„ Tak się zachmurzyło”- scenariusz zajęć umuzykalniających dla dzieci czteroletnich. Zajęcia przeprowadzono w dniu 27. 12. 2011 roku.
Cele operacyjne:
- dziecko:
• uczestniczy aktywnie w zabawach przy akompaniamencie muzycznym
• potrafi przedstawić ruchem treść piosenki
• potrafi właściwie reagować ruchem na zmianę wysokości dźwięku
• wykonuje improwizacje ruchowe na podany temat
• naśladuje ruchem czynności
• odtwarza rytm śpiewanej piosenki; wywołuje naturalne efekty dźwiękowe: tupie, klaszcze
• śpiewa poznane piosenki
• dostrzega w krajobrazie zmiany charakterystyczne dla poszczególnych pór roku
Metody:
aktywizujące: opowieści ruchowej, elementy metody C. Orffa, pedagogiki zabawy
Formy:
- zbiorowa ,w parach, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: miseczka z kostkami lodu, folia bąbelkowa, płyta cd. z muzyką: „ Piotruś i wilk” – S. Prokofiewa, zabawy muzyczno ruchowe z płyty „ Ekoludek" - „Wietrzyk i wichura", :A. Vivaldi - Koncert f - moll „Zima" Allegro non molto, ilustracje do piosenki „ Tak się zachmurzyło”„ sanki” przygotowane z pudełek od zapałek i sznurka- dla każdego dziecka, lampka, emblematy chmurek i słoneczek.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie: przekazywanie sobie miseczki z kostkami lodu po okręgu. Dotykanie kostek lodu przez chętne dzieci.
2. „ Mroźna zima”- wprowadzenie do tematu opowieścią ruchową. Nauczycielka włącza muzykę „ Piotruś i wilk” – S. Prokofiewa i prosi dzieci, żeby zamknęły na chwilę oczy i wyobraziły sobie, że niebo pokryły ciemne chmury i tylko niewielki promień słońca próbuje przebić się przez chmury. Prowadząca zaprasza dzieci na „ śnieg” ( folię bąbelkową) , mówi, że jest bardzo zimno, napadało dużo śniegu, który skrzypi na mrozie. Trzeba pokonywać ogromne zaspy. Dzieci naśladują odgłosy chodzenia po śniegu poprzez naciskanie folii bąbelkowej. Przyciskają ją na zmianę lewą i prawą ręką, w różnym tempie.
3. „ Zimowe chmurki”- dzieci dobierają się parami. Jedno z dzieci trzyma chmurkę zawieszoną na nitce. Drugie naśladuje mocny lub słaby wiatr i stara się wprawić chmurkę w ruch. Potem następuje zmiana ról. (Muzyka: zabawy muzyczno ruchowe z płyty „ Ekoludek" - „Wietrzyk i wichura")
4. „ Tak się zachmurzyło”- aktywne słuchanie piosenki. Na dywanie rozsypane kartoniki ilustrujące zwrotki piosenki. Zadaniem dzieci jest ułożenie obrazków w odpowiedniej kolejności. Rozmowa na temat piosenki;
- O czym jest piosenka, czy jest wesoła czy smutna? Prowadząca rozmawia z dziećmi, czy zauważyły jakieś zmiany w przyrodzie ( opady śniegu, słońce, które „ jest nisko nad ziemią”, zmiany w wyglądzie drzew) oraz czy zima może być wesoła i czy sprzyja niektórym zabawom.
5. Inscenizacja ruchowa do piosenki:
I zwrotka – Dzieci stają w rozsypce i patrzą w niebo, przysłaniając dłońmi czoło ( daszek nad oczami), od słów „ pada, pada”.. naśladują palcami obu rąk padający z góry do dołu śnieg.
II zwrotka – Dzieci tworzą pary i idą do jednego końca sali – jedno dziecko za drugim, trzymając się za ręce tworzy sanki
II zwrotka – Dzieci – sanki biegną na drugi koniec sali i na słowo „bęc”, kucają.
6. „ Wolno – szybko”. Dzieci recytują tekst piosenki w różnym tempie : wolnym, średnim i szybkim. Tempo nadaje nauczyciel za pomocą fonogestyki.
7. „ Zabawy na sankach”- dzieci zaopatrzone w „ saneczki”- pudełka od zapałek z przywiązanym sznurkiem, „ wyruszają” na sanki w rytm muzyki. Gdy dzieci usłyszą melodię wznoszącą się – ciągną sanki i naśladują wchodzenie pod górkę; gdy natomiast usłyszą melodię „ opadającą” ( dźwięki niskie), „ zjeżdżają na sankach z górki”
8. „ Lodowe tafle”- zabawa relaksacyjna z lampką. Prowadząca prosi, by wszystkie dzieci odpoczęły teraz po męczących zjazdach i zamieniły się w lód. Dzieci wygodnie kładą się na dywanie. Gdy słyszą muzykę zamarzają „przyklejają" się do podłogi napinając wszystkie mięśnie. Gdy muzyka cichnie nauczycielka włącza lampkę i „rozmraża" dzieci. Wszyscy rozluźniają napięte mięśnie, relaksują się. Zabawę powtarzamy.
10. Słoneczka i chmurki- ewaluacja zajęć. Na zakończenie prowadząca rozdaje dzieciom słoneczka lub chmurki, w zależności od tego, czy zajęcia się im podobały, czy nie. Dzieci mogą przypiąć emblematy za pomocą magnesów do ilustracji przedstawiającej zimowy krajobraz.
Literatura:
• „ Kalendarz muzyczny”- Urszula Smoczyńska- Nachtman
• „ Scenariusze zajęć w przedszkolu. Bliżej Przedszkola”
• „ Rytmika dla smyka”- pod redakcją Barbary Szczęśniak, Wydawnictwo Siedmioróg, Wrocław 2007