SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU EDUKACJI
MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZEJ
GRUPA WIEKOWA 5-6- latki
Opracowała i przeprowadziła Danuta Witczak
TEMAT: Wiosenka śliczna panienka- działania dzieci utrwalające wiadomości o wiośnie.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO POTRAFI:
- rozpoznaje i nazywa pory roku
-zna nazwę i charakterystyczne cechy aktualnej pory roku-wiosny,
oraz nazwę miesiąca-marzec
-posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w czasie zabawy
-przestrzegać ustalonych norm współżycia w grupie
-wykonać polecenia nauczyciela
-dostrzegać i obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie,
-słuchać uważnie kierowanych do wypowiedzi i poleceń,
-dostrzegać piękno otaczającego środowiska,
-wykorzystywać w praktyce zdobyte wiadomości i umiejętności,
-zgodnie współdziałać w grupie i zespole
-zaśpiewać piosenkę o tematyce wiosennej,
-potrafi bawić się przy muzyce
-wykonać estetyczne pracę plastyczną,
-brać aktywny udział w zabawie,
METODY PRACY:
-słowna: rozmowa, opowiadanie
-czynna: ćwiczenia praktyczne,
-oglądowa: pokaz
FORMY PRACY: indywidualna, w małych zespołach, zbiorowa,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje do opowiadania, portret Wiosny, wiersz, piosenki, kartony, klej, nożyczki, kredki, puzzle, napisy do globalnego czytania: WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1.Powitanie:
Dzień dobry, dzień dobry wszyscy się witamy
Dzień dobry, dzień dobry dobry humor mamy
Dzień dobry, dzień dobry słonko jasno świeci
Dzień dobry, dzień dobry witamy dorosłych i wszystkie dzieci
2.Opowiadanie nauczyciela „Tata Rok”
Był sobie tata, który miał 4 córki.
Pierwsza lubiła kolor zielony. Wszędzie, gdzie się pojawiała rosły kolorowe kwiaty, zieleniła się trawka, wesoło śpiewały ptaki.
Druga ubierała się w wesołe kolory tęczy. Gdy była blisko robiło się bardzo ciepło
i przyjemnie i wszyscy zdejmowali z siebie ciepłe ubrania i zakładali krótkie spodenki, koszulki.
Trzeci córka lubiła kolory spadających liści z drzew. Kiedy wchodziła do lasu, to pojawiały się piękne grzyby, gdy wchodziła do sadu to gałęzie drzew uginały się od ciężaru dojrzałych owoców.
Czwarta córka zmuszała ludzi do zakładania kożuchów, czapek i szalików. Zwierzęta i rośliny też uciekały przed tą córką.
Każda córka miała po 3 synów, którzy mieli podobne cechy, upodobania jak ich mamy.
3.Rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania:
Czy wiecie o kim Wam opowiedziałam? Ile córek miał tata?, Jak miały na imię?, Po ilu synów miały córki? itp. Utrwalenie nazw pór roku i zapoznanie z nazwami miesięcy.
Dzisiaj będziemy opowiadać o wiośnie.
4.Pokaz ilustracji WIOSNY i omówienie jej charakterystycznych cech.
5.Zabawa przy piosence „Maszeruje wiosna”
6. Zabawa "Prawda czy fałsz". Nauczycielka mówi zdania o tematyce wiosennej a dzieci określają ich logiczność: prawda – podnoszą rękę do góry, fałsz – kładą ją na kolanach.
- Na łące rośnie wysoka trawa, a w niej są biedronki, koniki polne, motyle.
- Pszczoły zbierają nektar z kwiatów i robią z nich lizaki.
- Pod ziemią długie korytarze ryje kret.
- Wiosną na łące dzieci lepią bałwana.
- Po łące przechadza się bocian i szuka żabek na śniadanie.
- A żabki chowają się przed nim w trawie i wołają kra, kra.
- Teraz jest pora roku, którą nazywamy Jesień
-Teraz jest pora roku, którą nazywamy Zima
-Teraz jest pora roku, którą nazywamy Wiosna
- Miesiąc, który mamy teraz, to: luty, marzec, listopad, kwiecień
-Zwiastunami wiosny są: śnieg, spadające liście, powracające jaskółki, krokusy, mróz, owoce na drzewach, stokrotki, bociany, grzyby w lesie itp.
7.Nauczyciel pokazuje portret WIOSNY, która pogubiła kwiaty i zaprasza dzieci do pracy przy stolikach.
8. Dzieci na przygotowanych kolorowych kartonikach rysują pod dyktando naucz. kwiaty zaczynając od kropki, następnie przesuwają się o jedno miejsce w prawo i na kartonie kolegi również rysują kwiat. Przechodzą przez wszystkie miejsca i wracają do swojej pracy, wycinają narysowany przez wszystkich kwiatek i przyklejają na sukni Pani Wiosny. Działalność powtarzamy kilka razy.
9.Przed portretem WIOSNY dzieci recytują wiersz Doroty Gellner „
Portret wiosny”
Oto Wiosna na obrazku
Grzeje uszy
W słońca blasku.
Kwiat jej zakwitł
Na sukience
I na nosie,
I na ręce.
Szpak jej w bucie
Gniazdo uwił
choć o gnieździe
nic nie mówił.
A na palcu
Siadł skowronek
I wygląda
Jak pierścionek!
10.Wiosenne puzzle- praca przy stolikach. Globalne odczytywanie nazw pór roku.
11. Zakończenie ilustracja ruchowa piosenki „Żegnaj zimo”.