SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Wiek dzieci – 5-6 lat.
Rodzaj zajęcia: zabawa dydaktyczna: „Wiosenny deszcz”.
Formy pracy – zajęcia plastyczne.
- w małych grupach oraz z całą grupą.
CELE:
- poznawczy - poznanie przez dzieci rzeczywistości przyrodniczej.
- kształcący -
1. doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat, kształtowanie pojęć matematycznych poprzez praktyczne stosowanie określeń: więcej, mniej, tyle samo.
2. doskonalenie spostrzegawczości i koordynacji wzrokowo – ruchowej.
- wychowawczy – rozwijanie umiejętności pracy w zespole.
Pomoce:
a. wiersz „Wiatr”,
b. parasole,
c. pocięty obrazek do złożenia,
d. kartony, klej
e. zagadka.
I. Przebieg zajęcia.
1. Wprowadzenie – wiersz: „Wiatr”.
a. Tam za lasem
tam za górką
wiatr dokuczał
małym chmurkom
b. Aż się chmurki
rozpłakały
i deszcz padał
przez dzień cały.
2. Krótka rozmowa o deszczu, jaki jest. Charakterystyka deszczu przez chętne dzieci.
3. Zagadka słowna.
Daszek kolorowy
Co ma krzywą nogę
Pod nim – wśród ulewy
Suchutki być mogę
II. Część główna zajęcia – opowiadanie nauczycielki w oparciu o słowa piosenki „Parasole” z równoczesnym układaniem ilustracji parasoli występujących w piosence.
Stały parasole
obok siebie w kącie
Jeden lubił chmury
drugi lubił słońce
Ten parasol czarny
na słońce narzekał
Ten parasol w paski
wciąż na słońce czekał
Kłóciły się parasole
ze sobą bez końca
Pokaż który był od deszczu
a który od słońca.
Zabawa ruchowa z elementem równowagi „Omiń kałuże”
Praca plastyczna – składanie z części wyciętego parasola, przyklejanie na karton, kolorowanie całości pastelami. Praca indywidualna każdego dziecka.
Zakończenie. Nauczycielka dziękuje dzieciom i chwali za staranne wykonane prace. Podpisuje prace i przypomina o pozostawieniu porządku po zakończonych zajęciach.