Scenariusz zajęcia pt. „W sklepie zoologicznym ”
w grupie dzieci 5 letnich
dnia: 27.01. 2012 roku
prowadząca: Małgorzata Piorunowska
CEL GŁÓWNY: Wycieczka do sklepu zoologicznego. Poznawanie wyposażenia sklepu zoologicznego.
CELE OPERACYJNE: Dziecko:
- współpracuje z innymi dziećmi ,
-wycina proste kształty ,
METODY:
- czynne: - słowne: opowiadanie , rozmowa, objaśnienia i instrukcje
FORMY ORGANIZACYJNE:
praca z całą grupą,
praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kredki, nożyczki ,kolorowy papier, kartki wcześniej przygotowane przez n-la z wzorem słonia .
PRZEBIEG:
1.Nauka wyliczanki W. Ścisłowskiego.
Raz, dwa, trzy –lew jest zły!
Cztery ,pięć,sześć !Może cię zjeść !
Siedem ,osiem ,dziewięć !- Nic o lwie już nie wiem .
Lecz baw się wesoło, Bo lew siedzi w zoo!
2.Syntezowanie nazw zwierząt egzotycznych , które-podzielone na głoski –powiedział nauczyciel.
Nauczyciel mówi nazwy podzielone na głoski ,a dzieci podają całe nazwy. Np. l-w-y(lwy)
p-u-m-a (puma), z-e-b-r-a (zebra), ż-y-r-a-f-a (żyrafa).Potem chętne dzieci próbują podzielić nazwy na głoski .
3.Wycieczka do sklepu zoologicznego .
Zapoznanie z celem wycieczki.
-jakie zwierzęta są w sklepie ?
-gdzie się znajdują?
-czy sklep zoologiczny różni się wyglądem od innych sklepów ?
Wyjście do sklepu.
Oglądanie rybek akwariowych ,chomików, myszek, kanarków, papug....
Rozmowa ze sprzedawcą.
-co można kupić w sklepie ?
-czy można w nim kupić wszystkie zwierzęta ?
-dlaczego niektórych zwierząt nie można kupić w sklepie ?
-jakie zwierzęta najczęściej kupują dzieci ?
Dzieci pod kontrolą pani sprzedawcy karmia zwierzęta w sklepie zoologicznym .
Powrót do przedszkola.
Indywidualne rozmowy na temat wycieczki .
-czy podobało wam się w sklepie ?
-jakie zwierzęta chcielibyście kupić ?
-co ,oprócz zwierząt ,było w sklepie ?
4.Kończenie rymowanek .
-śliski ,długi i wije się wciąż ,to ... (wąż)
-ma kły i trąbę –to jego broń, to duże zwierzę to .... (słoń)
-mają torbę na dzieci z własnej skóry ,skaczą ,boksują –to australijskie .... (kangury).
5.Wykonanie słonia z imieniem .(według M.Neubacher-Fesser).
Składanie kawałka kolorowego papieru o wymiarach 12 x 16 cm na pół,wzdłuż dłuższego boku. Przykładanie do niego szablonu słonia tak ,żeby jego grzbiet znalazł się na linii zgięcia papieru . Obrysowywanie szablonu ołówkiem i wycinanie go z podwójnie złożonego papieru .
Przerysowanie ucha słonia (2 razy)na papier innego koloru i wycięcie go nożyczkami .Następnie przyklejenie uszu po obu stronach słonia i dorysowanie mu oczu ,buzi i rumieńców .
Odszukanie kartonika ze swoim imieniem(przygotowuje nauczyciel) i naklejanie go na korpusie słonia.