Katarzyna Małek
Scenariusz zajęć
Temat: „Gimnastyka dla smyka” – ćwiczenia muzyczno-ruchowe
Cele:
1. Kształtowanie i rozwijanie zdolności rytmiczno – tanecznych, harmonii i piękna ruchu.
2. Doskonalenie sprawności fizycznej poprzez wzmacnianie poszczególnych grup mięśniowych.
3. Promowanie zdrowego stylu życia.
4. Wdrażanie do prawidłowego powtarzania ćwiczeń za prowadzącą.
Metody:
- naśladowcza – ścisła
- m. Kniessów
- m. Labana
- m. kinezjologii edukacyjnej
- pedagogika zabawy
Pomoce:
- magnetofon
- nagrania
- figury z folii samoprzylepnej: koła, trójkąty, kwadraty, prostokąty
- koszyki
- klocki drewniane
- bębenek
- apaszki
- woreczki
Przebieg zajęć:
1. Zabawa orientacyjno-porządkowa: znajdujemy miejsce na podłodze- zgodnie ze swoim znakiem- figurą geometryczną
1,2,3,4, stoję nieruchomo
5,6,7,8- kręcę lekko głową
9,10,11,- ruszam ramionami
A 12 i 13- robię hula-hop biodrami
Przy 14 i 15- udaję bociana
Przy 16, 17- klękam na kolanach
18, 19- skaczę tak, jak żaba
Przy 20 w siadzie skrzyżnym wolno sobie siadam
1,2,3,4,siedzę nieruchomo
5,6,7,8, kręcę lekko głową
9,10,11 macham paluszkami
A 12 i 13 kręcę sobie ramionami
Przy 14 i 15 klaszczę głośno w dłonie
Przy 16, 17 łapię uszu koniec
18-19 siadam w płaskim siadzie
Przy 20 na kolana przedszkolaczek głowę kładzie
2. Wyczucie własnego ciała w pozycji siedzącej i stojącej (czysta met. R. Labana)
-ręce witają ręce, ręce witają kolana, ręce witają nos, uszy, szyję , pięty, głowę,
kolana witają się z łokciami-tańczą palce u rąk, dłonie, jedna ręka, druga, obie, głowa, cały tułów (pozycja siedząca)
-tańczą dłonie, ręce, głowa, tułów, stopy, nogi, całe ciało (pozycja stojąca)
3. Ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem met. Kniessów
-klocki drewniane dla każdego dziecka- przybory leżą w koszach i zgodne z emblematami dzieci je pobierają
-muzyka W. Kilar „Polonez” (Pan Tadeusz)
Marsz w rytm muzyki w miejscu
Marsz w rytm muzyki dookoła sali
Wystukiwanie rytmu klockami drewnianymi- nad głową, przed sobą, za sobą lewej, z prawej, tworzenie tęczy jednoczesnym przytupywaniem jedną z nóg zgodnie z rytmem wyznaczonym przez muzykę; siad klęczny, ćwiczenia w pozycji klęcznej rozciąganie)
-odłożenie klocków
-ustawienie w porządku chłopiec- dziewczynka (ustawienie w pary)
4. Elementy LABANA- tańczymy w parach- zaprzyjaźniamy się ze swoim partnerem witając się z nim tak, jak powiem - dłonie, głowy, kolana, plecy, łokcie, siad płaski- stopy
5. SHERBORNE- Siadamy naprzeciwko siebie w siadzie płaskim, dotykamy się stopami, podnosimy złączone stopy do góry na przemian, robimy rowerek, nożyce (cel: rozwijanie koncentracji uwagi, budowanie relacji partnerskiej, budowanie zaufania do siebie nawzajem)
- siad skrzyżny – dotykamy się dłońmi, raz jedna raz druga do góry, na boki jednocześnie, do góry i dołu obie jednocześnie
-siadamy do siebie plecami- ćwiczenia z haczykami, przepychanki, kołyski; masaż pleców (siadamy w rzędzie dziecko za dzieckiem- idą słonie...).
6. ćwiczenia z woreczkami- koordynacja ruchowa, równowaga, właściwa postawa ( plecy proste, bo się nie uda) - dzieci siedzą nadal jedno za drugim- jedno z dzieci- siedzące na końcu podaje kolejno do przodu woreczek tak, by każde dziecko otrzymało. Kto już dostał woreczek -Stajemy w obwodzie kola.
Chodzenie z woreczkiem na głowie w rytm wystukiwanego rytmu bębenka (marsz z wysoko unoszonymi kolanami, na palcach)
-odłożenie rekwizytu
7. Relaksacja- pobranie chustek z pojemników - dmuchanie ustami na chustkę stojąc (wdech nosem- wydech ustami)6. Utworzenie z chustki motyla i kreślenie leniwych ósemek na podłodze, odłożenie rekwizytów, przebieranie się
Organizacja
Rewizyty: klocki drewniane (po 2 dla każdego), chustki, woreczki, naklejki (po 6 każdego rodzaju + po 2 na pojemniki i 4x6 na podłogę do zaznaczenia miejsca): trójkąty, kwadraty, koła, prostokąty; 4 pojemniki: 4 na klocki drewniane; bębenek, płyty z nagraniami CD