SCENARIUSZ ZAJĘĆ
z przedmiotu: przysposobienie do pracy
w klasie III PSSPdP
Data zajęć: 16 maja 2012 r.
Uczestnicy: uczniowie klasy III PSSPdP
Prowadzący: Nauczyciel przysposobienia do pracy Alicja Żuk
Temat: Znaczenie pieczywa razowego w żywieniu człowieka.
Cele ogólne:
propagowanie zasad zdrowego odżywiania,
kształtowanie u uczniów postawy świadomego konsumenta,
utrwalenie nawyków higienicznych podczas zajęć kulinarnych.
Cele operacyjne:
zna zalety pieczywa razowego i na zakwasie,
zna podstawowe produkty niezbędne do wypieku chleba,
odmierza produkty wg podanego przepisu,
oblicza koszt 1 kg upieczonego chleba,
przygotowuje kanapki z chlebem razowym,
wspólnie wykonuje plakat nt. zalet pieczywa razowego i żytniego upieczonego na zakwasie.
Metody pracy:
słowna,
pokaz,
praktycznego działania.
Formy pracy:
indywidualna,
zespołowa,
grupowa.
Pomoce: indywidualne karty pracy, elementy do wspólnego wykonania plakatu, produkty spożywcze do sporządzenia chleba razowego mieszanego z dodatkami oraz wykonania kanapek na II śniadanie ( mąka pszenna, żytnia, zakwas, siemie lniane, słonecznik, rodzynki, otręby, olej, masło, ser, śmietana, szczypior, rzodkiewka).
Przebieg zajęć:
1. Podanie tematu zajęć.
2. Omówienie celu i przebiegu zajęć.
3. Podanie wiadomości dotyczących tematu lekcji.
4. Wspólne wykonanie plakatu podsumowującego podstawowe wiadomości o zdrowotnych walorach chleba razowego i pieczonego na zakwasie.
5. Rozwiązanie krzyżówki z hasłami związanymi z chlebem i jego produkcją.
6. Odczytanie przepisu- składniki oraz wykonanie chleba razowego, mieszanego na zakwasie.
7. Przydzielenie czynności poszczególnym uczniom przy sporządzaniu chleba.
8. Sprzątanie stanowisk pracy po przygotowaniu chleba. Odstawienie chleba do ,,wyrośnięcia”.
9. Wyliczenie kosztu 1 kg chleba upieczonego we własnym zakresie.
10. Wspólne wykonanie plakatu pt ,,Pochwała dla chleba razowego”- poznanie wcześniej przygotowanych rymowanek oraz próba samodzielnego tworzenia podobnych. (Przyklejanie gotowych tekstów oraz zapisywanie na plakacie własnych).
11. Przygotowanie II śniadania z chlebem razowym:
zwrócenie uwagi na zachowanie higieny przy sporządzaniu posiłku,
wykonanie kanapek z przygotowanych produktów wg własnego uznania,
uprzątnięcie miejsca pracy,
wspólna degustacja kanapek.
12. Podsumowanie zajęć i ocena pracy uczniów.