Opracowała: Katarzyna Grudzień – Kuczyńska
Szkoła Podstawowa Nr 285 w Warszawie
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
KLASA: I
TEMAT DNIA: Z Kopciuszkiem na balu.
Cele:
- uczeń śpiewa piosenkę „ Bajeczki”
- uczeń wyodrębnia postać główną i postacie drugoplanowe w bajce pt. „ Kopciuszek”
- ocenia postępowanie bohaterów
- ustala kolejność zdarzeń na podstawie ilustracji
- wiąże treść z ilustracjami
- bawi się w teatr
- zgodnie i efektywnie współpracuje w grupie
- odróżnia dobro od zła, wie dlaczego warto być miłym
- wykonuje obliczenia w zakresie 10
Metody: rozmowa, opowiadanie, pokaz, praktyczne działanie, drama
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa jednolita i zróżnicowana
Środki dydaktyczne: płyta CD, puzzle, ilustracje, krzyżówka, karty pracy indywidualnej, rozsypanka sylabowa, tytuły wydarzeń
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Śpiewanie piosenki „ Bajeczki”. W tym czasie wchodzą uczniowie przebrani za postacie z bajek, każdy ma przyklejoną jedną z liter: A, B, A, K J. Pozostali uczniowie odgadują z jakich bajek pochodzą postacie. Następnie ustawiają postacie tak, aby powstał napis „ BAJKA”. Wyeksponowanie postaci Kopciuszka.
2. Skojarzenia – odszyfrowanie postaci występujących w bajce – praca zbiorowa
Pracowita, pantofelek, bal Kopciuszek
Leniwe, brzydkie, kapryśne siostry
Zamek, korona, bal królewicz
Chrzestna, różdżka, dynia wróżka
Zła, zazdrosna, lubi rządzić macocha
3. Co sierotka robiła w domu macochy? Zamaluj prawidłowe odpowiedzi – praca indywidualna
PALIŁA W PIECU LENIUCHOWAŁA GOTOWAŁA
SZOROWAŁA PODŁOGI GRYMASIŁA ROZKAZYWAŁA
SZYŁA I PRASOWAŁA
4. Układanie ilustracji w odpowiedniej kolejności. Dopasowanie podpisów.
* Rodzina Kopciuszka jedzie na bal.
* Matka chrzestna wyprawia Kopciuszka na bal.
* Kopciuszek tańczy z królewiczem.
* Kopciuszek gubi pantofelek.
* Dworzanin zakłada pantofelek Kopciuszkowi.
* Królewicz poślubia kopciuszka.
5. Zabawa w teatr drama – IV grupy. Każda grupa losuje jedno wydarzenie, wybiera odpowiednie kukiełki i odgrywa scenkę.
6. Rozwiązywanie krzyżówki, omówienie trudności ortograficznej w słowie „ WRÓŻKA”, odczytanie morału.
Sierotka wcale nie narzekała na swój los. Był ktoś, kto odmienił los Kopciuszka. Kto to był, dowiemy się, gdy rozwiążemy krzyżówkę.
1. Był nim szczur.
2. Dokuczały Kopciuszkowi.
3. Sprawował władzę w królestwie.
4. Syn króla to królewicz lub.............
5. Kopciuszek pojechał nią na bal.
6. Dokuczała Kopciuszkowi.
Odszukanie wybranych liter w krzyżówce i ułożenie hasła „ MORAŁ”
7. Odczytanie morału. Skreśl co drugą sylabę, odczytaj zdanie i zapisz je.
Do la broć ma i SA pra Re co be wi Or tość ka KO ko pciu Si szka ła zos za ta pa ły ty na ka gro gra dzo be ne.
8. Jaki był Kopciuszek? – dobieranie cech i przypinanie do postaci Kopciuszka.
PRACOWITA SKROMNA SAMOLUBNA MIŁA PIĘKNA
WRAŻLIWA OPRYSKLIWA UCZYNNA LENIWA NIEUPRZEJMA
9. Kalambury – dzieci siedzą w kole, słuchają walca. Gdy ucichnie muzyka, uczeń losuje kartkę z hasłem i opisuje je za pomocą słów i gestem, pozostali odgadują.
Hasła: królewicz
Kopciuszek
Zamek
Kareta
Mysz
Dynia
Siostry
Wróżka
10. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 – układanie puzzli matematycznych, praca w grupach. Każda grupa otrzymuje inna ilustrację
11. Praca plastyczna z wykorzystaniem ułożonych puzzli. Należy domalować brakujące części tak, aby powstał duży obrazek.
12. Ewaluacja – uczennica przebrana za wróżkę rozdaje dzieciom dary ( serduszka z wypisanymi pozytywnymi cechami charakteru)
Skromność pracowitość łagodność szlachetność
Dobroć uczciwość mądrość odwaga
Miłość wrażliwość serdeczność wytrwałość
Radość uprzejmość koleżeńskość