Scenariusz zajęć
Grupa: 5,6- latki
Data: 22.03.2012
Temat tygodnia: Wiosna, wiosna
Temat dnia: Wiosenne rachunki.
Prowadzący: Magdalena Chodak
Obszary edukacyjne: 1,2,3,4,5,6,7,8,12,13,14.
Cele ogólne:
• Wdrażanie do właściwego zachowania się podczas akademii szkolnych,
• Rozwijanie umiejętności dodawania i odejmowania.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
• Zadawać pytania stosując właściwą intonację głosu,
• Improwizować muzykę ruchem,
• Rysować po śladzie,
• Starannie kolorować rysunek,
• Sprawnie wykonywać ćwiczenia gimnastyczne,
• Aktywnie uczestniczyć w akademii z okazji dnia wiosny,
• Wypowiadać się spójnie i logicznie na określony temat,
• Ułożyć obrazki zwierząt według kolejności w jakiej występują w wierszu,
• Dodawać i odejmować w zakresie dziewięciu,
• Zachowywać bezpieczeństwo podczas spaceru i podczas palenia „marzanny”.
Metody:
Słowna – polecenia, objaśnienia do ćwiczeń, recytacja wiersza przez nauczyciela, rozmowa kierowana, omówienie wykonanych zadań.
Czynna – zadań stawianych przez nauczyciela.
Oglądowa – obrazki do wiersza, sylweta żaby.
Aktywizująca – udział w akademii z okazji pierwszego Dnia Wiosny.
Formy:
Indywidualna
Zespołowa
Środki dydaktyczne:
Tekst wiersza, nagranie utworu Vivaldiego, karta pracy, kredki, paski bibuły, obrazki zwierząt, zielony karton, sylweta żaby.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I.
1. Zabawa inscenizowana na podstawie wiersza T. Fiutowskiej Co nam dajesz, Wiosno?
Nauczyciel wciela się w rolę Wiosny. Odpowiada na pytania dzieci zainspirowane wierszem.
- Co nam dajesz, Wiosno?
- Wietrzyk i słońce,
i ptaków piosenkę radosną...
- Co jeszcze, Wiosno?
- Parki i ogrody,
w których kwiaty rosną...
- Czy jeszcze coś, Wiosno?
- Szum drzew w lesie,
odpoczynek pod zieloną sosną...
Nauczyciel zachęca dzieci do zadawania pytań. Zwraca uwagę, aby były zadane w formie pytania, czyli z odpowiednią intonacją.
2. Improwizacje przy muzyce A. Vivaldiego Cztery pory roku. Wiosna – z wykorzystaniem pasków bibuły.
3. Zestaw ćwiczeń porannych.
II.
4. Udział w uroczystej akademii z okazji pierwszego dnia wiosny.
5. Rysowanie po śladach. Kolorowanie kwiatów – karta pracy.
6. Inscenizowanie wiersza Powitanie wiosny.
Wiosna, wiosna już na łące,
więc zwierzęta dają koncert.
Konik polny ma skrzypeczki,
gitary – trzy biedroneczki.
Na pianinie gra dżdżownica,
motyl harfą się zachwyca,
a w perkusję wali żuk,
podśpiewując: - Uf, uf, uf.
Wokalistka – pszczółka Bze,
ciągle śpiewa: - Ble, ble, ble.
Gdy na koncert wpadł skowronek,
to już był koncertu koniec.
7. Rozmowa z dziećmi na temat zwierząt wymienionych w wierszu.
- Ile zwierząt brało udział w koncercie? Jakie to były zwierzęta? Kto przyleciał na koncert?
- Dlaczego pozostałe zwierzęta uciekły przed skowronkiem?
- Ile było zwierząt, gdy przyleciał skowronek, a ile – razem ze skowronkiem?
8. Układanie obrazków zwierząt według kolejności, w jakiej występują w wierszu. Dzieci układają obrazki zwierząt – nazywają zwierzęta, podają kolejność.
9. Ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu.
10. Spacer w pobliżu przedszkola. Pożegnanie zimy. Palenie „marzanny”.