SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNYCH DLA DZIECI PIECIOLETNICH PRZEPROWADZONY W DNIU 17.06.2010r. przez M. Marucha
Temat : Zabawy ruchowe z wykorzystaniem sprzętu.
Cele ogólne:
• doskonalenie skoku obunóż,
• słuchanie i rozumienie poleceń,
• doskonalenie rzutu prawa i lewa ręką do celu.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• podrzuca i łapie woreczek oburącz,
• utrzyma woreczek na głowie,
• reaguje na polecenie n-la.
Podstawa programowa:
- Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci:
5 pkt.4 uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w Sali gimnastycznej.
- Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci:
1 pkt.2 przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać
w zabawach i sytuacjach zadaniowych;
Formy pracy:
• indywidualna,
• zbiorowa.
Metody:
• czynne – zadań stawianych dziecku do wykonania, samodzielnych doświadczeń,
• słowne – objaśnienia, instrukcje.
Środki dydaktyczne:
• obręcze małe i duże (hula hop),
• woreczki,
• płyta CD,
• piłki,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie
2. „Pieski” – zabawa orientacyjno - porządkowa.
3. „Podrzuć i złap” – zabawa z elementami rzutu i chwytu: oburącz, prawą i lewa ręką.
4. „Gol” – zab. z elementami celowania: lewą i prawą ręką.
5. „Wędrujący woreczek” – przekładanie woreczka z ręki do ręki, wokół siebie, pod nogami.
6. „Skoki kangura” – zab. z elementami skoku z woreczkami między kolanami, wykonanie długich skoków.
7. „Kto zgubił?” – zab. elementami równowagi – noszenie woreczka na głowie.
8. „Podaj dalej” – siad skrzyżny w rzędzie – podawanie piłki nad głową.
9. „Idzie pani” – masaż relaksacyjny.
10. Podziękowanie za wspólna zabawę.