SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Wiek dzieci – 5-6 lat
Temat: Moja ulubiona książka.
Zapoznanie dzieci z budową książki
CELE:
Umiejętność :
- rozpoznawania różnych rodzajów książek,
- przypasowywania odpowiedniej książki do rodzaju,
- nazywania części książki i z jakich się składa,
- współdziałania w grupie,
- odgadywania zagadek.
Wiadomości:
- utrwalanie wiadomości dotyczących różnych rodzajów książek,
- zapoznanie z budową książki.
Postawy:
- wyrabianie pozytywnego i przyjaznego stosunku do książki,
- wdrażanie do odpowiedniego dbania o książkę,
- wdrażanie do zgodnej zabawy w grupie.
Metody podające: odgadywanie i przypasowywanie różnych książek do ich rodzajów.
Metody aktywizujące: zabawa dydaktyczna: „Co ja przedstawiam?” połączona z elementami inscenizacji.
Liczba uczestników - cała grupa.
Przebieg zajęcia:
1. Wprowadzenie do tematu zajęcia – nauczyciel odczytuje tytuły różnych książek a dzieci mają za zadanie ustosunkować się do danej książki i zaszeregować ją do określonego rodzaju książek.
- podręczniki, kolorowanka, do nauki, encyklopedia, do czytania.
2. Przedstawienie z czego zbudowana jest książka, jak powstaje, z czego jest zbudowana. Wyodrębnienie tytułu, wydawcy, spisu treści i zawartości książki oraz składy oprawy (szyta czy klejona).
3. Zabawa dydaktyczna: „Jaka to bajka?” – dziecko naśladuje wybraną przez siebie postać z ulubionej bajki (pantomima). Zadaniem pozostałych dzieci jest odgadnięcie z jakiej bajki pochodzi naśladowana postać.
4. Na zakończenie dzieci siadają do stolików dyżurni rozdają kartki i kredki. Zadaniem dzieci jest zaprojektowanie własnej okładki do swojej ulubionej książki według własnego pomysłu.
5. Wystawa prac – nauczycielka dziękuje i chwali dzieci za ciekawe pomysły.