Scenariusz zajęć
Temat: „ W ogrodzie” – zabawy matematyczno-przyrodnicze.
Cele:
Doskonalenie umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby.
Kształtowanie umiejętności określania walorów smakowych.
Zapoznanie z jadalnymi i niejadalnymi częściami warzyw.
Rozwijanie pomysłowości i umiejętności planowania i kontrolowania wytworów własnej pracy.
Kształtowanie umiejętności tworzenia kompozycji z gotowych elementów.
Metody:
Burza mózgów
Zabawa badawcza z elem. metody M. Montessori
Pedagogika zabawy
Metoda zadaniowa
Formy:
Indywidualna
Zbiorowa
Pomoce:
Magnetofon i płyta CD
Ugotowane i obrane warzywa
Kosz, chusta
Tacki, nasiona fasoli,
Opaski z rysunkami warzyw, obręcze
Surowe ziemniaki, wykałaczki, plastelina
Przebieg:
1. „Podajmy sobie rączki” – zabawa integracyjna –pedagogika zabawy. Dzieci śpiewają i tańczą w parach przy muzyce.
2. „Jakie to warzywo?”- zabawa badawcza z elem. met. M. Montessori. Nauczyciel ma w koszu przykryte chustą obrane i ugotowane warzywa. Wskazane dzieci podchodzą i za pomocą różnych zmysłów odgadują, jakie to warzywo.
3. „Co jemy?” – burza mózgów. Dzieci wspólnie z nauczycielem nazywają, z jakich części składa się dane warzywo, a następnie określają, które części warzyw są jadalne.
4. „ Ile sylab ma to warzywo?” – metoda zadaniowa. Dzieci dostają tacki i nasiona fasoli. Ich zadaniem jest podzielenie poszczególnych nazw warzyw na sylab, policzenie ile ich jest i ułożenie odpowiedniej liczby nasion fasoli na tacy.
5. „Ogrodnicy” – pedagogika zabawy. Dzieci otrzymują opaski z rysunkami 4 rodzajów warzyw i siadają w rozsypce na dywanie. W różnych miejscach sali są umieszczone takie same rysunki w obręczach. Nauczyciel wyznacza 4 ogrodników, którzy w jak najszybszym czasie mają zebrać dane „warzywo” do odpowiedniej obręczy.
6. „Jeże” – zabawa plastyczno-techniczna. Dzieci wykonują jeże z ziemniaków, wykałaczek, plasteliny i innych dostępnych materiałów.