Numer: 15989
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenna łąka - próby kreślenia linii pionowych kredkami na kartce z wykorzystaniem elementów systemu Edukacji przez ruch D. Dziamskiej

Scenariusz zajęć

Data: 17.05.2012r.
Grupa: Dzieci 3- 4 – letnie „Biedronki”
Opracowanie i prowadzenie: mgr Magdalena Szymuś
Temat kompleksowy: „Dziwisz się Ty i ja, ilu mieszkańców łąka ma”.
Temat zajęcia: „Wiosenna łąka” – próby kreślenia linii pionowych kredkami na kartce z wykorzystaniem elementów systemu Edukacji przez ruch D. Dziamskiej.
Cele ogólne:
- Uświadomienie znaczenia przyrody w życiu człowieka;
- Rozwijanie naturalnej, swobodnej ekspresji dziecka: ruchowej, plastycznej, słownej i muzycznej;
- Rozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej;
- Rozwijanie koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej;
- Doskonalenie mowy w zakresie poprawności artykulacyjnej, gramatycznej, fleksyjnej i składniowej;
Cele operacyjne. Dziecko:
- Aktywnie uczestniczy w zabawie integracyjnej;
- Właściwie reaguje ruchem na przerwy w grze instrumentu;
- Udziela swobodnej wypowiedzi na temat przedstawionych na obrazkach zwierząt – mieszkańców łąki;
- Określa w muzyce jej tempo i nastrój;
- Naśladuje rękoma za N. gesto – dźwięki do muzyki;
- Próbuje rytmicznie kreślić kredkami linie do muzyki;
- Wykonuje ćwiczenia rytmiczne do muzyki;
- Dzieli się wrażeniami, spostrzeżeniami, emocjami związanymi z wykonanymi pracami;
Metody: słowne, oglądowe, czynnościowe (samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń utrwalających), elementy systemu „Edukacji przez ruch” D. Dziamskiej, Aktywnego Słuchania Muzyki wg B. Strauss, pedagogiki zabawy (Klanza) .
Formy: indywidualna, zespołowa, z całą grupą
Literatura: K. Wlaźnik: „Wychowanie fizyczne w przedszkolu”; D. Dziamska: „Edukacja przez ruch – Zabawy z linią”; Materiały warsztatowe: „Pedagogika zabawy”; „Edukacja przez ruch”, „ASM”; „Aktywny przedszkolak – twórczy uczeń”- program wychowania przedszkolnego.
Pomoce: tamburyn, kolorowe obrazki przedstawiające zwierzęta, szare kartki przymocowane taśmą malarską do tacek, kredki świecowe, ołówkowe zielone, wycięte motyle, kwiaty, pszczoły, kwiatki samoprzylepne na nagrody, kleje, płyty CD: „Batia Strauss cz.II”, „Zabawy z linią”.

Przebieg zajęcia:
1. Wzajemne powitanie dzieci zabawą integracyjną do muzyki ze śpiewem: „Deszczyk” (cd.3 „Promoroaga” - cz.II Batia Strauss), ilustrowanie ruchem treści piosenki:
Pada deszczyk, pada deszcz, pada deszczyk, pada deszcz / 2x
Rosną kwiatki hen do góry rozwijają się / 2x
My zrywamy już te kwiatki i wręczamy je / 2x
2. Zabawa ruchowa: „Taniec motyli” orientacyjno – porządkowa. Podczas trwania muzyki dzieci tańczą, na przerwę w muzyce chowają się pod dużymi kwiatkami z papieru. (cd.4 „Walc” – Zabawy z papierowym wachlarzem).
3. Oglądanie zgromadzonych kolorowych obrazków, swobodne wypowiedzi na temat przedstawionych zwierząt i owadów: biedronki, pszczoły, żaby, myszy, konika polnego, kreta, ważki, ślimaka, mrówki, motyla. Wysunięcie wniosku końcowego, że są to mieszkańcy łąki.
4. Słuchanie muzyki z nagrania cd.1 „Allegro Di Garda” („Zabawy z linią” D. Dziamska). Określanie tempa i nastroju usłyszanej muzyki.
5. „Wiosenne masażyki” – zabawa w gesto – dźwięki do utworu o wolnym tempie (cd. nr 1 jw.) Dzieci naśladując N. wykonują naprzemienne lub jednoczesne ruchy rąk, palców, dłoni w powietrzu, na dywanie, na swoim ciele (elementy ASM i „Edukacji przez ruch”).
6. „Wiosenna łąka”- objaśnienie i pokaz sposobu wykonania prac indywidualnych z wykorzystaniem elementów systemu „Edukacji przez ruch” wg D. Dziamskiej:
• Rytmiczne kreślenie jedną ręką linii nad kartką do muzyki.
• Naprzemienne kreślenie rękoma linii nad kartką do muzyki.
• Równoczesne kreślenie rękoma linii nad kartką do muzyki.
• Rytmiczne kreślenie jedną ręką linii, na szarej kartce do muzyki z wykorzystaniem zielonych kredek świecowych (lub ołówkowych).
• Naprzemienne kreślenie rękoma linii, na szarej kartce do muzyki z wykorzystaniem zielonych kredek świecowych (lub ołówkowych).
• Równoczesne, rytmiczne kreślenie rękoma linii, na szarej kartce do muzyki z wykorzystaniem zielonych kredek świecowych (lub ołówkowych).
7. Naklejanie na wykonanej pracy przygotowanych samodzielnie przez dzieci na wcześniejszych zajęciach kwiatków, pszczółek, motyli.
8. Pokaz i pochwała wszystkich prac. Zestawienie ich w jedną wspólną pracę na dywanie – „Wiosenna łąka”. Swobodne wypowiedzi dzieci na ich temat, dzielenie się wrażeniami, spostrzeżeniami i emocjami.
9. Wystawka prac.
10. Wręczenie nagród – samoprzylepne kwiatki.
11. Podziękowanie za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.