Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami.
Opracowała: mgr Renata Czekaj
Temat tygodnia: „Szukamy wiosny”.
Temat dnia: „Przebiśnieg, krokus i fiołek”.
Cele ogólne: poznanie wyglądu i nazw kwiatów zwiastujących wiosnę
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozpoznaje, wskazuje i nazywa kwiaty, które zwiastują wiosnę
- nazywa kolory kwiatów wiosennych
- rozwiązuje zagadki o wiośnie
- uczestniczy w zabawach z rodzicami
Metody:
- pokaz
-obserwacja
-rozmowa
-praca plastyczna
Formy:
- indywidualna
- grupowa
Środki dydaktyczne:
- wiersz pt.: „Wiosna”
- naturalne okazy kwiatów (przebiśnieg, krokus, żonkil, tulipan)
- ilustracje przedstawiające wiosenne kwiaty (przebiśnieg, krokus, żonkil, tulipan)
- karteczki w kolorach: białym, fioletowym, żółtym, czerwonym
- farby, pędzle, pomoce papiernicze
- domek wykonany z kartonu
- zagadki o tematyce wiosennej
- płyta Cd z muzyką do zabawy pt.: „Kwiaty”
- kolorowe chusteczki
- obrazki z kwiatami: tulipan, przebiśnieg, krokus, żonkil
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie „Iskierką przyjaźni”.
2. Zabawa z literkami wg. I. Majchrzak: „Wizytówki”.
3. Słuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza pt.: „Wiosna”. Rozmowa na temat wiersza kierowana przez nauczyciela.
„Wiosna”
Wynurzyły się kwiaty
Z zimowej pościeli
Przebiśniegiem się zaraz
Cały ogród zabieli.
Krokusami zafioleci
Żonkilami zażółci
Czy to wiosna już biegnie?
Przyleciały jaskółki
Słońce mocniej przygrzewa
Już zielenią się drzewa
To Wiosna!
4. Zabawa ruchowa dzieci i rodziców przy muzyce A. Vivaldiego pt.: „Cztery pory roku. Wiosna”.
5. Zabawa dydaktyczna: „Wiosenny domek”. Rozwiązywanie zagadek o tematyce wiosennej. Nazywanie kolorów i podstawowych figur geometrycznych.
6. Zabawa ruchowa przy muzyce z udziałem rodziców pt.: „Kwiaty”. Ilustrowanie ruchem treści piosenki.
„Kwiaty”
Kwiatek się obudził,
wnet pączki rozwinie,
powiedz mi kwiatuszku
jak ty masz na imię.
7. Zabawa plastyczna z udziałem rodziców: „Wiosenne kwiaty” – technika collage.
8. Zakończenie. Podziękowanie za udział w zajęciach. Dzieci wręczają rodzicom papierowe tulipany. Krótkie omówienie zajęć, przedstawienie celów, form i metod.