SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Temat: Ze zdrowiem za pan brat.
Czas: 45 minut
Cele szczegółowe: -uczeń wie, czym zajmuje się lekarz i pielęgniarka, - uczeń jest świadomy konieczności i sposobów dbania o swoje zdrowie, -uczeń zna nazwy i przeznaczenie podstawowych akcesoriów medycznych, -ocenia postępowanie innych, -dostrzega związki przyczynowo-skutkowe, -reaguje na sygnał, -zna specjalności lekarskie, -starannie wykonuje prace plastyczne.
Metody pracy: pogadanka, opowiadanie, praca z książką, pokaz, metoda praktyczna.
Pomoce dydaktyczne: akcesoria medyczne, książka, krzyżówka, nagranie muzyczne, kolorowanki, plansze przedstawiające gabinet lekarski, gabinet pielęgniarki oraz akcesoria medyczne.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Rozmowa wprowadzająca do tematu zajęć.
2.Przywitanie gościa – Panią pielęgniarkę – wysłuchanie, czym zajmuje się pielęgniarka, gdzie może pracować, omówienie stroju pielęgniarki. Pogadanka na temat higieny zębów, rak, całego ciała i zmysłów.
3.Wyszukiwanie wśród przedmiotów zgromadzonych w pudełku tych, które znajdują się w gabinecie lekarza, pielęgniarki. Określanie ich przydatności.
4.Słuchanie opowiadania z serii: „Bezpieczny świat” Barbary Ciemskiej pt: „Tableteczki”- próby oceny postępowania kotka, wyciąganie wniosków z nieodpowiedzialnego postępowania.
5. Zabawa ruchowa przy muzyce: „Spacer po zdrowie” – dzieci tańczą przy muzyce – na sygnał SŁOŃCE podskakują wysoko; na sygnał DESZCZ – kucają i robią daszek nad głową.
6. Rozwiązywanie krzyżówki – z wpisanych nazw specjalności lekarskich wyjdzie hasło: apteka
7.Praca plastyczna – kolorowanie, wyklejanie, malowanie wybranego rysunku przedstawiającego przedmioty z gabinetu pielęgniarki.
8. Zakończenie zajęć, podsumowanie, podziękowanie i pożegnanie gościa.