Konspekt zajęć artystycznych w klasach II gimnazjum.
(realizowany według programu autorskiego na zajęciach wokalno-instrumentalnych)
I. Temat lekcji: Jaka to melodia? Odgadywanie tytułów piosenek.
II. Cele lekcji:
- Wyrabianie umiejętności odgadywania melodii usłyszanych wcześniej.
- Kształcenie głosu i umiejętności posługiwania się nim. - Umuzykalnianie uczniów poprzez wspólne śpiewanie i tworzenie akompaniamentu perkusyjnego.
- Dostarczanie radości ze wspólnego śpiewania poprzez śpiewanie w układzie dwugłosowym.
- Rozwijanie inwencji twórczej.
- Wyrabianie umiejętności współdziałania w grupie.
- Integracja grupy poprzez wspólne zajęcia.
III. Metody:
- śpiew,
- słowna,
- praktycznego działania,
- gra na instrumentach.
IV. Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.
V. Środki dydaktyczne:
- perkusyjne instrumenty muzyczne,
- magnetofon i kasety CD z nagraniami melodii oraz podkładami do piosenek.
- płyta CD „Polskie seriale”, część 2,
- kolorowe karteczki dla każdego ucznia.
VI. Przebieg lekcji:
1. Losowanie karteczek z kolorami: czerwonym i niebieskim, w celu podziału na dwie grupy. Każdy uczeń powinien ją podpisać (w celu oceny na zakończenie lekcji). Po losowaniu uczniowie przypinają sobie kolorowe karteczki do bluzki i siadają w dwóch zespołach.
2. Ćwiczenia mające na celu rozśpiewanie grupy.
- N. Zaśpiewamy teraz wszyscy dobrze znany nam kanon „Panie Janie”.
- Następnie śpiewają na dwa głosy (niebiescy- pierwszy głos, czerwoni - drugi głos).
- Jeszcze raz śpiewają – zamiana głosami.
3. Zapowiedź tematu.
- N. Dzisiaj będziemy pracować w dwóch grupach. Nasz temat to: „Jaka to melodia?” Jak się każdy domyśla, będziemy odgadywać różne melodie na zasadzie rywalizacji grup. Każda grupa wybierze spośród siebie lidera, on ma decydujący głos i odpowiada w imieniu grupy. Przed odpowiedzią nie należy się spieszyć, ale dobrze zastanowić. (Do odgadywania zostały wybrane niektóre piosenki, poznane na zajęciach w ciągu dwóch lat nauki).
4. Realizacja tematu.
- N. Mamy do odgadnięcia 10 melodii. Grupa czerwonych wybiera niebieskim numerek, pod którym jest ukryta melodia i zgadujemy. Następnie odwrotna sytuacja.(U. po kolei wybierają numerki z melodią, nauczyciel włącza ją z płyty i odnotowuje na tablicy punkty. Za dobrze odgadniętą melodię uzyskują 1 pkt. Mogą też po odgadnięciu zaśpiewać fragment utworu). Na tablicy napisane są tytuły utworów, zakryte paskami brystolu. Po każdej odpowiedzi nauczyciel odsłania paseczek papieru zakrywający tytuł i wszyscy sprawdzają, czy odpowiedź jest prawidłowa.
Tytuły piosenek:
- 1. Bieszczady.
- 2. Dni, których nie znamy.
- 3. Jak dobrze nam.
- 4. Kołysz nas ziemio.
- 5. Małgośka.
- 6. Plecak na plecach.
- 7. Przed siebie w dal.
- 8. Rzeka marzeń.
- 9. Sen o Warszawie.
- 10. Mali wielcy.
5.Tworzenie akompaniamentu perkusyjnego do podanej piosenki.
- N. podaje uczniom na karteczkach dwa tytuły znanych piosenek i poleca aby wykonały ją według własnych pomysłów przy użyciu instrumentów perkusyjnych („Polskie kwiaty”, „Chodź pomaluj mój świat”).
6. Prezentacja piosenek przez grupy.
Uczniowie wykonują piosenki ze swoim akompaniamentem perkusyjnym. Za wykonanie nauczyciel przyznaje od 1 do 5 punktów. Wynik zapisuje na tablicy.
7. „Piosenka zagadka”.
- N. poleca każdej z grup zaśpiewanie na melodię la, la, la....piosenki, jako zagadki dla przeciwnej grupy. Za odgadnięcie przyznaje 2 pkt. ( np. Stokrotka, Szła dzieweczka...)
8. Prezentacja „piosenek – zagadek” przez całą klasę. Wspólne śpiewanie.
9. (Jak zostanie jeszcze dużo czasu można na koniec zaproponować do odgadnięcia po dwie piosenki z polskich seriali telewizyjnych oraz wybrać do zaśpiewania piosenkę lubianą przez uczniów).
VII. Podsumowanie lekcji i ocena.
- Nauczyciel podsumowuje punkty i proponuje oceny za pracę i aktywność na lekcji. Uczniowie odpinają karteczki i oddają je nauczycielowi.
Marzena-Barbara Strycharczuk