia tego ekosystemu.
Co dzieje się z mieszkańcami łąki podczas pożaru?
Kogo należy zawiadomić, gdy zauważymy pożar na łące?
Dyskusja na temat konieczności palenia traw.
4.Każde dziecko otrzymuje emblemat jednego z mieszkańców łąki. Na dany znak – pokaz koloru - dzieci poruszają się po sali, naśladując ruchy zwierząt: niebieski kolor – motyl, czerwony – biedronka, żółty – trzmiel, zielony – żaba.
5.Na tablicy zawieszona jest duża ilustracja łąki. Dzieci odpowiadają na pytania: jakie zwierzęta mieszkają na łące, jakie zwierzęta hodowlane mogą z niej korzystać, jakie rośliny rosną na łące?
6.Na tablicy są napisy: chodzi i fruwa. Dzieci grupują obrazki zwierząt według ich sposobu poruszania się, dopasowują do podpisów: chodzi – kret, konie, krowa, ślimaki; fruwa – osa, biedronka, motyle, ptaki.
7.”Czyj to głos?” Dzieci rozpoznają odgłosy łąkowe: rechot żab, rżenie koni, szczekanie psa, śpiew ptaków, muczenie krów.
8.Zabawa muzyczno – ruchowa „Stonoga”. ( zaczerpnięta z książki „Taka sobie muzyczka”)
9.”Wesoła stonoga”. Na tablicy kontur gąsienicy z zaznaczonymi częściami. Poniżej ułożone są kolorowe części gąsienicy. Figury geometryczne na niej narysowane wskażą, w którym miejscu należy umieścić kolorową część. Układają się one w pewien ciąg – rytm, np. kwadrat czerwony, trójkąt żółty, koło niebieskie, kwadrat czerwony, itd. Zabawa trwa tak długo aż zostaną wyczerpane wszystkie części.
10.Kolorowanie kwiatów łąkowych przy stole. Chętne dzieci, umiejące czytać odczytują podpisy, znajdujące się na kartkach: mak. mlecz, dzwonki.
Opracowała:
M. Zdanowicz
Przedszkole nr 22, Koszalin