Scenariusz zajęć
Rodzaj zajęć: Godzina wychowawcza
Temat: Niepełnosprawni są wśród nas.
Klasa: VI
Cele:
• kształcenie umiejętności akceptacji osób niepełnosprawnych
• przełamywanie barier i stereotypów w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi
• budowanie partnerstwa i współpracy w grupie
• rozwijanie umiejętności wyrażania uczuć
• budowanie empatii
• uwrażliwienie uczniów na potrzeby innych
Metody:
- praca z tekstem
- Dyskusja
- Ekspresji artystycznej
Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
-grupowa
Środki dydaktyczne:
- tekst bajki „Potwór” z „Bajkowe spotkania” J.Bąk, E.Wiewióra-Pyka, Rubikon, Kraków 2009
- bloki, kredki
- arkusze papieru
- lusterko
Przebieg zajęć:
1.Omówienie celów zajęć.
(Dzisiejsze zajęcia będą nietypowe. zauważyłam, że wielu osobom czasem trudno zaakceptować inność drugiej osoby. Czasem wyśmiewamy się z kogoś, kto nie jest sprawny fizycznie, jest otyły, albo chodzi w okularach, bądź porusza się na wózku inwalidzkim. Widzimy tylko różnice i uważamy daną osobę za gorszą, chociaż tak naprawdę jej nie znamy. Tak jak w bajce „Potwór”, którą zaraz wam odczytam. Posłuchajcie.)
2. Odczytanie bajki. (Załącznik nr 1)
3. Rozmowa dotycząca bajki.
Przykładowe pytania:
a) Jak wyglądał potwór?
b) Dlaczego ludzie się go bali?
c) Kto i dlaczego postanowił zgładzić potwora?
d) W jaki sposób mieszkańcy „Słodkiej wody chcieli zabić potwora?
e) Jak zareagował potwór widząc zbliżających się ludzi?
f) Dlaczego ludzie zmienili zdanie o potworze?
g) Czy w naszym życiu też spotykamy się z takimi postaciami? Kto nim może być?
h) Co was najbardziej przeraża w „innych” osobach?
4. Zapisanie poniższego zdania na tablicy oraz zdania w języku rosyjskim.
W okresie adolescencji patologizacja młodzieży ulega zasadniczej akceleracji.
(Jak myślicie dlaczego macie trudności ze zrozumieniem tych zdań? Przecież niektóre z nich są po polsku? Możecie teraz zobaczyć jak czują się wasi koledzy, którzy czasem mają trudności ze zrozumieniem zdań lub zadań będących dla was oczywiste. Co powinniście zrobić, aby im pomóc. W jaki sposób należy to robić?)
5. Każdy otrzymuje kartkę na której ma do dokończenia zdanie:
Czuje się inny, gdy ...
6. Podział na grupy , każda grupa dostaje duży arkusz papieru. Uczniowie rysują kontury własnego ciała . „Właściciel” pisze na nim swoje imię, wpisuje swoje cechy charakteru, domalowuje elementy stroju. Cała grupa porównuje swoje i kolegów cechy, które są wspólne a które się różnią.
7. Podsumowanie:
a) Czego dowiedzieliście się na dzisiejszych zajęciach?
b) Co najbardziej wam się w nich podobało?
c) Czy „inność” jest zaletą czy wadą?
d) Po kole krąży lusterko. Każdy po kolei patrzy na swoje odbicie i mówi:
W tym odbiciu najbardziej podoba mi się....