SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
TEMAT DNIA: Tradycje bożonarodzeniowe
DATA: 20.12.2011
CZAS TRWANIA: 45 minut
GRUPA WIEKOWA: I – III klasa
CELE OGÓLNE:
• poszanowanie oraz kultywowanie zwyczajów i tradycji związanych
ze świętami Bożego Narodzenia.
• poznanie potraw wigilijnych,
• składanie życzeń świątecznych,
• wypowiedzi na temat zwyczajów świątecznych;
• czytanie ze zrozumieniem wiersza;
• dbanie o estetyczny wygląd pracy, świadomie rozwijając swoje umiejętności plastyczne
• śpiewanie piosenek i kolęd;
• doskonalenie układania wyrazów o tematyce świątecznej
METODY:
• słowna
• ekspresja twórcza
• pogadanka
FORMY:
• grupowa
• indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• masa solna, mak, cerata
• komplet literek magnesowych
• płyta z kolędami, piosenkami o tematyce zimowej, magnetofon
• pokrywka od pudełka na buty
• ciasto
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa na powitanie „Radosna bombka”.
Nauczyciel pokazuje dzieciom bombkę: Ta bombka, to bombka radości (to mówiąc ryzuje na niej oczy i duży uśmiech, nos, włosy i uszy). Ta bombka przynosi szczęście. Zaczniemy od .....(imię). Powiedz swoje imię, i dokończ zdanie „gdy słyszę słowo święta, to myślę o....” i podaj swojemu sąsiadowi.
2. Wspólne układanie wyrazów związanych ze świętami z literek magnesowych, przyczepienie ich do tablicy.
3. Wspólne odczytanie wiersza „Wigilia” J. Hockuba. rozmowa na temat potraw i ciast wigilijnych. Rozpoznawanie nazw ciast po pierwszej sylabie.
4. Zabawa ruchowa KULIG – dzieci siadają na krzesłach w ciasnym kręgu i mają zdjęte buty. Wychowawca kładzie jednemu z dzieci na stopy przykrycie od pudełka na buty – „sanie”. Aby ruszyła muszą powędrować teraz na stopy sąsiada.
5. Zajęcia plastyczne - zabawy z masa solną. Próba zrobienia własnego makowca i ciasteczek
6. Zakończenie zajęć, poczęstunek ciastem