X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 15919
Przesłano:

Jest taki dzień - zajęcia otwarte dla rodziców

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI: ,,JEST TAKI DZIEŃ”
Cele:
Dziecko:
-wie jakie zbliżają się święta,
-uważnie słucha wiersza i wypowiada się na jego temat,
-ogląda ilustracje i opowiada o zwyczajach, które one przedstawiają,
-wymienia inne tradycje, które zna,
-wie jakie drzewa mogą zostać świąteczną choinką,
-koloruje ozdoby na gałązce choinki,
-słucha instrukcji ,
-wykonuje stroik,
- śpiewa kolędy,
-współpracuje z rodzicami i z kolegami,
- potrafi się bawić przy muzyce,
- ocenia zajęcia,
- odgrywa role w jasełkach.
Metody:
pogadanka, opowiadanie, praca z książką, pokaz, działanie praktyczne, zabawy ruchowe.
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne:
podręczniki, kredki, płyty CD z piosenkami i kolędami, ilustracje przedstawiające zwyczaje bożonarodzeniowe, gałązka jemioły, gałązki świerka, sosny, jodły, pytania na konkurs, nagrody, materiały do wykonania stroika świątecznego, przedmioty do nakrycia stołu wigilijnego, opłatek, naczynia, serwetki, bombki do ewaluacji zajęć.


Przebieg zajęć:
I

1. Powitanie rodziców piosenką:
Witaj mamo, witaj tato. ukłon x 2
Jak się masz, jak się masz. machanie prawą, a potem lewą ręką
Wszyscy Cię witamy, zrobienie kółka z trzymaniem się pod pachę
wszyscy Cię kochamy. uścisk misia
Bądź wśród nas, bądź wśród nas. kółeczko z trzymaniem za ręce

2. Rozmowa na temat obecnego dnia.
o Czy jest on wyjątkowy?
o Dlaczego taki jest?
o Jakie święta się zbliżają?
o O jakiej porze roku i w jakim miesiącu one są?

3. Przygotowanie do czytania wiersza R. Przymusa ,,Kolęda”.

4. Słuchanie wiersza i rozmowa na jego temat.
• Po czym można poznać, że zbliżają się święta ?
• Co się w naszych domach dzieje przed świętami ? (Dzieci mogą skorzystać z pomocy rodziców).
• Kiedy ( czym) rozpoczynają się święta Bożego Narodzenia?
• Ile potraw mama szykuje na wigilię?
• Jakie to są potrawy?
• Kiedy się zasiada do wieczerzy wigilijnej i czym się ją zaczyna?
• Co się robi po kolacji?
• Czy znacie jakąś kolędę?

5. Zaśpiewanie z gośćmi wybranej kolędy i zatańczenie do niej w kółeczku.

6. Rozmowa na temat ilustracji przedstawiających zwyczaje świąteczne
- zawieszonych na tablicy.

7. Oglądanie gałązki jemioły i rozmowa o zwyczaju z nią związanym oraz gałązek: świerka, sosny, jodły – zapoznanie dzieci z nazwami drzew, które mogą zostać świąteczną choinką.

8. Kolorowanie w podręcznikach ozdób na gałązce choinki.
Zabawy ruchowe przy muzyce:
,,Pingwinek”, ,,Wyprawa po choinkę” – opowieść ruchowa, ,,Sanna”


II

1.Nawiązanie do zwyczaju robienia świątecznych stroików.

2. Instrukcja i pokaz nauczyciela sposobu wykonania stroika.

3. Wykonanie stroików przez dzieci i rodziców oraz zrobienie ich wystawki.

4. Konkurs wiedzy o świętach Bożego Narodzenia dla dzieci i rodziców.

5. Wspólne ( rodzice, dzieci, nauczyciel) nakrycie świątecznego stołu.

6. Łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń.

7. Ewaluacja zajęć (każde dziecko i rodzic otrzymują świąteczną bombkę, na której rysują uśmiechniętą lub smutną buźkę i wieszają ją na tablicy)

8. Zakończenie zajęć – występ dzieci w jasełkach.


ZAŁĄCZNIK 1

,,Pingwinek”
O jak przyjemnie i jak wesoło ( chód naśladujący poruszanie się pingwina).
W pingwina bawić się, się, się ( rytmiczne podskoki na słowa ,,się, się, się”).
Raz nóżka w prawo ( wysunięcie nogi w prawo).
Raz nóżka w lewo ( wysunięcie nogi w lewo).
Do przodu ( skok do przodu).
Do tyłu ( skok do tyłu).
I raz, dwa, trzy ( klaskanie).

ZAŁĄCZNIK 2

,,Wyprawa po choinkę” – opowieść ruchowa
Wyruszamy saniami do lasu ( uderzanie rękami w kolana w rytmie stąpania konia).
Musimy pokazać jego mieszkańcom, że jesteśmy przyjaźnie nastawieni ( wszyscy przybijają sobie piątki). Po drodze spotykamy niedźwiedzie, które śpią w swoich gawrach ( przeciąganie się i ziewanie).Teraz musimy przeprawić się przez mostek
( uderzanie pięściami o klatkę piersiową). Pod śniegiem słychać ciągły szelest i tupanie jeży w ich domkach ( pocieranie o siebie wewnętrznymi stronami dłoni, tupanie nogami). W górze na drzewie zobaczyliśmy wiewiórkę (zadzieranie wysoko głowy, machanie, przesyłanie buziaczków, uśmiechy). Dalej musimy iść pieszo przez grubą warstwę śniegu, aby było bezpieczniej idziemy parami ( marsz w parach z wysokim unoszeniem kolan).Bardzo się zmęczyliśmy – musimy chwilę odpocząć
( skłon do przodu i wdech nosem, wydech ustami). Nabraliśmy sił, będziemy ruszać w dalszą drogę, ale co to – przed nami stoi piękna choinka. Hura! (dobranie się w pary, przetarcie rekami i szerokie otwarcie oczu; podskoki w górę z okrzykami radości – hura!).

ZAŁĄCZNIK 3

,,Sanna”
I. Zima, zima, zima,
Pada, pada śnieg.
Jadę, jadę w świat sankami,
Sanki dzwonią dzwoneczkami:
Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń,
Dzyń, dzyń, dzyń.
II. Jaka pyszna sanna, Dzieci i rodzice tworzą
Parska raźno koń. zaprzęgi i poruszają się
Śnieg rozbija kopytami, w rytmie piosenki
Sanki dzwonią dzwoneczkami: - zamieniając się rolami
Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, ( konik, sanie)
Dzyń, dzyń, dzyń. przy kolejnej zwrotce.
III. Zasypane pola,
W śniegu cały świat.
Biała droga hen, przed nami,
Sanki dzwonią dzwoneczkami:
Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń,
Dzyń, dzyń, dzyń.

ZAŁĄCZNIK 4
KONKURS WIEDZY O ŚWIĘTACH BOŻEGO NARODZENIA
1. Iglasta panienka w święta szatę zmienia, zieloną sukienkę w barwy tęczy ubiera.
A. Brzoza
B. Choinka
C. Róża

2. Pod choinką się pojawia gdy gwiazdka zabłyśnie, kryje w sobie niespodziankę,
o której śniliście.
A. List
B. Prezent
C. Bombka

3. Wraz z nadejściem śnieżnej pory idą do nas święta, uroczystość jest to wielka każdy
o niej wciąż pamięta.
A. Wielkanoc
B. Imieniny
C. Boże Narodzenie

4. Ten zimowy śnieżny miesiąc niesie z sobą wielkie święto, jeśli znasz już jego imię
to nie zwlekaj i mów prędko.
A. Styczeń
B. Grudzień
C. Luty

5. Na choince wisi sobie wielka kula kolorowa, w niej odbija się blask lampek
- gdy się zbliżysz Twoja głowa.
A. Bombka
B. Lusterko
C. Cukierek

6. Jest to ryba co na świątecznym stole zawsze bywa.
A. Szczupak
B. Karp
C. Rekin

7. Śpiewająca grupa gdy nadejdą święta, do twych drzwi zapuka.
A. Kolędnicy
B. Chór
C. Kapela

8. Świąteczna piosenka nastrój miły wnosi, w wieczór wigilijny zaśpiewać się prosi.
A. Psalm
B. Hymn
C. Kolęda

9. W tym ubogim domku mieszkają zwierzęta, tam też nocowała Rodzina Święta.
A. Chata
B. Stajenka
C. Hotel

10. Błysnęła na niebie gdy się Chrystus rodził, pomogła trzem królom dotrzeć skąd pochodził.
A. Gwiazda Betlejemska
B. Gwiazda Polarna
C. Kometa

11. Gdy nadejdzie wieczór – nadchodzi wieczerza, na tę świąteczną kolację cała rodzina zmierza,
A. Wigilia
B. Urodziny
C. Wesele

12. Z dalekiego Wschodu ci goście przybyli, u żłóbka Chrystusa trzy dary złożyli.
A. Trzej muszkieterowie
B. Mikołaj i renifery
C. Trzej królowie

13. Te dary otrzymał Jezusek malutki od Mędrców ze Wschodu, czy je znasz malutki?
A. Złoto, kadzidło, mirra
B. Balsam, klejnoty, korona
C. Korale, kwiaty, zabawki

14. W tym skromnym łóżeczku Jezus odpoczywa, a matka Maryja siankiem Go okrywa.
A. Śpiwór
B. Żłóbek
C. Materac

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.