Konspekt zajęć
z zakresu edukacji matematycznej w grupie dzieci 6 - letnich
Miejsce: Przedszkole nr 34
Prowadząca: mgr Ewelina Milańska
Grupa: 6 – latki
Temat: „Łączymy zbiory z cyfrą”
Termin: Listopad
Cel ogólny:
- Kojarzenie liczby elementów ze znakiem graficznym.
Cele pośrednie:
- Przeliczanie przedmiotów,
- Sprawne posługiwanie się liczebnikami głównymi w zakresie sześciu / jakim dziecko potrafi,
- Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania,
- Tworzenie zbioru odpowiadającego zapisowi cyfry w postaci znaku graficznego,
- Doskonalenie umiejętności przeliczania i tworzenia zbiorów według określonego kryterium,
- Tworzenie zbiorów równolicznych,
- Kształtowanie pojęcia liczby,
- Doskonalenie spostrzegawczości,
- Przestrzeganie ogólnie obowiązujących zasad.
Cele szczegółowe – dziecko:
- Kojarzy liczbę ze znakiem graficznym,
- Przelicza przedmioty; dodaje i odejmuje,
- Posługuje się liczebnikami głównymi w zakresie, jakim potrafi,
- Tworzy zbiory według określonego kryterium.
Metody:
Podające – pogadanka;
Problemowe – samodzielne dochodzenie do wiedzy (burza mózgów);
Praktyczne – wykorzystanie posiadanej przez siebie wiedzy (metody ćwiczebne).
.
Formy:
Praca z całą grupą; praca indywidualna.
Środki:
Proste: słowne i wzrokowe – ilustracje, dary lasu, kartoniki z cyframi.
Pomoce:
Gruszki wycięte z bloku technicznego, kartoniki z cyframi, zbiory (kartonowe koła, do których przyklejone są różne elementy), kosz zawierający dary lasu (kasztany, żołędzie, orzechy, buczynę), okręgi, nagranie z muzyką, koperta dla każdego dziecka, w której znajdują się kolorowe kwiatki oraz kartonik z wydrukowaną cyfrą, karta ewaluacyjna (wydrukowane na kartce cyfry ułożone w dowolnej kolejności).
Przebieg zajęcia
I. „Liczymy gruszki” – wprowadzenie do zajęć (czas trwania – 5 minut)
(przeliczanie przedmiotów; sprawne posługiwanie się liczebnikami głównymi
w zakresie sześciu / jakim dziecko potrafi)
Zadaniem dzieci będzie przeliczenie ilości umieszczonych na tablicy gruszek i przyczepienie pod każdą gruszką cyfry.
Następnie będzie trzeba odpowiedzieć na pytanie: która cyfra oznacza ilość gruszek?
Oczekiwana odpowiedź: ostatnia cyfra oznacza ilość gruszek.
Zakrycie przez nauczycielkę ostatniej gruszki oraz cyfry. Powtórzenie treści poprzedniego pytania.
II. „Łączymy zbiory z cyfrą” – liczba w aspekcie kardynalnym
(czas trwania – 5 minut)
(utrwalenie liczb – rozumienie, że „1” to inaczej „jeden element w zbiorze”; kojarzenie liczby ze znakiem graficznym)
Nauczycielka rozkłada na dywanie gotowe zbiory zawierające określoną ilość elementów.
Dzieci będą miały za zadanie przeliczenie ilości elementów w prezentowanych zbiorach, a następnie dopasowanie zbiorów do poszczególnych cyfr poprzez przyczepienie ich pod właściwą cyfrą.
Na koniec nauczycielka tłumaczy, że cyfra jest znakiem, który zapisujemy – każde dziecko zapisuje palcem w powietrzu wybraną przez siebie cyfrę, a następnie na dywanie.
„Dary lasu” – tworzenie zbiorów (czas trwania – 6 minut)
(umiejętność tworzenia zbioru odpowiadającego zapisowi cyfry w postaci znaku
graficznego; kształtowanie pojęcia liczby)
Nauczycielka stawia na dywanie kosz zawierający dary lasu (kasztany, żołędzie, orzechy, buczyna), poczym rozkłada okręgi stanowiące zbiory. Tłumaczy, że w tej chwili zbiory są puste – nie zawierają żadnego elementu.
Wybrane dzieci losują kartoniki z cyfrą. Zadaniem każdego wybranego dziecka będzie utworzenie takiego zbioru, który będzie zgodny z wylosowaną przez siebie cyfrą.
Pod każdym gotowym zbiorem należy umieścić kartonik, w celu sprawdzenia przez resztę grupy zgodności zamieszczonych elementów w zbiorze, z zapisaną cyfrą na kartoniku.
Nauczycielka zadaje dzieciom pytanie:
1. O czym mówi nam cyfra 5 (3,6)? – cyfra 5 (3,6) mówi nam o tym, że jest pięć
(trzy, sześć) elementów w zbiorze.
2. Co oznacza każda cyfra? – każda cyfra oznacza ilość / liczbę elementów.
„Tworzymy liczby” – zabawa przy muzyce (czas trwania – 3 minuty)
(zmiana pozycji ciała; doskonalenie spostrzegawczości; integracja grupy)
Dzieci swobodnie tańczą przy muzyce. W momencie, kiedy muzyka milknie nauczycielka podnosi w górę określoną cyfrę. Zadaniem dzieci jest utworzenie cyfry mając do dyspozycji tylko kolegów i koleżanki – należy tak się dobrać i złapać się za ręce, aby ilość dzieci w grupie stanowiła cyfrę prezentowaną przez nauczycielkę.
„Kwiatki i cyferki” – praca indywidualna (czas trwania – 6 minut)
(doskonalenie umiejętności przeliczania i tworzenia zbiorów według określonego kryterium; doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania; tworzenie zbiorów równolicznych)
Każde dziecko otrzymuje okrąg symbolizujący zbiór oraz kopertę, w której znajdują się kolorowe kwiatki oraz kartonik z wydrukowaną cyfrą.
Zabawa polega na zamieszczeniu w zbiorze takiej ilości kwiatów, jaką oznacza posiadana przez siebie cyfra. Niewykorzystane kwiaty należy ułożyć poza zbiorem (okręgiem).
Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie ilości niewykorzystanych kwiatów i odpowiedzenie na pytania:
- ile razem jest kwiatów?
- gdzie jest więcej kwiatów – w zbiorze czy poza zbiorem?
- ile trzeba dodać lub odjąć kwiatów, aby stworzyć drugi taki sam zbiór?
III. „Coś dla każdego” – zadanie przy stole (czas trwania – 5 minut)
(utrwalenie zdobytych umiejętności)
Dzieci udają się do stolików. Otrzymują od nauczycielki kartkę z wydrukowanymi cyframi oraz uzyskują informację, że cyfry nie są ułożone po kolei.
Polecenie brzmi następująco:
Narysuj obok każdej cyfry taką liczbę / ilość kresek, jaką oznacza dana cyfra.
Dzieci podejmują próbę wykonania zadania.