Numer: 16003
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przedszkolak jako pieszy. Scenariusz zajęć otwartych

Scenariusz zajęć otwartych z udziałem dzieci czteroletnich i ich rodziców , przeprowadzony w dniu 13. 03. 2012 w Przedszkolu pod Topolą w Rumi.

Treści zawarte w podstawie programowej:

Obszar 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne i innych. Dziecko... 5) próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie wolny czas w przedszkolu i w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić a gdzie nie.

Cele operacyjne:
• wie, że dziecko może poruszać się po ulicy tylko pod opieką osoby dorosłej
- rozpoznaje oznaczenia przejść dla pieszych: znak drogowy i pasy
- zna oznaczenia sygnalizatora świetlnego dla pieszych
- rozpoznaje i nazywa środki lokomocji
• bawi się rymem i rytmem słów
- składa obrazki w całość obrazki
- rozpoznaje znane dźwięki z najbliższego otoczenia, w tym charakterystyczne głosy wydawane przez pojazdy
- potrafi rozwiązać zagadkę słowną, kojarząc odpowiedź z konkretnym przedmiotem

Metody: aktywizująca: pedagogiki zabawy, słowna, oglądowa

Formy: zbiorowa, grupowa, w parach

Środki dydaktyczne:: piosenki i melodie nagrane na płycie cd. : „ Kolorowe światła”, „ Samochody” , odgłosy ulicy, sygnalizator świetlny, papierowe koła do zasłaniania świateł sygnalizatora ( pomoc w trakcie recytacji wiersza), tarcza zielona i czerwona, krążki – kierownice samochodów, „ zebra”- wykonana przez dzieci podczas wcześniejszych zajęć., znak przejścia dla pieszych, 2 arkusze szarego papieru, obrazki pocięte na części, pudełko zielone i czerwone do segregacji obrazków, kolorowe małe kółeczka w kolorze zielonym i czerwonym, papierowe samochodziki, kleje.

Przebieg zajęcia:
1.Powitanie: „Iskierka przyjaźni” Uczestnicy stoją w kręgu trzymając się za dłonie przy splecionych rękach. Prowadzący mówi „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk” i lekko ściska rękę osoby stojącej po prawej stronie. Osoba ta przekazuje iskierkę dalej. Można to połączyć z wypowiadaniem imienia osoby, które przekazuje iskierkę
2. Wprowadzenie do tematu: rozwiązywanie zagadek słuchowych. Rozpoznawanie odgłosów ulicy. Dziecko, które jako pierwsze się zgłosi i udzieli prawidłowej odpowiedzi w nagrodę otrzymuje kolorowankę, przedstawiającą rozwiązanie zagadki. 3 minuty.

3. „ Samochody”- zabawa muzyczno – ruchowa według Klanzy. Dzieci wraz z rodzicami naśladują czynności , które trzeba wykonać podczas jazdy samochodem, np. przekręcanie kluczyka w stacyjce, dodawanie gazu, ruchy wycieraczek, hamowanie. Na koniec parkują w garażu ( przy krzesełku) przygotowanym przez mamę lub tatę. 5 minut

4.„ Światełko”- recytacja wiersza w wykonaniu prowadzącej; ilustracja wiersza przy pomocy przyniesionego przez nauczycielkę sygnalizatora; rozmowa kierowana na temat sygnalizatora; zwrócenie uwagi na różnice w sygnalizatorze dla pieszych i samochodów.
Światełko I. Salach
Przez ulicę idą dzieci,
gdy zielone światło świeci.
Kiedy żółte się zapali
uważają nawet mali.
Gdy zobaczysz zaś czerwone
czekaj grzecznie na zielone. – 3 minuty

5. Czerwone światło stój”- zabawa z piosenką. Dziecko wraz ze swoim rodzicem maszeruje po obwodzie koła w rytm piosenki „ Kolorowe światła” . Śpiewa znaną piosenkę i reaguje na komendy w niej zawarte. Po każdej zwrotce i refrenie, zmiana kierunku. 5 minut
6. „ Puzzle” szukanie części obrazków a następnie układanie obrazków w całość.
Dziecko i rodzic dostaje 1 część obrazka; chodzi po sali szukając osób, które mają pasujące
do niego części układanki, aż powstanie jedna całość. (dla ułatwienia: obrazki dodatkowo mogą być z tyłu oznaczone jednym kolorem.) Wyłonione w ten sposób drużyny wracają do koła i układają na dywanie obrazki , przedstawiające sytuacje prawidłowego i nieprawidłowego przejścia przez ulicę. Następuje krótkie omówienie ilustracji. Zadajemy dzieciom pytanie, co zrobić w sytuacji, gdy na ulicy brak sygnalizatora. Czy jest jakieś miejsce , w którym możemy bezpiecznie to uczynić. „ Odszukajcie ilustrację, która przedstawia takie bezpieczne przejście.” Następnie podczas rozmowy dzieci ustalają, jak się takie miejsce nazywa.
Na koniec dzieci wrzucają części układanki do pudełka zielonego ( części tych obrazków, które ukazywały prawidłowe przejście przez ulicę ) lub czerwonego. 7 minut

7. „Myjnia samochodowa”- zabawa integracyjna według M. Bogdanowicz - 5 minut
Dziecko, które pełni rolę samochodu, wjeżdża do myjni – wchodzi na czworakach do tunelu, utworzonego przez rodziców. Rodzice naśladują:
- polewanie samochodu wodą ( gładzenie po plecach)
- skrapianie szamponem ( lekkie uderzanie opuszkami palców)
- szczotkowanie karoserii (lekkie drapanie szybkimi ruchami)
- przecieranie szyb i lusterek ( okrężne ruchy masujące uszy)
- spłukiwanie wodą ( lekkie uderzanie opuszkami palców)
- suszenie samochodu ( pocieranie na przemian dłońmi)
Zabawę powtarzamy taką ilość razy, aby każde dziecko mogło odegrać rolę samochodu.

8. „ Zebra”- ilustracja ruchowa wiersza Łochockiej. Na podłodze leża zasłonięte arkuszem szarego papieru dwie „ zebry”. Po odsłonięciu przejścia dla pieszych dzieci razem z rodzicami muszą zademonstrować prawidłowe przejście przez ulicę. Pamiętamy, że najpierw kierujemy wzrok w lewo , potem w prawo i znów w lewo, a następnie przechodzimy. Rodzice czuwają nad prawidłowym wykonaniem zadania przez dzieci.
9. „ Światła i samochody”. Dzieci i rodzice podzielone na dwie grupy. Jedną stanowią piesi, drugą samochody. Wybrana para: rodzic z dzieckiem obsługuje sygnalizator świetlny ( lub podnosi do góry krążek czerwony , żółty lub zielony). Piesi prawidłowo przechodzą po pasach, a samochody, wydając dźwięki, poruszają się zgodnie ze światłami sygnalizatora. Po pewnym czasie następuje zmiana ról. (5 minut)

10. „Prawda czy fałsz”- podsumowanie zajęć, sprawdzenie wiadomości. Wszyscy wracają do kręgu. Dzieci mają do dyspozycji kółeczka czerwone i zielone oraz papierowe samochodziki. Prowadząca czyta zdania. Kiedy zdanie jest prawdziwe, dziecko podnosi do góry kółeczko zielone a kiedy fałszywe: czerwone. Następnie dzieci chowają kółeczka do papierowych samochodzików.( 3 minuty)

Przykłady zdań:
• Przez ulicę przechodzimy na świetle czerwonym.
• Ulica nie jest miejscem zabaw dla dzieci.
• Po chodniku możemy spacerować sami, bez rodziców.
• Przechodzimy przez ulicę tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach.

Podziękowanie dzieciom i rodzicom za wspólną zabawę.

opracowała: Monika Skwierawska

Uwagi: Po skończonych zajęciach dzieci razem z rodzicami mogą układać z klocków ulice, chodniki, domy, skrzyżowanie. Do wykorzystania: gotowe znaki drogowe i sygnalizator.

Literatura:
„Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki”- M. Bogdanowicz, Wydawnictwo Harmonia
„ Zajęcia ruchowe w przedszkolu”- Gabriela Antoszczuk, Wydawnictwo AWF we Wrocławiu, Wrocław 2004
„ Muzyczna pedagogika zabawy w pracy z grupą”- Urszula Bissinger – Ćwierz, Wydawnictwo Klanza Lublin 2007

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.