SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Grupa wiekowa: 6 latki
Opracowała: Aneta Misio
Temat: Osiem kropli wody.
Cele ogólne:
- poznanie właściwości wody,
- zwrócenie uwagi na rolę wody w przyrodzie,
- uświadomienie dzieciom konieczności oszczędzania wody,
- poznanie cyfry i liczby 8,
- prawidłowe posługiwanie się liczebnikami,
- szanuje cudzą wypowiedź.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna właściwości wody,
- rozumie znaczenie wody w przyrodzie,
- rozumie konieczność oszczędzania wody,
- zna symbol graficzny liczby 8,
- potrafi liczyć w zakresie 8,
- potrafi słuchać innych.
Metody:
Słowna, oglądowa, praktycznego działania.
Forma:
Indywidualna, zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne:
Ilustracje, treść zagadki, kartoniki z cyframi, wycięte z kartonu krople wody, karty pracy.
Przebieg:
1. Powitanie.
„Wszyscy są, witam was
zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy.”
Dzieci witają się nosami i brodami.
2. Zagadka.
Z kranu ciecz wypływa,
która życie ożywia.
3. Poznanie właściwości wody. (n. Podaje dzieciom szklankę przegotowanej wody. Szklanka wędruje od dziecka do dziecka).
· Co znajduje się w szklance?
· Jaka jest woda? Czy ma kolor?
· Czy czysta woda ma zapach?
· Spróbuj, czy czysta woda ma smak?
· Podsumowanie tego jaka jest woda.
· Czy woda jest potrzebna?
4. Dłuższe wypowiedzi dzieci na temat: „Do czego zużywamy wodę?” na podstawie własnych obserwacji i obrazków. Uświadomienie dzieciom konieczności oszczędzania wody.
· Czy wiesz, skąd w twoim domu bierze się woda?
· Powiedz, do czego zużywamy wodę.
· Komu jeszcze woda jest potrzebna?
· Dlaczego należy oszczędzać wodę?
· Jak można ją oszczędzać? Obrysuj krople wody po śladzie. Jaką cyfrę przypominają obrysowane krople wody?
5. Zabawa ruchowa „Kąpiel w morzu”.
6. Wprowadzenie liczby i cyfry 8, omówienie zapisu graficznego
7. Przeliczanie kropli wody, dopełnianie zbioru do 8.
8. Praca z książką.
· Dorysuj odpowiednią liczbę kropli wody tak, aby wszędzie było ich po osiem
· Pokoloruj pierwszą i ósmą butelkę wody.
· Pisz ósemkę po śladzie, zgodnie z kierunkiem pokazanym przez strzałki.
9. Zakończenie.
EWALUACJA:
Metoda – „Gadająca ściana”
- Osoby, które oceniają zajęcie jako ciekawe zbierają się pod wskazaną ścianą.
- Osoby, które oceniają zajęcie jako mało ciekawe zbierają się pod drugą ścianą.