X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 15923
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Gimnastyka bosych stóp - ćwiczenia gimnastyczne z gazetami

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU WYCHOWANIA ZDROWOTNEGO

DATA: 30.03.2011r.
PROWADZĄCA: Katarzyna Przekaza
GRUPA: dzieci 5-letnie

TEMAT: Gimnastyka bosych stóp - ćwiczenia gimnastyczne z gazetami.


PODSTAWA PROGRAMOWA:
2.4.Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku.
- samodzielnie ubiera się i rozbiera, dba o osobiste rzeczy i nie naraża ich na zgubienie lub kradzież;

5. 3.4 Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
- jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości, jeżeli jest dzieckiem mniej sprawnym ruchowo;
- uczestniczy w zajęciach ruchowych,

CELE: - wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch,
- wyrabianie podstawowych cech motoryki w zakresie zwinności, zręczności, siły, skoczności, wytrzymałości.
- ćwiczenia orientacyjne w schemacie własnego ciała i w przestrzeni,
- kształtowanie nawyku prawidłowej postawy,
- wzmacnianie, mięśni brzucha, kończyn górnych i dolnych, mięśni stóp,
- wdrażanie do ćwiczeń z nietypowymi przyborami,
- zgodne współdziałanie w zespole.

METODY: met. zadaniowa, elementy yogi dla dzieci, pedagogika dla dzieci.
PRZYBORY: gazety, szarfy
CZAS TRWANIA: 35 minut


PRZEBIEG ZAJĘCIA:
I. Część wstępna:
1. Wiersz„ PRAWIDŁOWA POSTAWA”
Prawidłowo stanąć w pionie –
to trzymać barki na jednym poziomie.
Głowa prościutko, łopatki ściągnięte,
brzuch płaski jak deska, a pośladki napięte.
Trzymaj biodra równo, bez krzywienia na boki –
tak by ładnie i z gracją stawiać później kroki.
Kolana proste, stopy lekko złączone
i Twym ciężarem równo obciążone.

2. „Ogonki” - zabawa orientacyjno – porządkowa (z wykorzystaniem szarf).
II. Część główna:
Rozdanie gazet.
1. Dmuchanie na gazetę.
2. Przenoszenie gazety na głowie.
3. Siad skrzyżny. Zgniatanie gazety w kulkę – stopami, toczenie, formowanie.
4. Przekładanie gazety nad głową, po obwodzie ciała z ręki do ręki z przodu, pod kolanami.
5. „Gazetowa bitwa”. Dzieci podzielone na dwa zespoły, pomiędzy nimi rozłożone szarfy tworzące granicę, za pomocą stóp przerzucają kulki z gazet na stronę przeciwnika. Wygrywa ta drużyna, po stronie, której jest mniej kulek. Zabawa przy muzyce.
6. „Przejście przez wąską kładkę” - dzieci przyklejają kulki z gazet do taśmy dwustronnej, przyklejonej do szarego papieru i następnie stopa za stopą przechodzą po nich.
7. „Palce – pięta” - zabawa przy muzyce z wykorzystaniem krzesełek. Dzieci siedzą na krzesełkach w kole i do rytmicznej melodii dotykają podłogi: palce, pięta – naprzemiennie x3 i zmiana miejsca, poruszamy się w prawą stronę.
8. „Kolorowe stopy na wiosennym drzewie”. Dzieci dostają po 1 białym kartonie i odrysowują na kartce swoją prawą stopę, następnie trzymając kredkę między palcami stóp kolorują kolejno stopy kolegów, na znak – hasło zmiana miejsca ( poruszamy się w prawą stronę), kolorujemy następną stopę aż do chwili kiedy dojdziemy do swojej. /Po zajęciach wycinamy stopy i przyklejamy do drzewa narysowanego na szarym papierze./
9. Ćwiczenia korekcyjne:
◦ balonik – tradycyjna zabawa, ale kiedy balon pęka, dzieci siadają w siadzie skrzyżnym,
◦ rowerek – tradycyjna zabawa do słów: „Jedzie rowerek na spacerek, jaki z przodu ma numerek? np. 3, dzieci 3 razy „klaszczą” stopami, odliczając,
◦ mucha - tradycyjna zabawa do słów:„Chodzi mucha po suficie, a czy wy tak potraficie”.

III. Część końcowa:
1. Ćwiczenia uspokajające z elementami yogi:
• na siedząco wdech -wydech z uniesieniem rąk,
• motylek,
• niemowlę,
• piesek,
• drzewo,
• w pozycji stojącej wdech -wydech z uniesieniem rąk.

2. Gąsiennica – pedagogika zabawy, muzyka – tradycyjna melodia żydowska. Zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.