„ Ustalamy zasady w naszej grupie”. Zajęcia służące adaptacji dziecka do grupy i przestrzegania w sali zasad bezpieczeństwa – scenariusz zajęć dla 5i 6-latków.
Treści zawarte w podstawie programowej:
Obszar 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne i innych. Dziecko... 5) próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu i w domu; ma rozeznanie gdzie można się bawić bezpiecznie, a gdzie nie.
Cele operacyjne:
• Potrafi powiedzieć, jak bezpiecznie i zgodnie należy się bawić na sali
• Porusza się po sali nie narażając na niebezpieczeństwo siebie i innych
• Orientuje się w schemacie ciała i przestrzeni
• Integruje się z grupą
• Dostrzega problemy innych dzieci
• Współtworzy kontrakt grupowy, potrafi odnaleźć swoje imię spośród innych i „podpisać” się pod kontraktem
• Rozpoznaje swoje imię spośród innych wyrazów
Metody : aktywizujące: samodzielnego dochodzenia do wiedzy, burza mózgów,
elementy metody I. Majchrzak, metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne.
Formy:
grupowa, w parach
Środki dydaktyczne:
Kartoniki z imionami dzieci, tace plastikowe, butelka, 14 kółek z buzią wesołą i tyle samo z buzią smutną ( przy założeniu, że grupa liczy 28 dzieci), kontur domu symbolizujący przedszkole, 3 słoiczki farb plakatowych w różnych kolorach, kartoniki z imionami dzieci do czytania globalnego, klej, arkusz szarego papieru z narysowanym kwiatkiem, płatki z kolorowego papieru ( duża ilość)
Przebieg zajęć:
1. „ Iskierka przyjaźni”- przywitanie.
Wprowadzenie do tematu: Nauczyciel prosi, by w dniu dzisiejszym dzieci zachowywały się w ten sposób, aby każdy czuł się w przedszkolu dobrze i bezpiecznie. Informuje, że za chwilę poznamy zabawę, w której trzeba będzie powiedzieć innemu dziecku jakiś komplement.
2. „ Powiedz coś miłego”- zabawa słowna. Dzieci siedzą w kręgu. Wybrane dziecko rozkręca w kole butelkę , zachowując przy tym ostrożność. Następnie mówi komplement temu dziecku, w stronę którego skieruje się szyjka butelki.
3. „Zobacz, czy ktoś jest smutny” – zabawa tropiąca.
Nauczyciel prosi, by dzieci zobaczyły czy wszyscy są dzisiaj weseli, czy może jest ktoś, komu jest smutno. Następnie rozdaje każdemu emblemat z buźką wesołą lub smutną. Następują poszukiwania. Dzieci z wesołymi buźkami muszą odnaleźć dzieci z buźką smutną. W ten sposób dokonuje się dobór dzieci w pary.
4. „ Zamiana miejsc”- zabawa kształcąca orientację w przestrzeni i bezpieczeństwo w poruszaniu się po sali.
Każda para dobrana w poprzedniej zabawie staje naprzeciw siebie w poprzek sali. Na hasło „ Start” dzieci przechodzą na drugą stronę, nie dotykając się przy tym. Należy zwrócić uwagę, żeby robiły to bardzo ostrożnie, ponieważ nie ma miejsca. Dzieci, które celowo lub przez nierozwagę zderzą się z innymi, zostają „ zamrożone”. Potem prowadzący może je odmrozić, dotykając lekko w ramię.
„ Bezpieczne przedszkole”- na tablicy przypięty kartonowy dom, symbolizujący przedszkole. Dzieci podają propozycje dotyczące tego, co gwarantuje bezpieczeństwo i dobre samopoczucie w przedszkolu, np.:
- Bawimy się zgodnie i bezpiecznie
- Dzielimy się zabawkami
- nie popychamy innych dzieci
- nie krzyczymy
- zgłaszamy się, gdy chcemy coś powiedzieć
- cierpliwie czekamy na swoją kolej
- korzystamy z zabawek i innych przedmiotów zgodnie z ich przeznaczeniem
- sprzątamy zabawki po skończonej zabawie.
Nauczyciel dobiera odpowiednie emblematy do proponowanych haseł i razem z dziećmi przykleja do kartonowego domku. Następnie każde dziecko na znak zgody z nimi, pieczętuje palec umoczony w farbie. W ten sposób powstaje kontrakt grupowy.
5. „ Podpisuję się pod ustalonymi zasadami”- dzieci odszukują teraz kartonik z własnym imieniem spośród wielu rozłożonych na dywanie. Następnie przyklejają je pod odciskiem palca umoczonego w farbie.
6. Powieszenie kodeksu w widocznym miejscu w sali.
7. „ Potrafię współdziałać z kolegą”- zabawa ruchowa według Sherborne - ciągnięcie partnera za ręce a potem za kostki stóp.
8. „ Kwiatek nastroju”- ewaluacja. Każdy uczestnik zabawy przykleja płatek w takim kolorze, jaki odpowiada jego nastrojowi ( zarys kwiatu wykonujemy z arkusza szarego papieru, obok przygotowujemy klej i płatki z kolorowego papieru wycinankowego).
Literatura:
K. Vopel „ Od stóp do głów”- wydawnictwo Jedność, Kielce 1999
opracowała: M. Skwierawska