Scenariusz
spotkania na gruncie:
rodzic – dziecko – nauczyciel
Grupa: 3 –latki
Temat: ,,Uczę się dobrych manier”.
Cele ogólne:
• Nawiązanie lepszego kontaktu rodzic - dziecko - nauczyciel
• Budzenie radości ze wspólnej zabawy
• Kształtowanie dobrych manier poprzez zabawę
• Utrwalanie schematu ciała
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie rodziców przez dzieci - piosenką:
(na melodię Panie Janie, tekst dużymi literami na tablicy)
Witajcie rodzice, witajcie rodzice
Jak się macie, jak się macie.
Wszyscy was witamy, wszyscy was witamy,
Bądźcie wśród nas, bądźcie wśród.
2. Powitanie dzieci przez rodziców:
Witajcie dzieci, witajcie dzieci
Jak się macie, jak się macie.
Wszyscy was witamy, wszyscy was witamy,
Bądźcie wśród nas, bądźcie wśród.
3. Posłuchajcie, posłuchajcie
(rodzice i dzieci siadają wygodnie na dywanie i słuchają opowiadania)
Opowiadanie o grzecznej Ani - Urszula Lewczuk
Było wcześnie rano kiedy mama budziła swoją córeczkę
-Aniu wstawaj nowy dzień się zaczął.
Ania szybciutko wstała poszła do łazienki wymyć się. Potem wróciła do pokoju ubrać się. Wszystkie czynności wykonywała radośnie, spokojnie, ale w miarę szybko bo wiedziała, że mama musi ją odprowadzić do przedszkola i zdążyć do pracy.
Kiedy kończyła się ubierać słyszała głos mamy dobiegający z kuchni
- Anusiu, chodź na śniadanko.
Ania posłusznie poszła do kuchni na śniadanie. Razem z mamą i tatą zjedli pyszne śniadanko.
- Bardzo miło jest razem z rodzicami jeść – powiedziała Ania.
Po śniadaniu wszyscy szybko wymyli ząbki i zaczęli się szykować do wyjścia. Tata odwiózł Anię z mamą do przedszkola, a sam pojechał dalej do pracy. Mama dziewczynki pracowała tuż obok przedszkola.
Wchodząc do przedszkola dziewczynka powiedziała wszystkim:
- Dzień dobry.
Potem wesoło bawiła się w sali z koleżankami i kolegami.
Po udanej zabawie Ania razem z dziećmi odkładali zabawki na wyznaczone miejsca.
Kiedy pani częstowała dzieci jabłuszkami Ania powiedziała:
- Dziękuję.
Piotruś kolega z grupy Ani, przewrócił się i bardzo płakał, potrzebował chusteczki. Ania szybko przyniosła koledze i powiedziała:
- Proszę.
W łazience podczas mycia zębów niechcący pochlapała wodą koleżankę, powiedziała jej:
- Przepraszam.
W przedszkolu miło spędziła dzień, który jej szybko minął i nagle gdy układała budowlę z klocków przyszedł po nią dyżurny, wołając do domu. Dziewczynka sprzątnęła klocki do pudełka. Powiedziała wszystkim:
- Do widzenia i poszła do domu.
Ania to grzeczna i dobrze wychowana dziewczynka. Używa pięknych słów: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam.
Wszyscy lubią Anię, za to że tak ładnie mówi.
A czy wy dzieci używacie tych pięknych słów?
4. Zabawa ,,Witamy się ... na przerwę w muzyce”
Rodzice i dzieci chodzą w parach rytmicznie podczas muzyki. Zatrzymują się na przerwę w muzyce i witają się w parach rodzic- dziecko, na hasło nauczycielki np.: rączkami, noskami, brzuszkami itp.
5. Zabawa ,,Pokazywanka pod dyktando”
Nauczycielka wymienia poszczególne części ciała, które należy dotknąć np. złap się za kolanka, pod boczki, za uszy itp.
Następnie prosi rodziców, żeby wskazywali wymieniane części ciała u dzieci.
Następuje zmiana i dzieci pokazują różne części ciała u rodziców.
6. Piosenka ,,Rączka Rodzinka”
Ten paluszek (kciuk) to dziadunio,
Obok (wskazujący) jest babunia,
Ten największy (środkowy) to mój tata,
Obok jest mamunia (serdeczny).
Ten tuciuni, ten maluni (malutki),
To jestem ja.
A ta rączka to rodzinka,
Robi wam pa, pa.
7. Zabawa ,,Rączka”
Składamy kartkę na pół, rodzice pomagają. Na jednej części rodzice odrysowują rączkę dziecka, na drugiej dziecko próbuje odrysować rączkę rodzica.
8. Ćwiczenie sprawnościowe - posługuję się nożyczkami.
Nauczycielka rozdaje nożyczki, prosi dzieci o rozcięcie kartki z rączkami.
Zwrócenie rodzicom uwagi na prowadzenie ćwiczeń posługiwania się nożyczkami w domu.
Rodzice kolorują rączkę dziecka, a dziecko rękę rodzica.
Kolorowe rączki przyczepiamy do dużej tablicy.
8. Piosenka na pożegnanie
(na melodię Panie Janie, tekst dużymi literami na tablicy)
Do widzenia, do widzenia
Do miłego zobaczenia.
Pięknie się żegnamy,
Pięknie się żegnamy.
Pa, pa, pa, pa, pa, pa.