Scenariusz zajęć w klasie 0a
Prowadzący: Joanna Połeć
Temat: Portrety literek
Miejsce: sala zajęć
Data: 12.03.2010
Cele ogólne:
- utrwalenie liter o podobnym kształcie
- rozwijanie twórczego myślenia
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- uważnie słuchać poleceń nauczyciela
- rozpoznawać litery b, p, d (wielkie, małe)
- ułożyć wzór litery z drobnych elementów
-zrealizować własne pomysły
-współpracować z grupą podczas wykonywania zadań
Metody:
- Słowna
- Aktywizująca
- Gier dydaktycznych – inscenizacja
Formy:
- Praca indywidualna
- Praca grupowa
Środki:
Wiersz M. Orzechowskiej, D. Raczyńskiej „Literowe mamy i ich dzieci”; bity; kartki z literami P, p, D, d, B, b; materiały do portretów: kukurydza, groszek, fasola, brokuł, zielona pietruszka, marchew, majonez, nóż, deska, fartuszek, papierowy talerz; materiały do „Skarpetkowych pacynek”- litery, wełna, bibuła, guziki, koraliki, klej, nożyczki
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel zadaje zagadki dzieciom:
- Co trzyma malarz malując obraz? - pędzel
- Mieszkają w nich ludzie? – domy
- Nosimy je na nogach? – buty
• Dzieci wyodrębniają pierwsze litery – p, d, b
• Dzieci dobierają do nich wielkie litery: B, P, D
• N-l informuje dzieci, że o tych literach będziemy dziś mówić
2. Portrety literek
• Nauczyciel przypina wybranym dzieciom litery do ubrania
• Czyta wiersz pt. „Literowe mamy i ich dzieci”
- Wybrane dzieci odtwarzają ruchem tekst wiersza
- Nauczyciel informuje, że dzieci będą robić portrety literek
- Wspólne odczytanie bitów (jakie elementy składają się na portret): Jakie włosy?, Jakie oczy?, Jakie usta?, Jaki nos?, Jakie uszy?
- Dzieci z dostępnych artykułów spożywczych układają kształty wybranych liter na tekturowych talerzykach
• Wspólne oglądanie portretów.
3. Zabawa ruchowa „Co lubią litery?”
• N-l ma zestaw liter: P, p, B, b, D, d
• Dzieci spacerują po sali
• Na sygnał N-la zatrzymują się:
- Gdy dzieci widzą literę „p” (wielką lub małą) naśladują ruchy pływania
- Gdy dzieci widzą literę „b” dzieci biegają
- Gdy dzieci widzą literę „d” dzieci dmuchają (rozpędzają chmury)
4. „Skarpetkowe pacynki”
• N-l dzieli dzieci na grupy. Każda grupa otrzymuje komplet karteczek z literami (D, d, P, p, B, b)
• Dzieci w grupach przygotowują skarpetkowe pacynki
- Do skarpetki przymocowują za pomocą kleju karteczkę z wybraną literą
- Ozdabiają swoje skarpetki w dowolny sposób: przyklejają włosy z wełny, bibuły, koraliki, guziki
• Zadaniem każdej grupy jest przygotowanie bajki o swoich literkach
• Prezentacja bajek