SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNYCH DLA DZIECI SZEŚCIOLETNICH PRZEPROWADZONY W DNIU 26.11.2010r. przez M. Marucha
Temat : Urządzenia elektryczne - zabawy przygotowujące do nauki czytania i pisania.
Cele ogólne:
• rozwijanie słuchu fonematycznego,
• usprawnienie orientacji w przestrzeni.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• uzupełnianie rysunku zgodnie z instrukcja n-la,
• dzieli wyraz na sylaby,
• kończy wyraz rozpoczęty przez n-la pierwszą sylabą..
Podstawa programowa:
- Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania:
14 pkt.1 potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia;
14 pkt.3 dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
14 pkt.6 układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej;
14 pkt.7 rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli.
Formy pracy:
• indywidualna,
• zbiorowa.
Metody:
• czynne – zadań stawianych dziecku do wykonania, ćwiczeń,
• słowne – objaśnienia, instrukcje,
• oglądowe – pokaz.
Środki dydaktyczne:
• karta pracy, ołówki, płyta CD, piktogramy, plansze do ćwiczeń grafomotorycznych
PRZEBIEG:
1. „Elektryczne zagadki” – rozwiązywanie zagadek słownych w oparciu o piktogramy.
2. Analiza sylabowa – wyklaskiwanie, wytupywanie itp. sylab.
3. „Co robią te przedmioty?” – zab. rytmiczna przy muzyce.
4. „Co słyszysz?” – ćw. słuchu fonematycznego (głoska w nagłosie i wygłosie).
5. „Co – gdzie” – zab., na przerwę w muzyce wykonanie poleceń zadawanych przez n-la, kończenie wyrazu po rozpoczętej przez n-la sylabie. Np. „Pokaż mi lam-...”
6. „Narysuj” – ćw. grafomotoryczne, utrwalenie kierunku od prawej do lewej.
7. „Prawo – lewo” – ćw. rozwijające orientacje w przestrzeni.
8. „Pokój” – uzupełnianie obrazka wg. poleceń n-la, rys. elementów.
9. „Pisze Pani na klawiaturze” – zab. relaksacyjna, wykonanie masażu na plecach kolegi/koleżanki zgodnie z treścią tekstu mówionego prze n-la.
10. Podziękowanie za wspólna zabawę.