Scenariusz zajęć edukacyjno-terapeutycznych i rewalidacyjno-wychowawczych : stymulacja wielozmysłowa z elementami sylwoterapii
TEMAT: „Gdy żółte kwiatki na gałązkach rosną, to znak, że w lesie czuć już wiosną”- spotkanie z forsycją
Termin zajęć: 27.03.2012, godz. 10.00
Czas: 45 minut
Osoba prowadząca: Joanna Molis
Uczestnicy zajęć: uczniowie niepełnosprawni umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym, wychowanek z głęboką niepełnosprawnością intelektualną
Cele ogólne:
- stymulacja wielozmysłowa,
- usprawnianie koncentracji uwagi,
- koordynacja wzrokowo-ruchowa,
- czerpanie przyjemności z obcowania z przyrodą,
- integracja z otoczeniem, komunikacja,
Cele operacyjne:
- dziecko potrafi wyzwolić swoją aktywność (samodzielnie wyciąga rękę po przedmiot, chwyta, ogląda, wącha, słucha poleceń i wykonuje zadanie, śpiewa piosenkę o wiośnie wraz z nauczycielem, naśladuje nauczyciela podczas ćwiczeń oddechowych),
- potrafi skoncentrować się na zadaniu polegającym na wybieraniu kasztanów, żołędzi, szyszek, buczyny i wrzucaniu do odpowiednich pojemników, potrafi układać krążki na drążki, wyszukać szablony z kwiatostanem forsycji i przykleić w odpowiednie miejsca)
- potrafi się zintegrować z grupą, współpracować,
- obserwuje otoczenie,
- obserwuje, interesuje się prezentowanym materiałem przyrodniczym (kasztany, żołędzie, buczyna, szyszki, forsycja),
- reaguje na odgłosy lasu, zapach sosny i ruch,
- potrafi wymienić charakterystyczne cechy forsycji oraz kasztanowca, dębu, sosny, buka omawianych do tej pory,
- potrafi segregować materiał przyrodniczy (kasztany, żołędzie, buczynę, szyszki), nakładać krążki o figurze koła, kwadratu, trójkąta
Metody:
- pokazowa, aktywnego, praktycznego działania, słowna, masaż, stymulacja polisensoryczna
Forma organizacyjna:
- indywidualna, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
- gałązki, kwiatostan, ilustracja krzewu, szablony z kwiatostanem forsycji do przyklejania, worek do odgadywania materiału przyrodniczego po dotyku, pojemniki, materiał przyrodniczy (kasztany, żołędzie, szyszki, buczyna), wiatrak, płyta CD z przygotowaną muzyką relaksacyjną „Odgłosy lasu”, płyta z piosenką o wiośnie, krążki do nakładania, olejek z zapachem lasu (sosna)
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie dzieci, słuchanie odgłosów lasu przy zaciemnionej Sali, wąchanie zapachu lasu, leżenie w szyszkach,
2. Przypomnienie wcześniej omawianych drzew (buk, dąb, kasztanowiec, świerk, sosna) poprzez rozpoznawanie materiału przyrodniczego (kasztany, żołędzie, buczyna, szyszki), segregowanie materiału przyrodniczego (kasztany, żołędzie, buczyna, szyszki) poprzez zbieranie, rozpoznawanie i wrzucanie do odpowiednich pojemników, nakładanie krążków na drążek, rozpoznawanie podstawowych figur geometrycznych (kwadrat, trójkąt, koło), przeliczanie,
3. Prezentacja krzewu forsycji,
4. Omówienie charakterystycznych cech forsycji na podstawie ilustracji i żywego egzemplarza,
5. Zwrócenie uwagi na wygląd rośliny, poznawanie wielozmysłowe (obserwacja, dotykanie, głaskanie gałązek, kwiatów, wtulanie twarzy, wąchanie , wsłuchiwanie się w szum gałęzi, listków),
6. Śpiewanie wspólnie z nauczycielami piosenki o wiośnie, odczuwanie wiatru na odkrytych częściach ciała, naśladowanie ruchu gałązek na wietrze, ćwiczenia oddechowe: naśladowanie szumu wiatru,
7. Wyszukiwanie spośród szablonów kwiatostanu forsycji i naklejanie w odpowiednie miejsca,
8. Zajęcia dla wychowanka: masowanie ciała kasztanami, żołędziami, szyszkami, buczyną, oklepywanie ciała witkami, odczuwanie wiatru na odkrytych częściach ciała, nakładanie krążków na drążek, wrzucanie materiału przyrodniczego do odpowiednich pojemników ,
9. Słuchanie piosenek o wiośnie z płyty, porządkowanie, zamiatanie sali.
10. Pożegnanie z wychowankiem i uczniami