Co lubi ząbek? – scenariusz zajęć dla dzieci czteroletnich, przeprowadzony w dniu 16.04. 2012 – hospitacja koleżeńska
Treści zawarte w podstawie programowej:
Obszar 2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymania ładu i porządku.
Cele operacyjne:
- korzysta prawidłowo z przyborów podczas wykonywania czynności higienicznych
- wie, że konieczne jest codzienne mycie całego ciała
- potrafi poprawnie umyć zęby
- rozpoznaje znane dźwięki z najbliższego otoczenia
- podejmuje próbę podziału wyrazu na sylaby
- potrafi odczytać informacje przedstawione w formie symbolu
- wypowiada się na temat obejrzanego przedstawienia: potrafi powiedzieć, kto występował w spektaklu, próbuje odczytać emocje wyrażane przez aktorów, określać nastrój przedstawianych sytuacji ( radosne, smutne)
- potrafi policzyć 5 i w miarę możliwości więcej elementów
- porównuje liczebność zbiorów, używając określeń: więcej, mniej, tyle samo
- wie, jakie produkty jeść, żeby być zdrowym
Metody:
aktywizujące: zadań stawianych do wykonania, pedagogiki zabawy,
Formy:
- zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: miseczka z wodą, płyta cd. z nagranymi odgłosami z łazienki, kartki z rysunkami przyborów toaletowych , przenośny teatrzyk, rekwizyty do teatrzyku: pasta i szczotka do zębów, kubek, plakat ilustrujący prawidłowe mycie zębów, pudełko z dwoma otworami i przedmioty służące do codziennej toalety: dezodorant, grzebień, szczoteczka do włosów, pasta, szczotka do zębów, suszarka, mydło, klamerki do bielizny, papier toaletowy, dwie obręcze, kartoniki z symbolami wanny i jamy ustnej, emblemat zdrowego i zepsutego zęba do zabawy „ Co lubi ząbek” , kosz, obrazki przedstawiające zdrową i niezdrową żywność.
Przebieg zajęć:
Powitanie, wprowadzenie do tematu zajęć:- Dzieci mają zamknięte oczy i siedzą po turecku w kręgu. Prowadząca dotyka każde dziecko kroplą wody; kto zostanie dotknięty, może otworzyć oczy. Zadaje dzieciom pytanie: „ Jak myślicie , o czym będziemy rozmawiać, na dzisiejszych zajęciach?”
„ Odgłosy z łazienki”- słuchanie zagadek dźwiękowych , wprowadzenie do tematu zajęć. Krótka rozmowa na temat czynności w łazience i tego, czemu one służą. Kto rozwiąże zagadkę dźwiękową, dostaje w nagrodę kolorowankę ( rozwiązanie zagadki).
Czarodziejskie kroki – zabawa organizacyjna. Prowadząca mówi: ten, kto lubi się kąpać, codziennie rano się czesze, myje zęby rano, myje zęby wieczorem, wyciera buty przed wejściem... dzieci, dla których to zdanie jest prawdziwe stawiają krok do przodu. Zabawa trwa, aż dzieci dojdą do nauczyciela .Dochodzą do końca sali i siadają przed teatrzykiem.
Komedia w łazience – inscenizacja wiersza W. Chotomskiej.
Szczotka: Jestem szczotka
Tuba: Jestem tuba
Szczotka: Pani tuba jest za gruba
Tuba: Jestem gruba ale schudnę, bo to wcale nie jest trudne
Szczotka: Buzia sama się otwiera, mycie zębów będzie teraz! Będę myła zęby póty, aż umyję w dwie minuty!
Kubek: Teraz pora na mój występ, dam ci trochę wody czystej. Wypłucz buzię, umyj szczotkę i piosenki zanuć zwrotkę.
Dzieci nie zapominają o oklaskach po skończonym przedstawieniu.
Rozmowa na temat inscenizacji. Przykładowe pytania zadawane dzieciom:
- jaka była bajka: wesoła czy smutna?
- kto występował w przedstawieniu?
- o czym opowiadała pasta i szczotka?
- jak często trzeba myć zęby?
- jak długo trzeba szczotkować zęby?
- czy można pożyczyć od kolegi szczoteczkę i myć nią zęby?
„ Myjemy zęby krasnoludkom i olbrzymom”- zabawa ruchowa. Dzieci spacerują po dywanie. Prowadząca informuje, że będą myć zęby krasnoludkom i olbrzymom. Na dźwięk trójkąta pochylają się i „ myją” zęby krasnoludkom, natomiast na dźwięk bębenka, wznoszą się na palcach, by wyszorować zęby olbrzymom. Dzieci dokładnie ilustrują okrężne ruchy podczas mycia zębów oraz posługiwanie się nicią dentystyczną.
Czarodziejskie pudełko- zabawa badawcza. Przed dziećmi znajduje się kolorowe pudełko z otworami po obu stronach, w środku znajdują się różne przybory higieniczne. Dzieci dwójkami podchodzą do pudełka , wkładają w otwór rękę i nie wyciągając przedmiotu, który trzymają w dłoni, muszą podać jego nazwę i powiedzieć, do czego służy. Wyjęte przedmioty są układane na dywanie. Następnie segregują przybory do dwóch obręczy oznaczonych symbolami: wanna , usta. Dziewczynki mogą układać przybory służące do mycia zębów a chłopcy przybory toaletowe. Przeliczają, posługują się pojęciami: dużo, mało, więcej, mniej.
Szczotka, pasta - zabawa ruchowa przy piosence. Dzieci tańczą w kole i śpiewają piosenkę. Do środka koła wchodzi dwoje dzieci, które otrzymują opaski z symbolami pasty i szczotki
„ Co lubi ząbek ?”- zabawa podsumowująca zajęcia. Na zakończenie dzieci wybierają obrazki przedstawiające zdrową żywność i przypinają je magnesami do tablicy ze zdrowym ząbkiem oraz obrazki z niezdrową żywnością, które wrzucają do kosza ( do kosza przyczepiony emblemat zepsutego zęba.)